Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Kalibracja telewizora – jak zrobić to samodzielnie?

 2023-07-12 

Telewizor jest jednym z podstawowych urządzeń w każdym domu. Bawi, relaksuje, wzrusza – wszystko zależy od tego, co w danym momencie oglądasz. Każdy model wymaga konfiguracji, która zapewni satysfakcjonujące seanse. W poniższym poradniku opowiemy, czym jest kalibracja telewizora i jak ją przeprowadzić.

Czym jest kalibracja telewizora?

Kalibracja telewizora służy wykorzystaniu potencjału urządzenia oraz jeszcze lepszemu wyeksponowaniu odtwarzanych scen. Nowoczesne telewizory umożliwiają kompleksową konfigurację wyświetlanego obrazu. Wszystko po to, aby użytkownik mógł dostosować ustawienia pod kątem rodzaju oglądanych multimediów oraz własnego gustu. Warto poświęcić trochę czasu na poznanie wszystkich możliwości konfiguracji, bo efekt widoczny na ekranie może różnić się diametralnie od tego, który wygenerowany jest fabrycznie. Telewizory sprzedawane w sklepach, mają standardowo ustawiony tryb domyślny, który dla wielu osób może wydawać się wystarczający. Na pewno zmienią jednak zdanie w momencie sprawdzenia możliwości drzemiących w panelu konfiguracyjnym. Standardowe ustawienia są neutralne, aby każdego rodzaju obraz wyświetlany był po prostu prawidłowo.

Profesjonalna kalibracja TV

Usługę szczegółowej kalibracji może wykonać serwis RTV. W takim wypadku usługa będzie wykonana bardzo dokładnie i zmienione zostaną także te ustawienia, których przeciętny użytkownik nie używa. Jeśli planujesz kupić nowoczesny i kosztowny telewizor, możesz zlecić taką usługę, aby wykrzesać ze sprzętu maksimum jego możliwości. Wiele osób decyduje się na samodzielną optymalizację i nic w tym dziwnego – to kolejna oszczędność, która pozwala zachować pieniądze w portfelu.

Telewizory w naszej ofercie:

U Telewizor PHILIPS 65OLED857 65" OLED 4K 120Hz Android TV Ambilight x4 Dolby Atmos Dolby Vision
7 649 00
8 499,00 złCena przed obniżką
8 499,00 złNajniższa cena
U Telewizor SHARP 43FN4EA 43" LED 4K Android TV Dolby Vision HDMI 2.1
1 439 00
1 599,99 złCena przed obniżką
1 599,99 złNajniższa cena
U Telewizor BLAUPUNKT BN40F1372EEB 40" LED
809 00
899,00 złCena przed obniżką
899,00 złNajniższa cena
U Telewizor TELEFUNKEN 32HG8450 32" LED
764 00
849,99 złCena przed obniżką
849,99 złNajniższa cena
U Telewizor SAMSUNG QE65S95B 65" OLED 4K 120Hz Tizen TV Dolby Atmos HDMI 2.1
6 749 00
7 499,99 złCena przed obniżką
6 749,00 złNajniższa cena

Zrób to sam, czyli domowa kalibracja telewizora

Zmiany ustawień możesz dokonać samodzielnie. Będą do tego potrzebne: wygodny fotel, pilot i trochę wolnego czasu. W ten sposób lepiej poznasz własny sprzęt i zaoszczędzisz pieniądze. Korzyści są więc wymierne i znane. Oczywiście efekt pracy profesjonalisty byłby na pewno lepszy, ale różnica i tak będzie ogromna. Można powiedzieć, że odkryjesz możliwości telewizora na nowo. W zależności od producenta i modelu, schemat postępowania będzie się trochę różnił. Zasada jednak będzie zawsze taka sama. Konieczne jest wejście w ustawienia obrazu. Zrobisz to za pośrednictwem właściwego przycisku na pilocie. Najczęściej jest opisany jako „Settings” (Ustawienia) lub zaznaczony ikoną trybu zębatego. Jeśli jednak coś budzi Twoje wątpliwości, możesz zajrzeć do instrukcji obsługi, gdzie znajdziesz wszelkie objaśnienia. Ewentualnych wskazówek możesz również poszukać w sieci.


Dostępne tryby konfiguracji telewizora

Kalibrację najlepiej rozpocząć od wypróbowania dostępnych trybów pracy ekranu. Każdy z nich zdefiniowany jest szczególnymi ustawieniami, w efekcie czego, obraz wyświetlany jest w inny sposób. To najprostsza metoda na zmianę wielu parametrów jednym naciśnięciem guzika na pilocie. Wybierając poszczególne tryby, zmienimy chociażby poziom kontrastu, jasność, temperaturę barw oraz ich nasycenie. Producenci wyposażają swoje telewizory w różne tryby – mogą być identyczne, ale ukrywać się pod różnymi nazwami. Część z nich jest jednak dostępna w przypadku większości dobrze znanych marek.


Oczywiście, wyjściowym trybem jest ten ustawiony fabrycznie. Najczęściej określa się go „standardowym”. W jego wypadku, wszystkie parametry pozostają neutralne. Często wybieranym trybem jest funkcja kinowa (lub filmowa). Takie ustawienie pozwala dostosować obraz do zamysłów reżyserskich konkretnej produkcji. Zmienia się np. temperatura barw, które stają się cieplejsze. Ciekawym rozwiązaniem jest tryb sportowy. Wyróżnia się dużym nasyceniem kolorów, poprawą płynności akcji wyświetlanej na ekranie oraz zmianą jasności. Podobne ustawienia, gwarantuje wybór trybu dynamicznego lub żywego. W tym wypadku, kontrast i jasność sięgają górnych granic (choć przy zachowaniu zdrowego rozsądku). Graczom szczególnie spodoba się tryb gry. Pozwala on skrócić Input Lag, czyli opóźnienie pomiędzy wysłaniem impulsu przez konsolę, a wyświetleniem obrazu na ekranie telewizora.

kalibracja telewizora

Chcesz decydować o szczegółach? Samodzielna zmiana poszczególnych ustawień

Jeśli nie satysfakcjonuje Cię obraz po wybraniu jakiegokolwiek z dostępnych trybów, możesz dokonać zmiany szczegółowych ustawień samodzielnie! To na pewno zajmie więcej czasu i potrzebna jest do tego anielska cierpliwość, ale… do odważnych świat należy! Czeka Cię zmiana co najmniej kilku parametrów. Jednym z nich jest na pewno jasność obrazu. Możesz zdecydować, czy podświetlenie matrycy ma być mocniejsze, czy też słabsze. Nie powinieneś przesadzać w żadną ze stron – obraz będzie wtedy bardzo przekłamany i nienaturalnie ciemny lub jasny. Jeśli chcesz popracować nad nasyceniem kolorów, powinieneś zmienić ustawienia kontrastu. Jeśli zależy Ci na bajecznie podkreślonych barwach, możesz zwiększyć jego poziom. Z kolei obniżenie, poskutkuje bardziej stonowanym efektem. Tutaj podobnie zalecany jest zdrowy rozsądek – zbyt duża ingerencja w kontrast może sprawić, że obraz będzie nieprzyjemny dla oczu.


Możesz także zmienić temperaturę barw. W ten sposób możesz ochłodzić lub ocieplić obraz. Ta pierwsza możliwość poskutkuje nadaniem filtru o niebieskim odcieniu. Z kolei podniesienie temperatury kolorów, poskutkuje pojawieniem się cieplejszych barw – np. pomarańczowej. Ważnym parametrem jest także ostrość obrazu. Im większa, tym dokładniejsze kontury postaci i obiektów będą widoczne na ekranie

.

Pamiętaj, że zawsze możesz wrócić do ustawień standardowych. Samodzielne eksperymentowanie niczemu nie szkodzi. Poznasz tylko lepiej swój telewizor i być może osiągniesz zakładany efekt. Przełączanie pomiędzy dostępnymi trybami jest wygodnym rozwiązaniem, jeśli używasz telewizora w różnym celu. Możesz szybko zmienić ustawienia, w zależności od oglądanej transmisji.

Kalibracja telewizora przez specjalistów Media Expert

Zamawiając sprzęt w naszym sklepie, zyskujesz możliwość skorzystania z usług fachowych monterów i serwisantów. Jedną z możliwości jest zlecenie profesjonalnej optymalizacji obrazu. Usługa ta kosztuje mniej więcej 90 złotych i obejmuje:

  • konfigurację ustawień podstawowych przy pierwszym uruchomieniu telewizora;
  • zaprogramowanie dostępnych kanałów telewizyjnych w ramach cyfrowego sygnału naziemnego;
  • konfigurację ustawień wyświetlania obrazu, przy użyciu dedykowanej karty optymalizacji.

Z większym wydatkiem wiąże się profesjonalna kalibracja obrazu, choć na pewno warto skorzystać z takiej możliwości. W przypadku tej usługi, dokonywanych jest wiele zmian. To między innymi:

  • zmiana ostrości i proporcji obrazu;
  • konfiguracja systemu odpowiedzialnego za płynność ruchu;
  • kalibracja balansu bieli i krzywej gamma;
  • kalibracja kolorymetryczna barw Full HD i 4K;
  • kalibracja krzywej dla treści HDR 10 i Dolby Vision;
  • konfiguracja luminacji do oglądania dziennego;
  • optymalizacja dla konsol.

Ustawienia urządzeń zewnętrznych

Pamiętaj, że również urządzenia zewnętrzne mogą decydować o ostatecznym efekcie wyświetlanego obrazu. Mowa tu na przykład o konsolach, które również umożliwiają dokonanie szeregu zmian. To chociażby tryb HDR w grach, który pozwala podkręcić kontrasty oraz wzmocnić ekspozycję światła i cienia. Jeśli chcesz cieszyć się naprawdę świetną jakością, poświęć kilka chwil na optymalizację wszystkich urządzeń – zarówno telewizora, jak i sprzętów do niego podłączonych.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756