Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Aparat fotograficzny dla początkującego - jaki aparat na początek?

 2023-07-13 

Każdy dziś fotografuje, najczęściej tym co ma pod ręką – smartfonem. Przychodzi jednak taki dzień, że to najprostsze narzędzie nie wystarcza. I wtedy pada kluczowe pytania: „Jaki aparat na początek?” i „Jaki będzie dobry aparat fotograficzny dla amatora?”. Zakładamy, że etap mniej lub bardziej wyrafinowanych kompaktów masz za sobą i rozważasz zakup lustrzanki lub aparatu hybrydowego, czyli bezlusterkowca. Oczywiście musisz rozważyć, ile jesteś skłonny przeznaczyć na zakup nowego aparatu. Pamiętaj, że cena idzie w parze z jakością i funkcjami. Nie warto też popadać w przesadę, jeśli chodzi o rozdzielczość matrycy – im wartość jest wyższa, tym większe koszty, a na początek z pewnością są one zbędne. O wiele większe znaczenie, ma jakość i rozmiar matrycy, bowiem te parametry mają znacznie większy wpływ na jakość uzyskanych zdjęć.


Zatem jaki aparat na początek? Zakup nowego sprzętu warto rozważyć pod kątem planowanych zastosowań, bowiem tematyka zdjęć determinuje konieczność zakupu odpowiednich obiektywów.

Jaka lustrzanka na początek?

Zacznijmy od oferty, jaką prezentuje firma Canon. Dla niezbyt zamożnych fotoamatorów, dobrym rozwiązaniem będzie zakup lustrzanki dla amatora, czyli aparatu Canon EOS 4000D. Ten aparat dla początkującego fotografa, wyposażony został w matrycę wielkości APS-C o rozdzielczości 18 Mpx – jest to wielkość około 19-krotnie przewyższająca rozmiar matryc popularnych smartfonów. Wbudowane algorytmy Inteligentnej sceny, pozwalają fotografować bez żadnego wysiłku. Wystarczy skadrować ujęcie i nacisnąć spust migawki, a tryb Inteligentna scena auto, zapewni doskonałe rezultaty. Jeśli jest to lustrzanka dla amatora, jak w tym przypadku, możesz też skorzystać z funkcji fotografowania w trybie Live View i trybu twórczej automatyki oraz dodawać wyjątkowe efekty dzięki filtrom kreatywnym. Masz także możliwość przesyłania zdjęć i filmów do urządzenia inteligentnego, aby łatwo udostępniać je w mediach społecznościowych lub zapisywać ich kopie zapasowe. Możesz też fotografować zdalnie, dzięki łączności Wi-Fi i aplikacji Canon Connect. Po połączeniu aparatu z urządzeniem Apple lub urządzeniem z systemem Android, możesz zdalnie fotografować i bez problemu pobierać zdjęcia, a następnie je udostępniać.


Innym modelem aparatu Canon, wartym polecenia jako lustrzanka dla amatora, jest Canon EOS 2000D. Ten aparat posiada większą matrycę, o rozdzielczości 24,1 Mpx i nieco większy, bo 3 calowy wyświetlacz. Jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, idealny do rozpoczęcia przygody z lustrzankami cyfrowymi. Możesz rejestrować ujęcia tak, aby pokrywały się z obrazem, który zachowałeś w pamięci – wszystko dzięki precyzyjnej regulacji ostrości, funkcji rejestrowania 3 kl./s i procesorowi DIGIC 4+. Optyczny wizjer i ekran LCD o przekątnej 7,5 cm, ułatwiają kadrowanie i oglądanie efektów pracy. Wszystkie te elementy sprawiają, że Canon EOS 2000D to dobra lustrzanka dla początkujących.

Dobry aparat fotograficzny dla amatora

Zastosowana w lustrzance Nikon D3500 matryca formatu DX o dużej rozdzielczości 24,2 Mpx, rejestruje pełne szczegółów zdjęcia i filmy Full HD, nawet przy słabym oświetleniu. Sprawia to, że jest to dobry wybór, jako aparat dla początkującego fotografa. Precyzyjny system autofokusa w tym aparacie, zapewnia idealną ostrość fotografowanych obiektów, a szybkość zdjęć seryjnych 5 kl./s, pozwala zarejestrować pięć ujęć w każdej sekundzie. Lustrzanka D3500 pozwala nagrywać płynne, pełne szczegółów filmy w rozdzielczości Full HD, z liczbą klatek na sekundę do 60 p. Szeroki zakres czułości ISO, daje swobodę filmowania przy zachmurzonym niebie, a nawet w nocy. Możesz użyć trybu automatycznego, aby z łatwością robić doskonałe zdjęcia o jakości właściwej dla lustrzanek lub wejść na wyższy poziom, włączając Tryb podręcznika – wskazówki w Trybie podręcznika pokazują dokładnie, jak dobrać ustawienia aparatu, aby rejestrować niesamowite zdjęcia i filmy.

Aparat wyposażony jest w obiektyw o bardzo wygodnym i uniwersalnym zakresie ogniskowej – AF-S DX Nikkor 18-140 mm VR, f/3,5-5,6z 7,8-krotnym zoomem. Szeroki zakres ogniskowych, umożliwia zarówno wykonywanie zdjęć portretowych, jak i zdjęć krajobrazów. Niezwykle skuteczny system redukcji drgań, opracowany przez firmę Nikon, pozwala uzyska ostry obraz, nawet przy słabym oświetleniu. 


Zdjęciami można się też w łatwy sposób dzielić z innymi. Aplikacja SnapBridge dla systemów iOS i Android, zapewnia nieustanne połączenie aparatu ze smartfonem lub tabletem. Te walory sprawiają, że Nikon D3500, to dobry aparat fotograficzny dla amatora.

Aparat dla początkującego

Lustrzanka dla amatora

Dobry aparat fotograficzny dla początkującego, to Nikon D5600 – niezależnie od tego, czy znajdujesz się w samym centrum wydarzeń, czy fotografujesz z dużej odległości, niezwykle precyzyjny system autofokusa modelu D5600, błyskawicznie ustawi ostrość na wskazanym obiekcie i już jej nie straci. System obejmuje 39 pól AF, pokrywających szeroki obszar kadru, a 9 pól krzyżowych pośrodku, gwarantuje jeszcze większą precyzję ustawiania ostrości. Podczas korzystania z trybu podglądu na żywo, AF z detekcją kontrastu pozwala skupić się na celu. Wysokiej jakości wizjer optyczny, zapewnia niezwykle wyraźny podgląd obrazu widzianego przez obiektyw i pomaga w pełni skupić się na fotografowanym obiekcie, odcinając oko od promieni słonecznych i innych elementów rozpraszających uwagę. Aparat jest stabilniejszy również z podłączonym teleobiektywem.


Wygodnie umiejscowione pokrętło sterowania i wybierak wielofunkcyjny, ułatwiają zmianę ustawień podczas fotografowania. Ponadto funkcja dotykowego Fn, pozwala dostosowywać ustawienia za pomocą dużego ekranu dotykowego, bez konieczności odrywania oka od wizjera. Mała masa korpusu (około 420 g) oraz monolityczna konstrukcja, wzmocniona włóknem węglowym sprawiają, że aparat można z łatwością i bez obaw zabrać w każde miejsce. Dzięki technologii SnapBridge, wykorzystującej standard Bluetooth® low energy, zapewniona jest stała łączność między aparatem D5600, a obsługującym ją urządzeniem inteligentnym. Po nawiązaniu łączności, aparat może przesyłać wykonane zdjęcia do urządzenia inteligentnego, bez konieczności nawiązywania za każdym razem nowego połączenia. Każde wykonane zdjęcie, jest błyskawicznie przesyłane do telefonu lub tabletu i staje się gotowe do udostępnienia. Początkującym fotografom, z pewnością pomogą wbudowane narzędzia kreatywne, które pozwalają podkreślić przekaz fotografii i filmów.


Obsługę ułatwiają ustawienia Picture Control, pozwalające na precyzyjne ustawienie takich parametrów, jak kontrast czy nasycenie. Aparat Nikon D5600 wyposażony został w standardowy obiektyw AF-P DX NIKKOR 18-55 mm f/3,5-5,6 G VR. Obiektyw ten posiada nowy silnik krokowy firmy Nikon, który szybko ustawia ostrość. Jest przy tym praktycznie bezgłośny, a zatem doskonały do filmowania. Funkcja nagrywania filmów poklatkowych, znana z zaawansowanych lustrzanek cyfrowych firmy Nikon, pozwala przekształcić niezbyt dynamiczne sceny, takie jak powolne przemieszczanie się chmur czy ruch na zatłoczonej ulicy, w sekwencje szybko zmieniających się obrazów.

Jaki aparat dla początkującego fotografa?

Lustrzanki dla początkujących wyposażone są zwykle w matryce CMOS APS o rozdzielczości około 20-25 Mpx. Liczba pól autofocusa jest dość istotna dla poczatkującego fotografa, bowiem ma ona bezpośredni wpływ na ostrość zdjęcia. Im więcej punktów AF, tym lepiej. Aparaty fotograficzne dla początkujących, mają również często wbudowany moduł Wi-Fi lub Bluetooth. Dodatkowe funkcje w aparatach dla początkujących sprawią, że korzystanie z aparatu fotograficznego będzie przyjemnością samą w sobie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756