Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pierwszy aparat fotograficzny - poznaj historię fotografii

Data dodania: 11-08-2023

Powszechnie uważa się, że twórcą fotografii jest Louise Daguerre, który nazwał swój wynalazek dagerotypem i pokazał go światu w roku 1839. Tymczasem historia fotografii ma swoje korzenie już w starożytności, ponieważ pewne efekty optyczne były znane od czasów starożytnej Grecji, Rzymu i Chin. Pierwsza kamera – Camera Obscura – powstała w IV wiek p.n.e. i była tak naprawdę pierwszym aparatem. Nie istniały jednak żadne techniki trwałego uchwycenia wyświetlanego obrazu, z wyjątkiem rysunku lub malarstwa. Czym więc była kamera obscura (z łac. ciemny pokój)? Z pewnością nie był to jeszcze pierwszy aparat fotograficzny a zaledwie jego zalążek. Zasadą jej działania było wyświetlania obrazu sceny na ścianę przez maleńki otwór w ekranie. Wynikowy obraz na ścianie zostanie odwrócony – do góry nogami i od lewej do prawej. Chociaż koncepcja kamery obscura była znana od czasów starożytnych, nie miała ona praktycznego celu aż do czasu renesansu. Pierwsze, udokumentowane użycie kamery obscury miało miejsce w roku 1502. Wielu historyków sztuki uważa, że niektórzy z najsłynniejszych malarzy renesansu używali kamery obscury do śledzenia scen przed ich namalowaniem.

Pierwszy aparat fotograficzny ery nowożytnej

Osobą, która zrobiła pierwsze, częściowo udane zdjęcie, był Joseph Nicéphore Niepcé, francuski wynalazca, który opracował heliografię w roku 1816. Używając małego aparatu, który zrobił sam, i kawałka papieru pokrytego chlorkiem srebra, Niepcé był w stanie uchwycić obraz. Ponieważ chlorek srebra ciemnieje pod wpływem światła, może skutecznie uchwycić scenę, problem polegał jednak na tym, że nie można było usunąć pozostałego, nienaświetlonego chlorku srebra. To w końcu spowodowało, że cały obraz stał się czarny.


Po śmierci Niepcé jego wspólnikowi Louis Jacques Mandé Daguerre udało się wymyślić pierwszy na świecie proces fotograficzny w 1833 roku, który nazwał właśnie dagerotypią. Używając blachy miedzianej pokrytej srebrem i poddanej działaniu oparów jodu, był w stanie utrwalić obraz. Po latach prób wynalazek został zaprezentowany publicznie w roku 1839, a rok później Henry Fox Talbot wynalazł kalotyp. Aparat miał prostą konstrukcję, ale wymagał wysokiej jakości obiektywów i płytek.


Kilkanaście lat później, w roku 1888 fotografia zrobiła kolejny gigantyczny skok w rozwoju, gdy George Eastman zaprezentował swój pierwszy aparat fotograficzny, Kodak.


W aparacie tym po raz pierwszy zastosowano taśmę celuloidową. Aparat był drewnianym pudełkiem z jednym czasem naświetlania i obiektywem stałoogniskowym. Klienci mogli kupić aparat Kodak, który był fabrycznie załadowany filmem na 100 zdjęć. Kiedy rolka filmu była pełna, musieli odesłać ją do fabryki w celu opracowania.

Pierwszy aparat fotograficzny w dwudziestym wieku

Rok 1900 przyniósł ze sobą kolejny, milowy krok w rozwoju fotografii. Przyczynił się do niego również George Eastman, który wprowadził na rynek aparat Brownie, pierwszy na świecie masowo sprzedawany aparat. Ten mały i bardzo przystępny cenowo aparat umożliwiał robienie zdjęć scen i pozostał w sprzedaży do lat 60. XX wieku.


Od roku 1910 niemiecki inżynier Oskar Barnack eksperymentował z aparatami, które miały stać się następną generacją. Używając filmu kinowego 35 mm do aparatów fotograficznych, w końcu wymyślił pierwszy aparat na film 35 mm i była to Leica I, która od daty premiery w roku 1925 zrobiła oszałamiającą karierę.


Pod koniec lat 20. XX wieku weszła do codziennego użytku pierwsza lustrzanka. Był to aparat nazwany Franke & Heidecke Rolleiflex, czyli średnioformatowy TLR – Twin Lens Reflex.


Pierwsza lustrzanka z jednym obiektywem SLR (Single-Lens Reflex Camera), o nazwie Gamma Duflex, została wyprodukowana na Węgrzech w 1948 r.


Jednak dopiero po II wojnie światowej lustrzanki stały się najpopularniejszymi typami aparatów. To, co je wyróżniało, to system lustra i pryzmatu. Ta nowa funkcja pozwoliła fotografom zobaczyć (a tym samym wykadrować) obraz, zanim go przechwycili. Contax S z 1948 roku był przełomowym aparatem, pierwszym, w którym zastosowano pryzmat pentagonalny. Pierwsze japońskie lustrzanki trafiły na rynek w 1952 roku – Asahiflex firmy Asahi Optical Company, późniejszy Pentax. Wiele innych japońskich marek aparatów zaczęło produkować lustrzanki w latach 50., w tym Canon i Nikon.


Jeszcze w 1948 roku Edwin Land zaprezentował swój aparat Polaroid, który pozwalał fotografom zrobić zdjęcie i wydrukować je w zaledwie kilka minut i był to pierwszy aparat natychmiastowy.

Pierwszy aparat fotograficzny w cyfrowym świecie

Pierwszy aparat, w którym zastosowano czujnik obrazu zamiast filmu, został wynaleziony przez inżyniera firmy Kodak o nazwisku Steven Sasson w roku 1975 i był to pierwszy na świecie samodzielny aparat cyfrowy. Fotografia cyfrowa, jaką znamy, pojawiła się dopiero w 1991 roku. To wtedy firma Kodak zaprezentowała swój Kodak DCS. Dziś większość fotografów używa lustrzanek cyfrowych, które w 2003 roku zaczęły sprzedawać się lepiej niż aparaty na kliszę. W 2005 roku firma Canon wprowadziła aparat Canon EOS 5D, pierwszą pełnoklatkową lustrzankę cyfrową, a wraz z nią cały system EOS.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756