Poradniki Eksperta

Techniki panoramowania w fotografii


Panoramowanie to nie to samo co panorama. Panning, czyli inaczej panoramowanie jest techniką wykonywania zdjęcia, która polega na sfotografowaniu ruchomego obiektu tak, aby sam był ostry i wyraźny, a tło pozostało rozmyte.  Panoramowanie nie dotyczy ruchu. Jest ruchem i to sprawia, że jest wyzwaniem; jest to podążanie za poruszającym się obiektem wzdłuż jego płaszczyzny ruchu. Najczęściej jest to płaszczyzna pozioma z tematem biegacza, jeźdźca, motocyklisty, samochodu wyścigowego. W założeniu panoramowanie jest łatwe: ustaw czas otwarcia migawki, aby zatrzymać ruch lub go rozmyć, poruszaj aparatem wraz z akcją i zrób zdjęcie.


Techniki panoramowania w fotografii


Wybór czasu otwarcia migawki


To jedno z kluczowych zagadnień podczas przygotowania się do panoramowania. Aby robić świetne zdjęcia poruszających się obiektów, musisz użyć długiego czasu otwarcia migawki. Ruch jest rejestrowany, co daje mu rozmyte tło, jednocześnie utrzymując obiekt w wizjerze w tej samej pozycji, nadając mu ostry wygląd w przeciwieństwie do rozmycia ruchu, które otacza obiekt. Czas otwarcia migawki zależy przede wszystkim od tego, jak szybko porusza się Twój obiekt. Jeśli obiekt porusza się bardzo szybko, na przykład samochód, upewnij się, że czas otwarcia migawki wynosi około 1/125 s. W przypadku wolno poruszających się obiektów może być potrzebny czas otwarcia migawki wynoszący około jednej ósmej sekundy. W przypadku poruszającego się obiektu w umiarkowanym tempie upewnij się, że czas otwarcia migawki wynosi około 1/60 sekundy.


Ustawianie ostrości


Coś – prawie wszystko – na zdjęciu powinno być ostre. Rozmycie oznacza ruch, ale wszelkie rozmycie na zdjęciu może zostać zinterpretowane jako pomyłka fotografa. Aby ustawić ostrość na idealnie panoramowane zdjęcie upewnij się, że w aparacie jest włączony tryb priorytetu migawki. Ponieważ panoramowanie polega na doskonaleniu szybkości migawki, to jest Twój priorytet. W tej chwili nie musisz się martwić o przysłonę i wartości ISO w aparacie. Twój aparat zadba o to za Ciebie, w zależności od warunków oświetleniowych. Tryb priorytetu migawki w aparacie pomaga w regulacji przysłony. W zależności od aparatu, aby korzystać z trybu priorytetu migawki, wybierz S lub Tv na pokrętle. Zapewni to, że kamera sama dostosuje przysłonę podczas rejestrowania ruchu.

Podczas prób opanowania tej techniki powinieneś wybrać tryb zdjęć seryjnych, a zatem będziesz musiał również użyć trybu automatycznego ustawiania ostrości. Pomoże to aparatowi skupić się na tym, co się porusza szybko i płynnie. Aby uchwycić obiekt z dużą ostrością, podczas panoramowania należy zwrócić szczególną uwagę na czas otwarcia migawki, o którym już mówiliśmy.


Podsumować to można tak – najlepszym rozwiązaniem jest użycie czasu otwarcia migawki, który jest co najmniej tak szybki, jak czas podzielony przez ogniskową obiektywu. Załóżmy, że używasz obiektywu 85 mm; ustaw czas otwarcia migawki w aparacie na 1/85 sekundy, aby uzyskać żądaną ostrość obrazu.


Aparaty w naszej ofercie:



Rozważ użycie statywu lub monopodu


Im płynniejszy i mniej drżący ruch, tym ostrzejszy będzie obiekt. Ponadto każdy ruch w górę i w dół spowoduje, że rozmyte linie i światła w tle będą niespójne i nie będą proste. Jeśli dopiero zaczynasz, najlepszym sposobem na dokładne skupienie się na obiekcie i uzyskanie płynnego obrazu jest ustawienie aparatu na statywie lub monopodzie. Możesz również poćwiczyć panoramowanie obiektu, używając paska aparatu na szyi. Trzymaj aparat prawidłowo i śledź ruch obiektu. Dzięki temu główny punkt zainteresowania pozostanie stosunkowo wyraźny podczas przechwytywania.


Bądź we właściwej pozycji


Panoramowanie działa najlepiej, gdy obiekt porusza się w przewidywalnym tempie w linii prostej, prostopadłej do fotografa. Upewnij się również, że masz niezakłócony widok od punktu, w którym chcesz rozpocząć panoramowanie, do punktu, w którym zamyka się migawka. Każdy ruch w przód i w tył lub inny przypadkowy ruch spowoduje, że obiekty będą mniej niż ostre.


Możesz na początek spróbować panoramowania bez statywu – stań z aparatem w wygodnej pozycji, która pozwoli Ci poruszać aparatem i dokładnie uchwycić obiekt. Możesz to zrobić, stojąc ze stopami rozstawionymi na odległość ramion, z ugiętymi kolanami.


Wybierz odpowiednie tło


Po kilkukrotnym przesunięciu panoramy zaczniesz dostrzegać, jak kolory i linie łączą się ze sobą. Mieszając odpowiednie kolory w tle możesz uwydatnić artyzm obrazu. Baw się kolorami i światłami, a także wzorami w tle, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Pomysł, aby mieć czyste tło podczas fotografowania akcji sportowych nie ma zastosowania przy panoramowaniu. Pamiętaj, że im dalej obiekt jest od Ciebie, tym wolniej będzie się poruszał i tym łatwiej będzie mu pozostać w kadrze podczas panoramowania. Jednak im bliżej jest do tła, tym wyraźniejsze jest wizualne wrażenie prędkości.


Lampa błyskowa a panoramowanie


Aby mieć pewność, że coś będzie ostre, użyj lampy błyskowej i ustaw błysk na synchronizację na tylną kurtynę, gdy lampa błyskowa jest wyzwalana pod koniec naświetlania. Gdy połączysz synchronizację na tylną kurtynę z krótkimi czasami otwarcia migawki, efekt rozmycia wynikający z połączenia światła otoczenia z lampą błyskową daje wzory płynnego światła podążającego za poruszającym się obiektem; ruch obiektu zostanie zatrzymany pod koniec przepływu światła. Gdy lampa błyskowa zgaśnie, zatrzyma ruch w ujęciu, a następnie dokończysz panoramowanie w normalny sposób.


Zasady kompozycji w czasie panoramowania


Użyj tej samej podstawowej zasady kompozycyjnej jak w przypadku każdej innej fotografii. Podobnie jak w przypadku fotografowania dowolnego poruszającego się obiektu, obiekt na zdjęciu powinien poruszać się w kierunku przestrzeni ujemnej. Obiekt nie powinien przemieszczać się do samego końca kadru, ponieważ pozostawienie otwartej przestrzeni daje obiektowi miejsce na podróż i daje widzowi naturalny początek i punkt końcowy, za którym podążają oczy.


Rozmycie ruchu może być Twoim przyjacielem. Nie musi to być irytująca niedoskonałość, która zrujnowała idealnie dobre zdjęcie. Zamiast tego wykorzystaj moc panoramowania jako kreatywnego narzędzia i użyj go do tworzenia artystycznych obrazów.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756