Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zrobić zdjęcia gwiazd?

Data dodania: 28-07-2023

Rozgwieżdżone niebo zawsze było dla ludzi inspirujące. Fotografowanie świetlnych punkcików na niebie, zjawisk, których gołym okiem prawie nie widać, to wyzwanie dla każdego, kto zaczyna robić zdjęcia. Jak fotografować gwiazdy, aby zdjęcia były satysfakcjonujące? Warto choć trochę poznać niebo nad głową, by nie fotografować w ciemno i zastosować się do kilku zasad obowiązujących, gdy będziesz robił zdjęcia gwiazd.

Jak zrobić zdjęcia gwiazd – poznaj swoje niebo

Przede wszystkim znajdź ciemne niebo bez zanieczyszczeń światłem. Mapa zanieczyszczenia światłem doskonale nadaje się do wyszukiwania ciemnych obszarów nieba. Czarne obszary na mapie świetnie nadają się do fotografowania nocnego nieba, podczas gdy białe obszary na mapie są zanieczyszczone światłem i należy ich unikać. Nie potrzebujesz idealnie czystego nieba, aby uzyskać wspaniałe zdjęcia gwiazd i nocnego nieba. Trochę chmur na niebie daje interesującą kompozycję i buduje „ciekawość” sceny.


Jednak, ponieważ ciemne niebo jest niezbędne podczas fotografowania gwiazd, powinieneś znać aktualne położenie księżyca na niebie. Nawet mały sierp księżyca zapewnia wystarczającą ilość światła, aby zmniejszyć jasność gwiazd widzianych przez aparat. Oznacza to, że będziesz robić zdjęcia, gdy na niebie nie ma księżyca.


Dzieje się tak podczas fazy nowiu księżyca. W większości przypadków najlepszy czas na robienie zdjęć to 5 dni przed i po nowiu. Zmienia się to nieznacznie w zależności od tego, gdzie mieszkasz i od pory roku. Fazę księżyca można bardzo łatwo określić na podstawie obliczeń lub korzystając z odpowiedniej aplikacji w telefonie, lub komputerze. Warto też poznać czasy wschodu i zachodu księżyca w efemerydach fotografów (TPE), aby wybrać najlepszy czas na zrobienie zdjęcia gwiazd. TPE zapewnia również dokładne godziny wschodu i zachodu słońca oraz zmierzchu. Ogólnie rzecz biorąc, 1-2 godziny po zachodzie księżyca niebo jest wystarczająco ciemne do fotografowania gwiazd. Ta ciemność zacznie zanikać 1-2 godziny przed wschodem księżyca. Aplikację TPE można znaleźć na stronach internetowych. Bardzo pomocna jest też aplikacja Stellarium, która ułatwia znalezienie położenia Drogi Mlecznej i innych gwiazd na niebie.

Jak zrobić zdjęcia gwiazd – sprzęt

Od czego zacząć? Jeśli zakończyłeś wstępne przygotowania, czas wziąć aparat, statyw, kilka akcesoriów i wyruszyć na sesję zdjęciową.


Każdy aparat z trybem ręcznym doskonale nadaje się do fotografowania gwiazd. Korzystając z tego trybu, możesz sterować ręcznie czasem otwarcia migawki, przysłoną i ISO, co jest to niezbędne w fotografii gwiazd.


Pełnoklatkowy czujnik zapewnia większą powierzchnię do uchwycenia światła gwiazd i Drogi Mlecznej, pomoże też zmniejszyć ilość szumów na obrazach o wysokiej czułości ISO, zapewniając zdjęcia o wyższej jakości.

Jak fotografować gwiazdy, by uzyskać interesujące zdjęcia?

Powinieneś użyć odpowiedniego obiektywu. W przypadku fotografowania gwiazd najlepiej sprawdzi się obiektyw szerokokątny z wartościami przysłony od f/2,8 do f/4. Do aparatu z pełną klatką zalecany jest obiektyw o ogniskowej od 14 mm do 20 mm, a przy czujnikach APS-C – 10 mm do 17 mm.


Bardzo przydatny, ze względu na długie czasy naświetlania, będzie solidny statyw. Wytrzymały model z włókna węglowego z regulowaną głowicą kulową to najlepsza opcja do fotografowania gwiazd. Włókno węglowe redukuje wibracje, zapewniając ostrzejsze obrazy. Bardzo ważne jest, aby głowica statywu była dobrze zbudowana i nie poruszała się podczas długich czasów ekspozycji wymaganych do fotografowania gwiazd.


Interwałometr nie jest wymagany do fotografowania gwiazd, ale jest konieczny do fotografowania śladów gwiazd. Łączy się z aparatem, umożliwiając wykonywanie zdjęć dłuższych niż 30 sekund. Zmniejsza również drgania aparatu, ponieważ nie dotykasz go bezpośrednio, aby zrobić zdjęcie.


Aby zredukować drgania aparatu, możesz użyć trybu opóźnienia migawki. Jeśli masz taką możliwość, ustaw migawkę aparatu tak, aby miała 5-sekundowe opóźnienie przed wykonaniem zdjęcia. W ten sposób nie wywołasz drgania sprzętu podczas naciskania spustu migawki w celu wykonania zdjęcia.

Jak zrobić zdjęcia gwiazd – ustawienia aparatu

  • Tryb fotografowania – tryb ręczny umożliwia niezależną i ręczną regulację ISO, przysłony i czasu ekspozycji


  • Ustawienia formatu obrazu – format obrazu RAW zapewnia najmniej szumów i najlepszą możliwość edycji plików obrazu po powrocie z sesji.


  • Tryb pomiaru – tryb ten nie ma znaczenia w przypadku fotografowania gwiazd, ponieważ jest on całkowicie ciemny, a aparat nie może zmierzyć żadnego światła ze sceny. Średnia centralnie ważona jest najlepszym trybem pomiaru tylko do fotografowania gwiazd, ponieważ jest to najlepszy tryb pomiaru do fotografowania krajobrazów.



  • Ustawienia balansu bieli – do wszystkich rodzajów fotografii nocnej zalecane jest użycie wartości Kelvina w zakresie 4000K-5500K.


  1. Wybierz tryb balansu bieli Kelvina, aby kontrolować te wartości.
  2. Wyższe wartości zabarwiają zdjęcie na żółto, a niższe wartości zabarwiają zdjęcie na niebiesko.


  • Celem jest, aby obraz był jak najbardziej zbliżony do koloru nieba, który widzisz oczami. Balans bieli, w przypadku fotografowania gwiazd jest bardzo ważny dla określenia, czy masz prawidłową ekspozycję nocnego nieba. Jeśli balans bieli jest wyłączony, histogram nie będzie dokładny, a zdjęcia mogą być niedoświetlone.


  • Ustawienia przysłony – najlepsze ustawienie przysłony do fotografowania gwiazd to f/2,8.


  • Czas ekspozycji/szybkość migawki – w przypadku fotografowania gwiazd najlepsze są czasy otwarcia migawki od 10 do 40 sekund. Zależy to w dużym stopniu od konfiguracji aparatu i obiektywu.


  • Ustawienia ISO – do fotografowania gwiazd najlepsze są ustawienia ISO w zakresie 1000-4000.


  • Ustawienia formatu obrazu – format obrazu RAW zapewnia najmniej szumów i najlepszą możliwość edycji plików obrazu po powrocie z sesji.

Jak fotografować gwiazdy?

Ponieważ gwiazdy są bardzo daleko w stosunku do miejsca, w którym stoimy na Ziemi, ustawienie ostrości w nieskończoności lub blisko niej zapewni idealnie ostre zdjęcia gwiazd, Drogi Mlecznej i nocnego nieba. Większość obiektywów ma na sobie symbol nieskończoności, który służy do oznaczania przybliżonego punktu ostrości nieskończoności. Jednak to, że ustawisz obiektyw na tym symbolu, nie oznacza, że zrobi on idealnie ostre zdjęcie. O wiele łatwiej jest ustawić ostrość w dzień niż w nocy, zarówno dla Ciebie, jak i dla oprogramowania autofokusa aparatu.


Włącz podgląd na żywo, jeśli używasz lustrzanki cyfrowej lub po prostu spójrz przez wizjer w aparacie bezlusterkowym. Trzymając aparat na statywie, skieruj obiektyw na najjaśniejszą gwiazdę, którą widzisz na niebie. Powiększ tę gwiazdę do maksimum, a teraz ostrożnie przesuń pierścień ostrości na nieskończoność.


Teraz użyj obiektywu o dużej przysłonie, a następnie ustaw aparat na wysokie ISO. Na koniec, aby uniknąć śladu gwiazd (czyli uchwycenia ruchu gwiazd podczas obrotu Ziemi) musisz użyć „reguły 600”, która jest bardzo prosta: podziel 600 przez ogniskową używanego obiektywu. Na przykład w przypadku obiektywu o ogniskowej 28 mm trzeba podzielić 600/28 = 21,42 (czyli możesz pozostawić otwartą migawkę na 21 sekund i uniknąć uchwycenia śladu gwiazdy). Jeśli istnieją ślady, Twoje gwiazdy nie będą punktowe i ostre. Im dłuższy czas otwarcia migawki, tym dłuższe będą ślady za gwiazdami, które przemierzają kompozycję.

Obiektywy w naszej ofercie

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756