Poradniki Eksperta

Twój telewizor sam się wyłącza? Zanim zaczniesz szukać nowego urządzenia, sprawdź co dzieje się z Twoim sprzętem. Poznanie przyczyny pozwoli wyeliminować usterkę, która może być błaha. Zapraszamy do lektury poniższego poradnika!

Telewizor sam się wyłącza? Postaramy się pomóc


Lektura tego poradnika pozwoli Ci poznać przyczynę samoczynnego wyłączania się telewizora. Znajomość powodu takiego stanu rzeczy jest ważna, jeśli chcesz rozwiązać problem. Może się okazać, że za błędy odpowiada oprogramowanie telewizora. Po lekturze poradnika będziesz także w stanie zweryfikować stan elementów TV, które mogą być powodem występujących błędów. Poświęć chwilę na zapoznanie się z treścią artykułu, a na pewno dowiesz się dlaczego telewizor sam się wyłącza i włącza.

Podstawowa przyczyna problemów z samoczynnym wyłączaniem się TV


Jeśli Twój telewizor sam się wyłącza, przyczyną może być jego oprogramowanie. Obecne telewizory oferują wiele dodatkowych funkcji, przez co potrzebują systemu, który będzie w stanie sterować pracą urządzenia. Aby telewizor pracował stabilnie i nie sprawiał problemów, oprogramowanie musi być regularnie aktualizowane. W innym wypadku może dojść do momentu, że TV zacznie się nie tylko sam wyłączać, ale niemożliwe będzie korzystanie z niektórych aplikacji lub funkcji. 


Aby oprogramowanie mogło być aktualizowane, wystarczy połączenie z Internetem. Należy także sparować telewizor z siecią bezprzewodową Wi-Fi lub podłączyć przewód sieciowy do odpowiedniego portu. Jeśli tylko na ekranie Twojego telewizora pojawi się komunikat dotyczący dostępności nowego oprogramowania, nie zwlekaj. Pobierz je i zainstaluj aktualizację.

Telewizory w naszej ofercie:

Problemy z pilotem, a wyłączanie się telewizora


Twój telewizor może się także wyłączyć przez uszkodzony pilot. Nawet, jeśli nie korzystasz z niego w danej chwili, może on wysyłać nieprawidłowe sygnały do urządzenia. Wystarczy, że uszkodzeniu ulegnie przycisk włączający sprzęt i będzie dochodziło do niewielkich zwarć. Mogło także dojść do awarii mechanicznej, która nie pozwala na powrót przycisku do „górnej” pozycji. Dochodzi więc do przytrzymania guzika, więc po kilku sekundach od uruchomienia TV, wyłącza się on ponownie. Przyczyną może być też jakaś niewielka drobinka, która blokuje pracę przycisku. Sprawdź to, gdyż można się tego pozbyć, jednocześnie eliminując powód wyłączania się telewizora.


Jeśli w pobliżu używa się także starszego typu pilota, który służy do sterowania leciwym telewizorem, może dochodzić do zakłóceń. Te z kolei mogą wpływać na pracę nowoczesnego sprzętu. Warto to sprawdzić, aby nie drążyć tematu dalej.

Problemy z zasilaniem oraz uszkodzenie przycisków na obudowie

Jeśli telewizor wyłącza się w różnych momentach i nie masz pomysłu co może być przyczyną takich problemów, sprawdź dobrze kabel zasilający. Być może przyczyną jest uszkodzony przewód doprowadzający energię elektryczną z gniazdka sieciowego. Spadki napięcia mogą powodować wyłączanie się urządzenia, a w dłuższej perspektywie – doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Jeśli z przewodem jest wszystko dobrze, sprawdź przyciski znajdujące się na obudowie. Być może ten odpowiedzialny za włączanie telewizora uległ uszkodzeniu. Mógł się zablokować w określonej pozycji, podobnie jak opisywaliśmy to w przypadku pilota.

Funkcja automatycznego wyłączanie się telewizora po określonym czasie


W celu ograniczania zużycia energii elektrycznej, wiele telewizorów posiada funkcję samoczynnego wyłączania się po określonym czasie. Zwykle taki proces dokonuje się po co najmniej 2 godzinach braku aktywności użytkownika. Można go jednak ustawiać, skracając lub wydłużając ten czas. Sprawdź, czy nie doszło do jakiejś zmiany. Może ktoś zrobił Ci psikusa? Niektóre telewizory pozwalają ustawić opcję samoczynnego wyłączania się nawet po kilku minutach. Wystarczy zmienić ten czas na 2-3 godziny.

Co jeszcze możesz zrobić, jeśli Twój telewizor sam się wyłącza?


Jeśli nie znalazłeś żadnej przyczyny, a sprzęt nadal wyłącza się samoczynnie, wykonaj reset ustawień fabrycznych. Możesz tego dokonać z poziomu ustawień, które znajdziesz w menu systemowym urządzenia. Wyszukaj pozycję, która zazwyczaj nazywa się „Przywróć ustawienia fabryczne” i postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie. Cała operacja powinna potrwać kilka minut. Od razu warto zainstalować wszystkie dostępne aktualizacje, aby mieć pewność, że system będzie pracował prawidłowo.


Problemem może być także uszkodzona płyta główna telewizora. Spalony rezystor lub inny uszkodzony element, mogą powodować problemy z pracą TV. To jednak usterki, z którymi może poradzić sobie wyłącznie doświadczony serwisant. Pamiętaj, że telewizor możesz oddać do naprawy, o ile trwa jeszcze okres gwarancyjny. To najlepszy sposób na naprawienie sprzętu, unikając w ten sposób kosztów. Jeśli zaś telewizor ma już kilka lat i nie obejmuje go gwarancja, kosztowne naprawy mogą okazać się nieopłacalne.

Kiedy wymienić telewizor na nowy?


Zakup nowego telewizora, to ostateczne rozwiązanie, jeśli problem samoczynnego wyłączania się nie zostanie naprawiony. W ofercie znajduje się wiele ciekawych modeli TV, które kupisz w różnym rozmiarze ekranu. Obecnie najmodniejsze są telewizory o rozmiarze większym, aniżeli 55 cali. Na pewno warto wybrać sprzęt, który gwarantuje dostępność oprogramowania Android TV. Przed zakupem powinieneś sprawdzić rozdzielczość natywną ekranu oraz częstotliwość odświeżania. Weryfikacja powinna także obejmować dostępne porty i gniazda, które służą podłączeniu dodatkowych urządzeń, jak na przykład konsola, czy soundbar


W naszym sklepie internetowym dostępnych jest kilkaset różnych modeli, które są oferowane przez różnych producentów. W razie problemów z wyborem, skorzystaj z fachowego doradztwa naszych pracowników.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756