Poradniki Eksperta

Kamera cofania – ranking [TOP10]

 2023-04-11 

Zastanawiasz się, jaka będzie najlepsza kamera cofania? Ranking, który przygotowaliśmy, pomoże Ci wybrać odpowiednią dla Twojego budżetu. W najnowszych samochodach kamera cofania jest już wbudowana na stałe. Starsze samochody, pozbawione są tego udogodnienia, a zatem niezbędna jest dodatkowa kamera cofania. Dodanie kamery cofania jest również dobrym posunięciem w przypadku samochodów dostawczych i ciężarowych. Jeśli jesteś typem przedsiębiorczym, a Twoja firma jest mobilna, wyobraź sobie, o ile łatwiej byłoby, gdybyś miał kamerę, która pomagałaby w dokonywaniu dostaw w nieznanych miejscach. Kamera cofania jest zwykle przymocowana do górnej części tablicy rejestracyjnej i połączona kablem do monitora, który montuje się na desce rozdzielczej oraz krótszym przewodem do światła cofania, aby dać znać kamerze, że jest potrzebna. Alternatywą jest uniwersalne mocowanie, które można umieścić w dowolnym miejscu, nawet na tylnej szybie samochodu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Wybór kamery cofania

Załóżmy, że Twój samochód ma ekran. Wtedy obraz z kamery może być na nim wyświetlany. Jeśli nie masz wbudowanego ekranu, będziesz potrzebować osobnego monitora. Oddzielne tablety mogą przybrać formę samodzielnych elementów, które można przymocować do przedniej szyby lub deski rozdzielczej, a mogą być także zintegrowane z lusterkiem wstecznym.

Kamera cofania – ranking przewodowych i bezprzewodowych

Systemy bezprzewodowe mogą być szybsze w instalacji, chociaż pomimo nazwy, prawdopodobnie nadal wymagają przewodów. Termin zwykle oznacza, że do wyświetlacza nie ma podłączonego przewodu, ale nadal będziesz musiał podłączyć kamerę do światła cofania. Która z nich jest lepsza? Zarówno systemy bezprzewodowe jak i przewodowe, mają swoje wady i zalety. Systemy bezprzewodowe oferują łatwość instalacji. Niektóre nie potrzebują nawet podłączenia do prądu i działają na bateriach słonecznych. Zaletą systemu przewodowego jest niezawodne przesyłanie sygnału z kamery do monitora, ale ich instalacja będzie bardziej skomplikowana. System przewodowy jest prawdopodobnie najlepszą kamerą zapasową, jeśli nie przeszkadzają Ci problemy z instalacją. Bezprzewodowa kamera cofania to najlepszy system, jeśli chcesz czegoś szybkiego i prostego.

Kamera cofania – co widać?

To, co widzi kamera cofania, powinien widzieć także kierowca. Dostępne są dwa główne typy monitorów. Samodzielne urządzenie, które można zamocować jak odbiornik GPS, na przykład za pomocą przyssawki lub zastępcze lusterko wsteczne, które zwykle nakłada się na istniejące lusterko samochodu. Jak zwykle, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jednostkę wolnostojącą można łatwo umieścić w dowolnym miejscu, ale tylko wtedy, gdy pozwala na to wnętrze samochodu. Najprawdopodobniej masz obecnie uchwyt na telefon, a możesz nawet mieć oddzielny GPS. Problemem może być znalezienie dogodnego miejsca w zasięgu zasilacza.


Idealnym rozwiązaniem wydaje się ekran montowany w lusterku wstecznym, ponieważ zwykle patrzymy w nie, cofając samochód. Istniejące lusterko wsteczne jest często dość zaawansowane technologicznie, z automatycznym przyciemnianiem i ostrzeżeniami o zapięciu pasów bezpieczeństwa. Istnieje jednak pewne niebezpieczeństwo zastąpienia go gorszym produktem.

Kamera cofania – najlepszy wybór

Warto zacząć poszukiwania kamery cofania od tych z najwyższej półki, ponieważ w konsekwencji będzie to ogromne ułatwienie podczas prowadzenia samochodu. Na przykład może to być elegancka opcja w postaci dwukierunkowej kamery wmontowanej w lusterko. Czujniki kamery przechwytywać będą materiał w jakości 1 080 P, co będzie z pewnością wystarczające dla ubezpieczyciela w razie kolizji, zakładając, że dostarczysz kartę SD o maksymalnej pojemności 64 GB, która umożliwia nagrywanie do 72 godzin, automatyczne nagrywanie w pętli, nadpisując starsze nagrania i dodając na bieżąco geodane GPS.


Aby używać jej jako zwykłej kamery samochodowej, musisz poprowadzić kabel, łączący tylną kamerę z lusterkiem. Jednak aby działała jako kamera cofania, musi być również podłączona do światła cofania. Gdy włączysz bieg wsteczny i zapali się kontrolka, urządzenie będzie od razu wiedziało, że ma wyświetlić widok z tyłu samochodu na ekranie.


Są też duże kamery cofania w lusterku wstecznym, które zawierać mogą w komplecie kamerę zapasową, umożliwiającą nagrywanie w pętli w jakości HDR i korzystającą z czujnika do wykrywania kolizji. Główna siła urządzenia może być niestety postrzegana jako jego największa słabość, a 12-calowy ekran (który mocuje się do istniejącego lusterka za pomocą gumek dołączonych do zestawu), może wydawać się nieco za duży w mniejszym samochodzie, ale oferowane są również wersje 10-calowe.


Sam montaż kamery cofania może być zniechęcającym zadaniem, jeśli nie jesteś entuzjastą motoryzacji, a istnieje do pokonania potrzeba podłączenia do zasilania ekranu oraz kamery, a na końcu połączenia między nimi. Jedna z nich wykorzystywać może łączność bezprzewodową do przesyłania obrazu z kamery oraz panel słoneczny do zasilania. 5-calowy wyświetlacz może być nieco rozczarowujący (dostępna jest wersja 7-calowa), ale pobiera on energię z gniazda zapalniczki samochodowej 12 V. Może mieć przyciski z boku do regulacji ustawień, małe mocowanie anteny i zdalny, zasilany bateryjnie przełącznik, który możesz umieścić gdzieś w zasięgu swojego miejsca za kierownicą.


Jeśli szukasz przyzwoitej rozdzielczości, szerokiego kąta widzenia i monitora, aby zobaczyć ten obraz z powrotem, istnieje pojedyncza kamera, która może Ci pomóc, niezależnie od tego, czy chcesz zmieścić ją w samochodzie, kamperze, ciężarówce, czy SUV-ie. Kamera wysyła sygnał 1 080P, a 5-calowy monitor wyświetla obraz w maksymalnej rozdzielczości 1 024 × 600. 


Dobra, budżetowa kamera cofania jest dostępna jako samodzielna kamera, jeśli masz radioodtwarzacz z wejściem RCA lub z zalecanym monitorem. Oprawa kamery pasuje do górnej części tablicy rejestracyjnej. Diody LED automatycznie zapalają się w nocy, aby poprawić wydajność w ciemności. Podobnie jak w przypadku większości podobnych systemów kamer cofania, jej zasilanie pochodzi z podłączenia do zasilacza światła cofania. Kamera włączy się wtedy, gdy cofniesz samochód.


Jeśli nadal nie wiesz, jaka będzie idealna kamera cofania, ranking powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756