Poradniki Eksperta

Aparat jako kamera internetowa – jak podłączyć?


Możliwość używania aparatu jako kamery internetowej w dużej mierze zależy od posiadanego sprzętu. Niektóre aparaty kompaktowe dostarczane są z oprogramowaniem i sterownikami własnej firmy, które umożliwiają używanie ich jako kamer internetowych. Najlepsze rezultaty zapewnią nowoczesne bezlusterkowce i lustrzanki cyfrowe, które wytwarzają czyste wyjście HDMI. Jeśli zamierzasz używać aparatu jako kamery internetowej, potrzebujesz czegoś, na czym możesz go zamontować, na przykład statywu. Będziesz także potrzebował jakiegoś sposobu zasilania aparatu, zakładając, że zasilanie przez USB nie jest opcją. Wszystkie te metody wymagają kabla micro-USB-do-USB lub kabla mini HDMI-do-HDMI.aparat jako kamera internetowa


Aparat jako kamera internetowa – oprogramowanie aparatu


Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, czy Twój aparat obsługuje tę funkcję natywnie za pośrednictwem oprogramowania lub sterowników producenta. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi i dołączonym oprogramowaniem. Oprogramowanie do pobrania dla konkretnego modelu można również znaleźć w witrynie internetowej producenta aparatu.


Po pobraniu i zainstalowaniu sterowników aparat powinien być rozpoznawany przez komputer z systemem Windows lub Mac jako urządzenie do przechwytywania. Następnie możesz wybrać go jako urządzenie wejściowe w dowolnych aplikacjach, których chcesz używać, w tym Zoom, Google Meet, Microsoft Teams, Skype lub FaceTime.


Niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu Mac, czy Windows, możesz pobrać oprogramowanie do wybranych aparatów Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus, Panasonic lub Sony i używać ich jako kamery internetowej. Jeśli korzystasz z komputera Mac, prawdopodobnie będziesz musiał używać przeglądarki Chrome jako przeglądarki internetowej – Safari nie pozwala wybrać niczego poza wbudowaną kamerą FaceTime w komputerze Mac.


Aparaty w naszej ofercie:


Podłączanie aparatu Canon jako kamery internetowej


Canon oferuje narzędzie EOS Webcam Utility, dostępne dla systemów macOS i Windows, współpracujące z wybranymi lustrzankami jednoobiektywowymi, aparatami bezlusterkowymi i aparatami ze stałym obiektywem. EOS Webcam Utility obsługuje ponad 40 modeli aparatów Canon. Aby korzystać z tego narzędzia, potrzebujesz 64-bitowej wersji systemu Windows 10 lub systemu macOS z systemem High Sierra, Mojave lub Catalina. Po uruchomieniu oprogramowania w systemie wystarczy podłączyć aparat przez USB i wybrać odpowiednie źródło w aplikacji do czatu wideo. Jeśli korzystasz z komputera Mac, musisz pobrać przeglądarkę Chrome lub Firefox, aby aplikacja zadziałała. Więcej szczegółów dotyczących oprogramowania znajdziesz na stronie internetowej Canona.


Fujifilm jako kamera internetowa


Narzędzie kamery internetowej Fujifilm jest wieloplatformowe i obsługuje komputery PC z systemem Windows 10/11 i komputery Mac z systemami Sierra, High Sierra, Mojave i Catalina.


Działa tylko z najwyższej klasy aparatami systemowymi Fujifilm X i GFX. Na liście obsługiwanych urządzeń są modele sprzed niemal pięciu lat, ale niektórych nowszych brakuje. Z kolei dwa najnowsze modele działają jako kamery internetowe USB bez potrzeby dodatkowego oprogramowania – X-A7 lub X-T200 możesz podłączyć bezpośrednio do komputera i używać go jako kamery internetowej w Google Meet, Microsoft Teams, Skype i Zoom.


Kamera internetowa – Nikon


Oprogramowanie firmy Nikon zapewnia zgodność między platformami. Aparat jako kamera internetowa działa z komputerami PC z 64-bitowymi wersjami systemów Windows 10 i Mac z systemami Sierra, High Sierra lub Catalina. Obsługa aparatu jest ograniczona do najnowszych wersji, więc nie masz szczęścia, jeśli masz starszą lustrzankę. Jednak producent nie podaje, z jakimi urządzeniami oprogramowanie współpracuje.


Olympus jako kamera internetowa


Oprogramowanie Olympus OM-D Kamera Beta jest dostępne dla 32-bitowych i 64-bitowych systemów Windows 10, jak również dla komputerów Mac z systemem Sierra przez Catalina. Działa tylko z kilkoma modelami, powyżej poziomu podstawowego.


Panasonic


Oprogramowanie Panasonic Lumix Tether do przesyłania strumieniowego jest wieloplatformowe, z pewnymi zastrzeżeniami oprogramowania beta. Aparat jako kamera internetowa działa z 32-bitowymi i 64-bitowymi systemami Windows 10 oraz komputerami Mac z systemami operacyjnymi El Capitan (10.11) i Catalina. Oprogramowanie współpracuje on tylko z kilkoma wybranymi modelami.


Aparat Sony jako kamera internetowa


Rozwiązanie kamery internetowej firmy Sony, Imaging Edge Webcam, działa z 64-bitowymi systemami Windows 10, a także z komputerami Mac z systemem High Sierra, Mojave lub Catalina. Obsługuje szeroką gamę modeli bezlusterkowców a7, a także kompakty ze stałymi obiektywami z rodziny RX, a nawet niektóre starsze lustrzanki z mocowaniem typu A.


Kamery internetowe w naszej ofercie:


Jak podłączyć aparat do komputera jako kamerę?


W zależności od aparatu i komputera może to być tak proste, jak zainstalowanie oprogramowania i użycie kabla USB do podłączenia aparatu do komputera. Potrzebny będzie również kabel microHDMI, który można podłączyć do aparatu. Po podłączeniu kamery warto włączyć wyjście „czyste HDMI”, które zapewni niezakłócony obraz wideo.


Inne rzeczy, o których należy pamiętać:


  • Większość kamer internetowych ma obiektywy szerokokątne, więc łatwo jest pozostać w kadrze. Jeśli chcesz używać tej konfiguracji przede wszystkim do rozmów wideo, użyj najszerszego obiektywu, jaki masz, w przeciwnym razie Twoje rozmowy wideo będą pokazywały wyłącznie twarz i będziesz ciągle wychodzić z kadru.


  • Powinieneś także spróbować użyć najjaśniejszego dostępnego obiektywu. Im mniejsza przysłona – przynajmniej f/2,8, ale jeśli możesz zejść niżej, to lepiej.


  • Twój aparat prawdopodobnie ma jakiś rodzaj autofokusa z wykrywaniem twarzy, który powinieneś włączyć. W ten sposób, jeśli przesuniesz siedzenie lub poruszysz się, autofokus po prostu podąży za twoją twarzą, aby pozostać w ostrości. Prawdopodobnie usłyszysz, jak obiektyw zmienia ostrość, ponieważ śledzi Cię, ale są szanse, że ludzie po drugiej stronie czatów wideo tego nie usłyszą.


  • Ciągłe utrzymywanie aparatu i przesyłanie obrazu wideo na żywo do komputera przez długi czas może spowodować, że części aparatu będą gorące, a w niektórych przypadkach kamera może się wyłączyć, jeśli się przegrzeje. Możesz wyłączać aparat między połączeniami.
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756