Poradniki Eksperta

Zdjęcia w plenerze – o czym warto pamiętać w trakcie sesji w plenerze?


Niezależnie od tego, czy wychodzisz z aparatem na pole, czy na dwór, z pewnością będziesz robił zdjęcia w plenerze. Twoje wyposażenie zmieniać się będzie w zależności od tego, jakie masz fotograficzne plany. W większości przypadków wystarczy aparat fotograficzny w rękach, w plenerze, do zdjęć krajobrazu przyda się statyw. Jeśli natomiast masz zaplanowaną sesję zdjęciową z parą młodą albo portret w plenerze, powinieneś zabrać ze sobą dużo więcej niż aparat.


zdjęcia w plenerze


Zdjęcia w plenerze – światło i pogoda


Każda wyprawa w plener powinna zakończyć się jak najlepszymi zdjęciami. Dlatego, warto dostosowywać swoje plany do zmieniających się stale warunków pogodowych. Niektóre sceny wyglądają najlepiej w zachmurzone dni, inne we mgle lub o zachodzie słońca. Wschód i zachód słońca to magiczne godziny dla fotografii. Miękkie światło wschodzącego słońca na czystym, błękitnym niebie pozwoli zarejestrować na matrycy najczystsze kolory – jeśli niebo jest lekko zachmurzone, w kadrze powinny dominować rośliny. Rano, gdy słońce pojawia się nad horyzontem, robi się bardzo jasno, dzięki czemu wydłuża się zakres dostępnych czasów migawki. To pora na fotografowanie zwierząt w plenerze. Im bliżej południa, tym światło staje się zbyt kontrastowe, by fotografować rozległe pejzaże i zwierzęta. Można skupić się na bliższych motywach – kwiaty, drobne owady, ptaki. Światło jest bardzo ostre, ale głębia ostrości pozwala zmiękczyć cienie i światła w kadrze. Gdy przyjdzie południe, to czas na przerwę w fotografowaniu – kontrast oświetlenia przekracza możliwości prawidłowego zapisu obrazu na matrycy. Sytuacja zmienia się wraz z upływem czasu – im bardziej słońce chyli się ku zachodowi, tym bardziej atrakcyjne są zdjęcia.


Sesja w plenerze to także, a czasem przede wszystkim – fotografowanie ludzi w przyrodniczym sztafażu. Sesje ślubne, portrety, zdjęcia pamiątkowe, wymagają wspomagania – niezwykle przydatne okazują się w tym blendy doświetlające czy zmiękczające cienie. Jeśli polegamy jedynie na świetle zastanym – słońcu – takie dodatkowe „źródło światła”, będzie bardzo pomocne, choćby po to, by rozświetlić twarz modelki, lub zgubić niepotrzebne, mocne cienie.


Wybierając się na sesję plenerową, nie zapomnij zabrać ze sobą osłony przeciwsłonecznej na obiektywy. Promienie słońca padające na przednią soczewkę obiektywu powodują powstawanie odbić światła do wnętrza obiektywu. Przez to zmniejsza się kontrast zdjęć, powstają na fotografiach nieregularne jasne paski i plamy. Skutecznie przeciwdziała temu zjawisku osłona przeciwsłoneczna, a jeśli jej nie masz, możesz osłonić obiektyw otwartą dłonią.


W wielu przypadkach fotografowania w plenerze musimy posłużyć się statywem. We wszystkich sytuacjach, gdy fotografować będziesz długimi czasami naświetlania, statyw pozwoli na uzyskanie efektownych fotografii. Wodospad, rwąca rzeka, morskie fale – ich fotografowanie „z ręki” jest oczywiście możliwe, ale używanie do tego statywu gwarantuje sukces.


Wielu fotografów zgodzi się z tezą, że słońce jest potrzebne, ale nie jest konieczne, by uzyskać wspaniałe rezultaty sesji plenerowej. Lekko zachmurzone niebo pozwoli na uzyskanie miękkiego obrazu młodej pary, ciemne burzowe chmury wzmocnią obraz grozy na zdjęciach a umiejętne fotografowanie w padającym deszczu lub śniegu pozwoli pokazać otaczający nas świat z innej perspektywy.Zdjęcia w plenerze – trudny wybór


Wybierając się z aparatem w plener, powinieneś wiedzieć, choćby z grubsza, czego możesz się spodziewać. Przecież nie każdy napotkany widok ma szanse przerodzić się doskonałe zdjęcie. Musisz szukać wokół siebie takich elementów, które pozwolą odbiorcy fotografii odnaleźć mocne punkty Twojego zdjęcia.


Kolor na fotografii jest takim mocnym elementem, szczególnie czerwień przyciąga wzrok. Chmury różnego rodzaju także rozbudzają wyobraźnię widza. Bardzo dobre efekty daje charakterystyczny element pierwszego planu – samotne drzewo na tle rozległych łąk czy pól, to może banalne rozwiązanie, ale efekt może być zadowalający. Jeśli wejdziesz na Śnieżkę, Babią Górę czy choćby na najwyższą wieżę w okolicy, staraj się pokazać jak najszerszy kadr, ale sprawdź najpierw, jak on wygląda w zależności od położenia słońca. Jeśli fotografowany obszar leży niedaleko gór, wieczorem znajdzie się w głębokim cieniu, zdjęcie będzie zabarwione na niebiesko i pozbawione kontrastu. Musisz wtedy zaplanować powrót w to miejsce i fotografować w porannym świetle. W ten sposób masz największe szanse na mocne kolory i dobrze oświetlony motyw główny. Sesja w plenerze na mokradłach to spektakularne refleksy na zdjęciach. Odbicia są najbardziej atrakcyjne w trakcie wschodu lub zachodu słońca. Niski kąt padania światła podkreśla odbijany w wodzie obraz.


Sesja plenerowa z modelami


Zanim spotkasz się z młodą parą czy modelami w plenerze, powinieneś sam odwiedzić miejsce, w którym zamierzasz fotografować. Nie ma gorszej rzeczy dla fotografa, niż nieznajomość terenu, warunków, jakie panują o określonej godzinie, słowem wszystkich elementów przygotowania planu przed sesją. To coś w rodzaju scenariusza sesji zdjęciowej, który powinieneś uzgodnić ze swoimi modelami. Oni też muszą dobrze i swobodnie czuć się podczas zdjęć. Pamiętać trzeba o wszystkich „gratach”, które stanowią niezbędne wyposażenie fotografa – aparat, dodatkowe akumulatory, karty pamięci, blendy i parasolki, czasem przydatna do doświetlenia okazuje się lampa błyskową. Zawodowi fotografowie w plener czasami zabierają ze sobą nawet dodatkowe lampy i agregat do ich zasilania.


Pamiętaj, że fotografowanie poza wnętrzami to jednak nieco trudniejsze warunki, także dla sprzętu. Kurz, drobiny piasku, a nawet wilgoć nie służą aparatowi. Trzeba chronić sprzęt, czyścić obiektywy, czasem także matrycę. Do każdej sesji plenerowej trzeba odpowiednio się przygotować. Wiedzieć, gdzie i po co pojedziesz. Co ciekawego można tam zobaczyć i sfotografować. Wiedza ta przyda się także wtedy, gdy zechcesz wrócić w to miejsce z modelami i zrobić z nimi sesję zdjęciową.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert