Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

 Jak fotografować w podróży? 

Data dodania: 01-09-2022

Często mówi się, że najlepszym przyjacielem fotografa w podróży jest aparat, który ma zawsze przy sobie. Fotografia podróżnicza jest jak wehikuł czasu, zamrażający wspomnienia z podróży, na które można patrzeć i cieszyć się przez lata. Niektórzy ludzie zbierają pamiątki podczas podróży, dla podróżnego fotografa celem jest zbieranie pięknych zdjęć aparatem. Przecież każdy cel wyprawy ma swój własny wygląd, kulturę, historię, ludzi, uczucia, krajobrazy i historie. Jak fotografować w podróży – tak samo, jak każdy inny temat nie ruszając się z miejsca, tylko trzeba przestrzegać kilku dodatkowych zasad.

Próba robienia szybkich zdjęć w pośpiechu w drodze z jednego miejsca do drugiego sprawi, że będziesz miał te same nudne ujęcia, które mają wszyscy inni. Upewnij się, że zaplanowałeś w swoim harmonogramie podróży „czas na fotografowanie”. Dobra fotografia podróżnicza wymaga od Ciebie solidnego zaangażowania czasowego i odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Jeśli podróżujesz z ludźmi, którzy nie zajmują się fotografią, znalezienie czasu potrzebnego do stworzenia niesamowitych zdjęć może być trudne. Musisz zrobić sobie przerwę na kilka godzin, aby fotografia stała się priorytetem. W przypadku zorganizowanych wycieczek spróbuj wstać wcześniej, aby wędrować samotnie przez kilka godzin, robiąc zdjęcia przed rozpoczęciem wycieczki. Nie ma nic gorszego niż utknięcie w autobusie podczas niesamowitej okazji do zrobienia zdjęcia, bezsilność, by się zatrzymać i ją uchwycić.


Jak fotografować w podróży – co zabrać ze sobą?


Bądź gotowy na wszystko i zawsze noś ze sobą jakiś aparat podróżny, ponieważ w fotografii podróżniczej szczęście odgrywa kluczową rolę. Różnica między fotografem amatorem a profesjonalistą polega na tym, że profesjonalista planuje z wyprzedzeniem i jest gotowy do wykorzystania tych wyjątkowych, nieoczekiwanych chwil, które mogą się od czasu do czasu zdarzać. Nigdy nie wiesz, jaka niesamowita okazja do zrobienia zdjęcia może się pojawić podczas podróży. Sprzęt, którego używasz, nie jest tym, co uczyni z Ciebie dobrego fotografa. To wiedza, doświadczenie i kreatywność sprawiają, że jest się świetnym fotografem. Profesjonaliści używają drogiego sprzętu, ponieważ pozwala im na uzyskanie większego zakresu obrazów. Jeśli masz przyzwoity aparat podróżny lub nawet wysokiej jakości aparat w smartfonie, będziesz mógł robić świetne zdjęcia, wykorzystując w pełni ich możliwości. Zamiast szukać najnowszego sprzętu, poświęć czas na naukę korzystania z ustawień aparatu, który już masz.


Spakuj lekki statyw podróżny. Statyw umożliwia ustawienie pozycji aparatu i utrzymanie go tam. Po zamocowaniu aparatu możesz nie spieszyć się, aranżując idealną kompozycję. Możesz także dostosować ustawienia ekspozycji, punkty ostrości i naprawdę poświęcić czas na zwrócenie uwagi na obraz, który chcesz utworzyć. Statywy umożliwiają fotografowanie z dużo wolniejszymi czasami otwarcia migawki bez obaw o drgania aparatu trzymanego w ręku. Możesz utrzymać niską czułość ISO i używać mniejszych przysłon, aby większa część obrazu była wyostrzona. Korzystając ze statywu, będziesz mieć większą twórczą kontrolę nad ręcznymi ustawieniami aparatu. Nie oznacza to, że musisz nosić ze sobą statyw absolutnie wszędzie.

Aparaty w naszej ofercie:

Jak fotografować w podróży – rób zdjęcia w trybie ręcznym

Nowoczesne aparaty są wystarczająco inteligentne, aby samodzielnie robić niesamowite zdjęcia w trybie AUTO. Jednak naprawdę tak dobrze jeszcze nie jest. Jeśli chcesz naprawdę oszałamiających zdjęć, musisz nauczyć się samodzielnie kontrolować ustawienia aparatu.


Jeśli dopiero zaczynasz fotografować, możesz nie zdawać sobie sprawy ze wszystkich ustawień aparatu, które należy dostosować. Należą do nich ISO, przysłona i czas otwarcia migawki. Jeśli chcesz uzyskać możliwie najlepsze zdjęcia, musisz znać relacje między nimi i wiedzieć, jak samodzielnie dostosować te ustawienia. Aby to zrobić, przełącz pokrętło aparatu w Tryb ręczny. Ten tryb aparatu zapewnia znacznie większą kontrolę nad wyglądem zdjęć w różnych sytuacjach. Ręczna regulacja przysłony zapewnia większą kontrolę nad głębią ostrości obrazu.


Ręczne sterowanie szybkością migawki umożliwia uchwycenie ruchu w bardziej kreatywny sposób, a ręczne sterowanie czułością ISO pozwala zredukować szumy na zdjęciach i radzić sobie z trudnymi sytuacjami oświetleniowymi.

Jak fotografować w podróży – kompozycja obrazu


Zasada trójpodziału w fotografii to jedna z najbardziej podstawowych i klasycznych porad fotograficznych. Zrozumienie tej zasady pomoże Ci stworzyć bardziej zrównoważone kompozycje. Komponowanie przy użyciu zasady trójpodziału jest łatwe dzięki włączeniu w aparacie funkcji „siatki”, która wyświetla siatkę trójpodziału bezpośrednio na ekranie LCD, specjalnie w tym celu. Pamiętaj, aby zachować prosty horyzont, najlepiej w dolnej trzeciej części kadru, zamiast dzielić obraz na pół. Oprócz różnych kątów fotografowania spróbuj także robić zdjęcia z różnych odległości. Zacznij od szerokiego ujęcia, potem wersji ze średniego zasięgu, a na końcu zbliż się do obiektu, jeśli możesz.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756