Poradniki Eksperta

Deszczowe, mokre dni jesienią albo bardzo mroźne zimą, nie sprzyjają realizacji projektów fotograficznych poza domem. Jednak to wcale nie oznacza, że nie możesz fotografować w czterech ścianach własnego mieszkania. Najlepsze pomysły na zdjęcia w domu przychodzą wtedy, gdy się ich nie spodziewamy.

Pomysły na fajne zdjęcia w domu – użyj rekwizytów


Właściwie wszystko czym dysponujesz, może posłużyć Ci jako rekwizyt w nowym projekcie. Na przykład lustra, to świetny sposób na kreatywność w fotografii – baw się odbiciami, aby nudna scena stała się zabawna. Lustro może służyć do doświetlenia lub stworzenia przestrzeni, rozszerzając scenę poza standardowy kadr zdjęcia. Pozwala ono widzieć jednocześnie pod różnymi kątami. Możesz tworzyć iluzje i surrealistyczne efekty, używając wielu luster. Możesz też użyć lustra, aby wykadrować obiekt, tworząc ramkę w ramce. Świetnie sprawdza się ono również w przypadku autoportretów.


Innym znakomitym i łatwym do wykorzystania rekwizytem w fotografii w pomieszczeniach, jest jedzenie i picie. Możesz użyć dosłownie wszystkiego – jedzenia, naczyń, sztućców. W dzisiejszych czasach wszyscy fotografują swoje jedzenie. Kanały w mediach społecznościowych są pełne posiłków. Jednak możesz przenieść swoje zdjęcia kulinarne na wyższy poziom. Korzystając z różnych technik fotografowania i oświetlenia, zamienisz jedzenie w dzieło sztuki. Możesz wziąć swoje skromne, domowe jedzenie i sprawić, by wyglądało na coś, zupełnie ekstrawaganckiego. Wszakże zanim zjemy ustami, jemy oczami.


Popatrz na zasłony lub firanki okiem fotografa. Zobaczysz wzory, faktury, a skomplikowane detale w koronce sprawią, że wyglądać będzie pięknie, dzięki prześwitującemu przez nią światłu, tworząc cienie na naszej skórze. Stań przy oknie, aby uzyskać przyjemne, naturalne światło.


Woda, to kolejny doskonały temat dla kreatywnych pomysłów na fotografię. Znajdziesz ją w różnych częściach domu i możesz używać na różne sposoby.


Deszcz fotografowany przez okno, to idealny temat na początek. Możesz uchwycić krople deszczu na szybach lub zmarszczki, które tworzą się w poidełku dla ptaków na parapecie okna. Możesz skontrastować deszczową pogodę na zewnątrz z wnętrzem przytulnej kuchni. Użyj kropelek wody na różnych powierzchniach, aby tworzyć kształty i efekty. Woda w szkle również manipuluje światłem, tworząc ciekawe cienie.

Aparaty w naszej ofercie:

Pomysły na zdjęcia w domu – zabawy światłem


Wykonywanie profesjonalnie wyglądających zdjęć w pomieszczeniach, może być trudne (chyba że masz do dyspozycji lampy studyjne). Najlepszym sposobem na pokonanie tego problemu, jest wykorzystanie naturalnego światła, które będziesz miał podczas fotografowania przy oknie. Równie dobrze możesz tworzyć interesujące zdjęcia, fotografując przez okno, uzyskując miękki efekt vintage, jaki tworzy szkło. Jeśli masz filtr polaryzacyjny, powinieneś użyć go właśnie teraz, aby zredukować (lub nawet usunąć) światło odbijające się od szkła. Możesz też spryskać okno wodą, aby wyglądało, jakby padał deszcz.


Cienie też dają niesamowite możliwości na zdjęcia w domu. Pomysły dotyczące tworzenia obrazów ze światła i cienia, to dobre ćwiczenie umiejętności. Cienie są wszędzie, ale często ich nie zauważamy. Kiedy spróbujesz ich poszukać, przekonasz się, że cienie dodają deseni i dramatyzmu scenie. Cienie mogą zmienić atmosferę i zrestrukturyzować kompozycję sceny. Świetnie nadają się do kreatywnej fotografii. Fotografia cieni może być abstrakcyjna i dynamiczna. Możesz też użyć cienia, aby dodać intrygi do swoich portretów i martwej natury.


Jeśli chcesz wykorzystać światło i cień w fotografii, powinieneś spróbować tworzyć martwe natury. Popatrz, jak mistrzowie malarstwa wykorzystywali do tego światłocienie. Jest tak wiele pomysłów na fotografię martwej natury, które możesz wypróbować. Temat zależy wyłącznie od Ciebie. Może to być jedzenie, przybory kuchenne, butelki alkoholu lub pamiątki rodzinne, a blat kuchenny może być Twoim fotograficznym studio. Fotografia martwej natury to także świetny sposób na eksperymentowanie z kompozycją. Możesz nauczyć się zadawać sobie ważne pytania dotyczące kompozycji – jak wykadrować temat? Ile przedmiotów mam uwzględnić? Jak oświetlić obiekt? To wszystko, czym możesz się pobawić, a pomysł na taką fotografię polega na przekształceniu codzienności w arcydzieło.

Pomysły na zdjęcia w domu – mini studio


Jeśli szukasz rozwiązań na długie, zimowe wieczory, jednym z ich może być fotografia minimalistyczna. Minimalizm ma szeroki zakres. Możesz mieć minimalistyczne martwe natury lub krajobrazy, a minimalistyczne portrety to również doskonały pomysł na fotografię. Minimalizm jest idealny do kreatywnej fotografii. Fotografia minimalistyczna to eksploracja obszarów, w której wykorzystujesz negatywną przestrzeń do podkreślenia tematu lub sceny. Chcesz uzyskać czysty i precyzyjny obraz bez bałaganu, pamiętaj więc, że mniej znaczy więcej.


Możesz stworzyć swoje mini studio i w nim realizować nawet najbardziej szalone pomysły na fajne zdjęcia w domu. To doskonały pomysł na fotografię, który pozwoli Ci wykazać się kreatywnością, bez wychodzenia z domu. W takim studio możesz zmierzyć się z fotografią produktową, makrofotografią, czy reprodukcyjną.


Tu jest miejsce na kolejne pomysły na zdjęcia w domu. Zapewne masz, jak każdy, kolekcję starych zdjęć rodzinnych. Pomyśl, czy nie byłoby warto zdigitalizować ich, by zachować dla następnych pokoleń. Nawet jeśli nie masz skanera, da się to zrobić. Wystarczy każde zdjęcie sfotografować, oczyścić, a następnie poprawić w postprodukcji i gotowe.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756