Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zdjęcia sferyczne – jak je zrobić?

 2023-07-17 

Jakie to są zdjęcia? Aby na to pytanie odpowiedzieć, najpierw powinniśmy wiedzieć, co to jest sfera. Matematyczna definicja mówi, że sfera to zbiór wszystkich punktów w przestrzeni metrycznej oddalonych o ustaloną odległość od wybranego punktu. Taka figura geometryczna to kula, a sfera to jej powierzchnia. Jak w takim razie robić zdjęcia sferyczne?

Zdjęcia sferyczne – podstawy

Czym jest zdjęcie sferyczne? To zdjęcie panoramiczne obejmujące cały otaczający widok wokół aparatu – 360 stopni w poziomie i 180 w pionie. Jeszcze kilka lat temu takie panoramy można było tworzyć, używając zwykłego aparatu i specjalnej głowicy statywowej do panoram sferycznych. Głowica panoramiczna jako część statywu fotograficznego pozwalała na ustalenie osi obrotu aparatu fotograficznego, tak aby wyeliminować bądź zminimalizować błąd paralaksy. Za pomocą głowicy aparat obracany jest względem osi przechodzących przez punkt bez paralaksy (NPP) obiektywu w celu wyeliminowania jej błędu. Punkt NPP znajduje się prawie zawsze w osi optycznej obiektywu przed matrycą aparatu. Jego miejsce uzależnione jest od obiektywu oraz jego ogniskowej. NPP nigdy nie znajduje się w miejscu mocowania statywowego.


W fotografii paralaksą nazywana jest niezgodność, czyli niepokrywanie się obrazu widzianego w wizjerze z obrazem fotograficznym. Wolne od tego błędu są aparaty, w których celowanie odbywa się poprzez obiektyw, na przykład lustrzanki. Błąd paralaksy maleje ze wzrostem odległości od fotografowanego motywu. Kolejne zdjęcia panoramy łączy się za pomocą programów komputerowych.


Produkowane były też aparaty panoramiczne, których działanie polegało na fotografowaniu obiektywem szerokokątnym na błonie w formacie panoramy. Inną metodą było na przykład ciągłe naświetlanie matrycy albo błony przewijanej synchronicznie z obrotem całego aparatu.

Zdjęcia sferyczne – tradycyjnie

Nadal panoramy sferyczne najlepiej rejestrować lustrzanką, z obiektywem o jak największym kącie widzenia, najlepiej skorzystać z całej gamy obiektywów typu fisheye. Zdjęcia muszą być pozbawione błędu paralaksy, więc niezbędna będzie głowica panoramiczna. W wypadku panoram sferycznych wykonanie poprawnych zdjęć bez głowicy panoramicznej, która dzięki swojej konstrukcji umożliwia obracanie aparatu wokół punktu NPP, jest bardzo trudne.


Podczas pracy nad zdjęciami do panoramy sferycznej trzeba pamiętać, że powinny one mieć część wspólną z sąsiednimi kadrami. Wielkość tej zakładki to około 20–40 proc. szerokości i wysokości kadru. Część wspólna pozwala programom sklejającym na identyfikację tych punktów, dzięki czemu możliwe jest idealne połączenie zdjęć. Zdjęcia te powinny być wykonywane w trybie manualnym, czyli przy tym samym czasie naświetlania, wartości przysłony, balansie bieli.


Powstałe w ten sposób zdjęcie panoramiczne można przedstawić w postaci interaktywnej za pomocą dowolnego programu lub playera.

Zdjęcia sferyczne – korzystamy ze smartfona

Smartfony wyposażone w system Android potrafią zrobić zdjęcia, sferyczne trzeba tylko uruchomić aplikację Google Street View. Po jej włączeniu należy wybrać opcję „Aparat” i postępować zgodnie ze wskazówkami na telefonie – po prostu przesuwać się w lewo i najeżdżać na tworzące się automatycznie pomarańczowe punkty. Po zrobieniu pełnego obrotu aplikacja w kilka sekund łączy punkty i tworzy zdjęcie 360. Także smartfony z iOS – iPhone – umożliwiają tworzenie panoram sferycznych. Dostępne są różne aplikacje, które mogą automatycznie rejestrować i łączyć szybkie serie obrazów w pełnej rozdzielczości. Wystarczy kliknąć przycisk migawki i przesunąć aparat zgodnie z ruchem wskazówek zegara od lewej do prawej (lub od prawej do lewej) po scenie. Poszczególne klatki są następnie automatycznie łączone w aparacie: cały proces trwa zaledwie 10-60 sekund.

Zdjęcia sferyczne – aparaty 360 stopni

Świat idzie naprzód, a producenci wymyślili sprzęt, dzięki któremu można teraz tworzyć prawdziwe zdjęcia sferyczne. Kamery 360 stopni, oprócz zdjęć, nagrywa również filmy sferyczne. Jedną z nich jest kamera sferyczna Insta360 ONE X2. To kolejna wersja kamer Insta360, która ma zupełnie nowy poziom funkcjonalności w sportowym, kompaktowym wydaniu – jest wodoszczelna, wyposażona we wbudowany kolorowy ekran, a także ultra płynną stabilizację obrazu FlowState, co gwarantuje płynność nagrań nawet w słabym oświetleniu. Nowością wśród kamer Insta360 jest tryb Steady Cam, który pozwala używać ONE X2 jak standardowej kamery z jednym obiektywem. Urządzenie wykorzystuje cztery mikrofony kierunkowe, lokalizujące źródło dźwięku jednocześnie redukując ewentualne szumy i zakłócenia. Kamera sferyczna INSTA360 ONE X2 jest wyjątkowo lekka, a ze względu na mały rozmiar można jej używać w każdej sytuacji.


Kamera sferyczna INSTA360 One R Twin Edition to ciekawe urządzenie modułowe. W zestawie znajduje się kamera nagrywająca w rozdzielczości 4K oraz kamera sferyczna 360 stopni, która posiada ultra szeroki kąt widzenia. Także ten model został wyposażony w stabilizację FlowState. Jednak prawdziwa siła tej kamery tkwi w dedykowanych aplikacjach na Androida i iOS – Insta360 – za pomocą której można w ciągu kilku minut stworzyć i udostępnić efektowny klip video z podkładem muzycznym i szeregiem efektów specjalnych, na przykład TimeShift czy Slow-Motion. Dostępne są również aplikacje na komputery z Windows i MacOS, które pozwalają na przetwarzanie surowych materiałów z kamery i eksport do różnych formatów video. Ciekawym rozwiązaniem jest Selfie Stick ONE R – wystarczy skorzystać z tej funkcji, a także Dual-Lens 360 Mode, a za pomocą ruchu nadgarstka można uchwycić kąty z lotu ptaka i wyjątkową perspektywę trzeciej osoby.

Zdjęcia sferyczne – podsumowanie

Fotografia sferyczna nie jest ograniczona małym kadrem, który pokazuje tylko wycinek rzeczywistości. Jeśli odtworzymy taką fotografię na ekranie komputera, wykorzystując przeznaczony do tego odtwarzacz lub choćby zwykłą przeglądarkę internetową to możemy odnieść wrażenie przebywania w miejscu wykonania fotografii z możliwością swobodnego rozglądania się wokół.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756