Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Nowe przepisy drogowe. Czy warto mieć wideorejestrator w samochodzie?

 2024-02-26 

Na drodze może wydarzyć się naprawdę wiele i nawet najostrożniejszy kierowca nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć, a tym bardziej temu zapobiec. Duża część ze zdarzeń drogowych wynika z prostego błędu, którego skutki mogą być jednak dotkliwe i to nie tylko dla sprawcy. Prawdziwą zmorą są jednak kierowcy, którzy z premedytacją nie stosują się do przepisów ruchu drogowego i przez to stanowią zagrożenie dla innych jego uczestników. W wielu momentach może zatem się okazać, że bez wideorejestratora nie masz żadnych twardych dowodów, co może być problematyczne po stłuczce. Nowe przepisy drogowe wprowadzą już niedługo duże zmiany, dlatego tym bardziej warto wyposażyć się w kamerę samochodową.

Nowe przepisy drogowe, a wideorejestratory. Dlaczego warto je kupić?

Na drodze panuje zasada ograniczonego zaufania, co wpaja się już na pierwszych zajęciach podczas kursu na prawo jazdy. Nigdy nie wiesz, co zrobi kierowca przed lub za Tobą, ponieważ możesz jedynie obserwować zachowanie jego pojazdu. Nie możesz mieć pewności, czy prowadzący jest trzeźwy, czy nie zasłabnie i czy na pewno sprawdzi, czy planowany manewr jest w pełni bezpieczny. Właśnie w takich momentach dochodzi najczęściej do stłuczek i drobnych kolizji, bo jak mawia stare przysłowie „rutyna zabija”.


Nie mając pewności, czy kierowca będzie chciał przyznać się do popełnionego błędu, sytuacja może stać się mocno niekomfortowa, ponieważ nawet wezwanie patrolu drogówki może nie rozwiązać sprawy, gdy nie masz żadnych świadków. Słowo przeciwko słowu to trudna zagadka do rozwikłania przez policjantów, ale jest na to pewien sposób. Wystarczy wyposażyć się w wideorejestrator samochodowy, który będzie nagrywać wszystko, co dzieje się na drodze. Taki niezbity dowód może okazać się kluczowy w patowej sytuacji po stłuczce.

Kiedy nowe przepisy drogowe dotyczące konfiskaty auta

Nowe przepisy drogowe wchodzą w życie już w marcu tego roku i mają wprowadzić bardzo istotne zmiany dla wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi. Kierowcy na „podwójnym gazie” mogą nawet stracić swoje auto, jeśli podczas kontroli drogowej wynik pomiaru wykonanego przez alkomat wskaże dodatni wynik. Konfiskata auta ma być karą, ale także przestrogą dla pozostałych kierowców, ponieważ pomimo całkiem restrykcyjnego prawa, w naszym kraju wciąż dochodzi do dużej liczby incydentów spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Konfiskata samochodu pijanego kierowcy ma być zatem kolejną próbą ograniczenia tych wstydliwych statystyk i wszystko wskazuje na to, że tym razem może się to w końcu udać.


Cały czas jednak mówimy o sytuacji, kiedy prowadzący samochód zostanie złapany na gorącym uczynku. Nowe przepisy drogowe zakładają jednak sytuację odwrotną, czyli ucieczkę z miejsca wypadku. W takich sytuacjach pytanie o wideorejestrator, czy warto posiadać go w samochodzie, nasuwa odpowiedź, którą jest: oczywiście, że warto, a nawet trzeba.

Najważniejsze cechy wideorejestratora

Zakup wideorejestratora, który ma być pomocny, gdy w życie wejdą nowe przepisy drogowe, to nie takie proste zadanie. Na rynku znajdziesz dużą ilość modeli, która różni się od siebie pod wieloma względami. Na co zatem należy zwrócić uwagę, kupując kamerę do samochodu?


Jedną z najważniejszych cech wideorejestratorów, jest jakość nagrywania. W tym przypadku zasada jest bardzo prosta: wyższa rozdzielczość przełoży się na lepszą jakość. W naszych sklepach znajdziesz kamery operujące w Full HD, a także 4K. Nagrania zarejestrowane w tych rozdzielczościach będą na tyle klarowne, ostre i czytelne, że dojrzysz na nich dużo istotnych szczegółów otoczenia. W tym miejscu nie można pominąć prędkości poklatkowej, która wpływa na płynność rejestrowanego obrazu. 30 klatek na sekundę to absolutne minimum, ale jeszcze lepiej sprawdzą się kamery samochodowe z możliwością nagrywania 60 lub więcej klatek na sekundę. Duży wpływ na jakość nagrania ma także tryb HDR. Jego obecność w oferowanych funkcjach przekłada się na lepsze odwzorowanie ciemnych i jasnych tonów.


Oczywiste jest, że Twój samochód jest tak samo zagrożony podczas jazdy, jak i w trakcie postoju na parkingu, czego nie zmienią niestety nowe przepisy drogowe. Nieumiejętne cofanie lub parkowanie, to najczęstsza przyczyna powstawania drobnych uszkodzeń, ale problem polega na tym, że wielu kierowców nawet nie zauważa takich sytuacji lub celowo postanawia uciec z miejsca zdarzenia. Wystarczy wejść na lokalne grupy mieszkańców na portalach społecznościowych, aby przekonać się, jak wielu kierowców poszukuje sprawców drobnych otarć i usterek pojawiających się, kiedy ich auto stało zaparkowane pod blokiem lub na parkingu.


Wideorejestrator z trybem parkingowym to najlepsze, co można zrobić, aby zapobiec takim sytuacjom. Dostępne modele oferują kamery, które po zaparkowaniu przechodzą w tryb uśpienia, z którego wybudzane są na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykrycie ruchu przez kamerą. Drugim natomiast wykrycie wstrząsu, ale tutaj kamera musi być wyposażona w g-sensor. Ta funkcja przydaje się również na co dzień, ponieważ automatyczne wykrywanie wstrząsów podczas jazdy kamera zabezpieczy w postaci nagrań, a niektóre modele aktywują dodatkowo sygnał SOS.


W trybie parkingowym, niezbędna będzie również funkcja nagrywania w nocy. Tutaj także możesz liczyć na bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ podczas jazdy po zmroku, możesz liczyć na to, że jakość nagrania nie zmniejszy się, pomimo braku odpowiedniego oświetlenia.

Sterowanie i zarządzanie funkcjami

Jak ustawić parametry wideorejestratora, aby mieć pewność, że wykorzystamy jego potencjał na własną korzyść? Wbrew pozorom, dużą rolę odgrywa tutaj często pomijana cecha kamery, czyli wielkość wyświetlacza i sposób sterowania. Ważne, aby wyświetlacz pozwalał na dostrzeżenie wszystkich szczegółów, zwłaszcza gdy jego funkcjami można zarządzać poprzez sterowanie dotykowe. Nie ma kompletnie znaczenia, czy odtwarzane nagranie będzie dobrze widoczne, bo i tak finalnie najlepiej jest je zgrać na inne urządzenie, takie jak laptop, smartfon, czy komputer stacjonarny. Sterowanie za pomocą klasycznych klawiszy nie różni się obecnie w dużym stopniu od sterowania dotykowego, dlatego jest to kwestia komfortu poszczególnego użytkownika.

Wideorejestratory 4K w naszej ofercie:

Czas nagrywania kamerą samochodową 

Nowe przepisy drogowe zdają się przesądzać o tym, aby w Twoim aucie znalazł się wideorejestrator. Ile czasu nagrywa takie urządzenie? Wszystko zależy od pojemności pamięci wewnętrznej. Zdecydowana większość urządzeń oferuje nawet kilkadziesiąt GB miejsca, ale tak naprawdę na czas nagrywania wpływają wszystkie czynniki opisane wyżej, czyli jakość nagrań, dostępne tryby, a także funkcje, jak chociażby HDR. Czas nagrywania możesz jednak w łatwy sposób wydłużyć, stosując karty pamięci microSD

Co zrobić z nagraniem wykroczenia i dlaczego pomaga wtedy GPS?

Moduł GPS jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdej kamery samochodowej. Zapisana dokładna trasa, którą przebyłeś, pozwoli Ci łatwiej określić, w jakim miejscu urządzenie uchwyciło popełnienie wykroczenia, jak np. przejazd na czerwonym świetle innego pojazdu, czy nawet niesprawny fotoradar. Nowe przepisy drogowe mają chronić kierowców i zrobią to o wiele lepiej, dzięki tego typu informacjom. Gdzie wysłać nagranie z wideorejestratora, jeśli istotnie znalazłeś moment popełnienia wykroczenia lub nagrałeś zachowania agresywne na drodze? Jedynym odpowiednim miejscem jest oczywiście policja. Wystarczy wejść na stronę Twojej lokalnej komendy wojewódzkiej, gdzie znajdziesz adres mailowy odpowiedni do przesyłania tego typu nagrań.

Jak i gdzie zamontować kamerę samochodową?

Na sam koniec pozostaje jeszcze kwestia, jak zamontować kamerę samochodową. Większość producentów podaje w instrukcji, w jakim miejscu najlepiej umieścić wideorejestrator, aby oferował on jak najlepszą jakość nagrań.

W naszych sklepach znajdziesz kamery montowane na przedniej szybie, w jej rogu lub na desce rozdzielczej. W każdym z tych przypadków, możesz liczyć na dostęp do odpowiedniego uchwytu, a także mocowania dostosowanego do miejsca przeznaczenia. Instalacja odbywa się w szybki sposób i najczęściej nie zajmuje więcej, niż kilka minut. Następnie wystarczy wpiąć kamerę do źródła zasilania, ustawić wybrany tryb nagrywania i cieszyć się ze swojego zwiększonego bezpieczeństwa na drodze.


Nowe przepisy drogowe na pewno sprawią, że popularność wideorejestratorów wzrośnie. Z dróg nie znikną w magiczny sposób nietrzeźwi i nieodpowiedzialni kierowcy, ale konfiskata samochodu po alkoholu może sprawić, że staną się oni bardziej odpowiedzialni. Pierwszym krokiem w tym kierunku, jest tak proste urządzenie jak wideorejestrator, który rozwiązuje kłopotliwe sytuacje na drodze. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756