Poradniki Eksperta

Przekrzywione horyzonty i źle wyrównane linie sprawiają, że całe zdjęcie wygląda dość nienaturalnie i w większości przypadków całkowicie niweczy jego kompozycję. W rzeczywistości takie zdjęcia są jednymi z najczęstszych błędów początkujących fotografów. Jeśli zauważysz wyraźną krzywą linię horyzontu lub krzywy budynek, dobrym pomysłem jest wyprostowanie go – ponieważ zwykli widzowie wyczują, że coś jest nie tak. Na szczęście krzywe zdjęcia można łatwo naprawić.

Są jednak takie ujęcia, w których można użyć krzywizny do uzyskania efektu artystycznego. Na przykład fotografując kwiaty, czasami przechyla się aparat, aby podkreślić długie łodygi. Tych zdjęć naprawiać nie potrzeba.


Przyczyny krzywych zdjęć


Nie możesz montować aparatu na statywie za każdym razem, gdy zamierzasz zrobić zdjęcie. Zamiast tego trzymasz aparat w dłoniach tam, gdzie nie jest idealnie wypoziomowany, a niektóre z twoich zdjęć mają przekrzywioną linię horyzontu lub krzywy obiekt. Ten sam problem występuje w przypadku zdjęć wykonanych małym aparatem kompaktowym lub smartfonem. Zdjęcia zrobione w pośpiechu mogą być nie tylko rozmazane, ale również mocno przechylone. Czasami o wiele łatwiej jest zapobiegać wadom niż naprawiać je w postprodukcji. Najlepiej zastosować się do trzech podstawowych zasad:

  • zamontuj aparat na statywie. Będziesz mógł lepiej komponować ujęcia i regulować poziom horyzontu przed zrobieniem zdjęcia,
  • podczas robienia zdjęcia wyrównaj linię horyzontu z górną lub dolną linią wizjera,
  • użyj specjalnych znaczników w wizjerze.


Aparaty w naszej ofercie:

Kiedy należy wyprostować krzywe zdjęcia?

Gdy robisz zdjęcia z lampą błyskową, czas otwarcia migawki jest ograniczony. W tym przypadku nie można używać najkrótszych czasów otwarcia migawki. Dzieje się tak, ponieważ lampa błyskowa musi się zsynchronizować, aby wyemitować błysk, gdy migawka jest otwarta, a przy większej szybkości, migawka nie jest całkowicie otwarta od razu. Nowoczesne aparaty ograniczają czas otwarcia migawki do maksymalnej szybkości synchronizacji, jaką jest w stanie osiągnąć aparat. Różni się to w zależności od aparatu, ale zwykle wynosi około 1/250 sekundy. W aparatach wyższej klasy z dedykowanymi lampami błyskowymi czas otwarcia migawki może być znacznie szybszy, a aparat automatycznie ustawi wtedy czas dłuższy. Użycie krótszego czasu otwarcia migawki umożliwia szersze otwarcie przysłony. Oznacza to, że będziesz potrzebować mniej mocy błysku, a lampa błyskowa szybciej będzie gotowa do wyzwolenia.


Prostowanie zdjęcia w aplikacji Snapseed

Krzywe zdjęcia można naprawić także aplikacją, którą można zainstalować na dowolnym smartfonie, albo korzystać z niej na PC z systemem Windows. Po otwarciu aplikacji dotknij przycisku Otwórz, aby wybrać zdjęcie. Użyj przeglądarki zdjęć w aplikacji, aby wybrać zdjęcie z biblioteki. Po otwarciu zdjęcia dotknij przycisku Narzędzia, a potem dotknij przycisku Perspektywa. Na tym ekranie wybierz przycisk Obróć. Tutaj przesuń palcem w lewo lub w prawo, aby obrócić obraz na osi. Następnie dotknij przycisku Przechyl. Możesz teraz przesuwać palcem w poziomie lub w pionie, aby naprawić problemy z perspektywą. Podczas przesuwania perspektywy Snapseed automatycznie wypełni krawędzie. Oczywiście, jeśli ci się to nie podoba, możesz później przyciąć obraz. Stuknij w przycisk Gotowe i zapisz zdjęcie.


Jak wyprostować krzywe zdjęcia za pomocą WidsMob Viewer Pro

Kolejną metodą na prostowanie zdjęcia, jest skorzystanie z edytora do prostowania obrazu bez żadnych umiejętności technicznych. Chroni jakość zdjęć podczas edycji i obsługuje szeroką gamę formatów obrazów, takich jak pliki RAW.


Uruchom program po zainstalowaniu go na komputerze. Następnie kliknij Otwórz z górnej wstążki, aby dodać zdjęcie, które chcesz wyprostować. Następnie przejdź do menu Edycja na górnym pasku menu i wybierz Odwróć w poziomie lub Odwróć w pionie w zależności od orientacji zdjęcia. Aby uzyskać odpowiedni kąt, możesz wypróbować każdą opcję i użyć jej wiele razy. Możesz wyprostować obraz i wykonać kolejną edycję, taką jak przycinanie, obracanie i inne


Krzywe zdjęcia – naprawa w Lightroomie

W Lightroomie jest kilka szybkich narzędzi do postprodukcji, które wyprostują linie w Twojej kompozycji.


Narzędzie kątowe jest najłatwiejsze w użyciu, a także daje bardziej naturalne rezultaty. Możesz użyć narzędzia kąta za pomocą myszy, wprowadzając wartość liczbową lub po prostu przeciągając linię na obrazie. To narzędzie jest częścią narzędzia Kadrowanie, więc ma swoją cenę. Przekręcając obraz, również nieznacznie go przytniesz, a ostateczna klatka będzie mniejsza niż oryginalna. Użyj narzędzia kąta, jeśli utrata niewielkiej części końcowego obrazu nie ma wpływu na kompozycję. Jeśli sytuacja staje się wyjątkowo dziwna pod względem linii i perspektywy, możesz również użyć panelu transformacji w narzędziach do korekcji obiektywu. Tutaj, w suwakach w poziomie i w pionie, będziesz mógł dostosować obraz, aby usunąć dziwną perspektywę znaną jako efekt trapezu.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756