Poradniki Eksperta

Jak ochronić obiektyw w aparacie?

Wszyscy wiedzą, że obiektyw to newralgiczna część każdego aparatu fotograficznego. Zbudowany z najwyższej jakości szkła, delikatny i podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Oczywiście już w fabryce na soczewki nakładane są odpowiednie powłoki ochronne, jednak nic nie zastąpi dbałości o sprzęt u użytkownika. By odpowiedzieć na pytanie, jak chronić obiektyw w aparacie, trzeba wziąć pod uwagę tylko kilka, jednak bardzo kluczowych kwestii.


Jak ochronić obiektyw w aparacie


Zadbaj o dobrą torbę fotograficzną


Zwłaszcza, jeśli masz więcej niż jeden aparat i kilka obiektywów, warto zastanowić się nad zakupem dobrej torby na aparat – pomoże to również chronić obiektywy. Za każdym razem wyczyść torbę i jej przegródki ze wszystkich kłaczków przed włożeniem do niej aparatu i obiektywów. Dołącz do torby trochę środka osuszającego w postaci żelu krzemionkowego, aby wchłonąć pozostałą wilgoć. Torbę na aparat najlepiej trzymać z dala od grzejników i miejsc, które mogą być wilgotne, w temperaturze około 5-10 stopni Celsjusza. Specjalna torba na aparat została zaprojektowana tak, aby chronić Twój sprzęt. W przeciwieństwie do zwykłych toreb, torby na aparaty mają wyściełane przegrody, które pasują do różnych obiektywów lub aparatów. Te przegrody ograniczają ruch, jednocześnie chroniąc sprzęt przed wszystkim, w co może uderzyć Twoja torba.


Torby na aparat w naszej ofercie:



Nigdy nie odkładaj na półkę mokrego sprzętu


Często zdarza się, że podczas robienia zdjęć pada deszcz. Dopóki Twój aparat jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi, odrobina deszczu go nie zniszczy. Jednak ważne jest, aby aparat wysechł przed włożeniem go z powrotem do torby. Jeśli odłożysz mokry sprzęt i obiektyw, wilgoć może wniknąć do części aparatu, powodując dalsze uszkodzenia. Dodatkowo może powodować kondensację pary wodnej wewnątrz obiektywu. Ta kondensacja jest prawie niemożliwa do usunięcia. Jeśli jednak dojdzie do skutku, może wpłynąć na działanie obiektywu. Jak chronić obiektyw w aparacie w takim przypadku? Zawsze musisz mieć pod ręką suchą ściereczkę z mikrofibry i kilka paczek żelu krzemionkowego.


Użyj osłony obiektywu


Jeśli chcesz wiedzieć, jak chronić obiektyw w aparacie przed zarysowaniami lub uszkodzeniami, najprostszym sposobem jest użycie osłony obiektywu. Ważne jest, aby używać zarówno przedniej, jak i tylnej osłony obiektywu. Nawet jeśli są przechowywane w torbie, szklane elementy mogą się łatwo zarysować. Wystarczy koniec zamka błyskawicznego lub pasek zegarka, aby spowodować zadrapanie. Gdy nie używasz aparatu, zawsze zasłaniaj obiektyw dekielkiem.

Osłona przeciwsłoneczna też w pewnym stopniu chroni obiektyw, nie tylko w czasie fotografowania, ale też przed fruwającym pyłem czy tumanami kurzu na polnych drogach.


Obiektywy w naszej ofercie:



Jak chronić obiektyw w aparacie przed grzybem?


Musisz przestrzegać pewnych najlepszych praktyk dotyczących czyszczenia obiektywu aparatu, aby zapobiec jego uszkodzeniu przez grzyby. Jeśli fotografujesz na świeżym powietrzu, a po powrocie do domu po prostu wrzucasz sprzęt do torby, nie wycierając wszystkiego, Twój obiektyw w końcu stanie się hodowlą grzybów.


Przechowuj aparat i obiektyw w chłodnym, suchym miejscu. Jeśli nie jest to możliwe, ponieważ fotografujesz w ciepłym otoczeniu, rozważ zakup przenośnego mini osuszacza, który można umieścić obok aparatu i obiektywu podczas przechowywania.


Kurz i brud mogą łatwo gromadzić się na aparacie, a tym bardziej wewnątrz, co jeszcze bardziej utrudnia czyszczenie. Wyczyszczenie wszelkich brudnych miejsc na sprzęcie pomoże sprawnie nim pracować. Dobrym pomysłem jest robienie tego co kilka tygodni. Jeśli fotografujesz w bardzo zakurzonym otoczeniu, mądrze jest wyczyścić go tego samego dnia. Wystarczy użyć ściereczki z mikrofibry, gruszki i roztworu czyszczącego. Ściereczki z mikrofibry są idealne do czyszczenia oraz suszenia soczewek obiektywów, a niektóre z nich są zaprojektowane specjalnie do soczewek. Nie zostawiaj obiektywu na słońcu tylko po to, żeby go wysuszyć. Może to powodować jeszcze większe problemy.


Nigdy nie zostawiaj otwartego obiektywu dłużej niż to konieczne


Port obiektywu w aparacie to ten otwarty otwór, który widzisz podczas zmiany obiektywu aparatu na inny. Przez ten port możesz zobaczyć czujnik i inne ważne wewnętrzne elementy aparatu, które również się brudzą. Ich czyszczenie jest bardziej skomplikowane i znacznie trudniejsze. Aby zmniejszyć ryzyko dostania się kurzu lub wody do wnętrza aparatu, skróć czas otwarcia portu obiektywu. Na przykład szybko wymieniaj obiektyw, zamiast w międzyczasie prowadzić rozmowę. Uważaj, jeśli wokół ciebie jest ulewny deszcz lub kurz. W takich sytuacjach najlepiej zmienić obiektyw w innym miejscu.


Jak chronić obiektyw w aparacie przed zarysowaniem i uszkodzeniem?


Teraz, oprócz zabezpieczenia całego sprzętu, ważne jest również, aby wiedzieć, jak chronić obiektyw w aparacie przed zarysowaniami. Jest niemal nieuniknione to, że Twój aparat w coś uderzy lub upadnie. Dlatego tak ważne jest przygotowanie się do takich sytuacji. Skorzystaj z filtra UV – montowanego na przedniej soczewce obiektywu. Filtry te nie mają żadnego kreatywnego efektu w fotografii, ale dodają dodatkową warstwę ochrony. Kiedy filtr UV jest zamontowany na soczewce, działa jak dodatkowy szklany element. Różnica polega na tym, że nie jest to część rzeczywistego obiektywu. Oznacza to, że jeśli przypadkowo zarysujesz lub uderzysz soczewkę, zamiast tego uderzy ona w filtr UV.


Nauczenie się, jak chronić aparat i obiektywy przed zarysowaniami, kurzem i uszkodzeniami, z czasem staje się łatwiejsze.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756