Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest tablet i do czego służy?

 2023-07-20 

Tablety zyskują coraz większą popularność, stając się nie mniej atrakcyjną alternatywą dla komputerów stacjonarnych, laptopów, czy nawet telefonów komórkowych. Pomimo tego, że pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, w bardzo szybkim czasie, niemal szturmem, zagościły w domach wielu z nas. Co to jest tablet, dlaczego ludzie pokochali to niewielkie urządzenie i co nam oferuje? Jeśli zadajecie sobie te same pytania, postaramy się na nie odpowiedzieć możliwie wyczerpująco.

Szybka kariera tabletów

Pierwsze tablety, które przypominały te, z których obecnie korzystamy, pojawiły się w roku 2010, kiedy to firma Apple zaprezentowała swoje nowatorskie, jak na tamte czasy, rozwiązanie technologiczne nazwane iPad. Co to jest tablet w rozumieniu ogólnym? Urządzenie to bazowało na wykorzystaniu możliwości zarówno komputerów, smartfonów, jak i laptopów. Z każdego z nich czerpało to, co najlepsze, aby stworzyć zupełnie nowy rodzaj urządzenia. Główną cechą iPada, stała się przede wszystkim jego mobilność. Była to pierwsza komercyjna próba przedstawienia tabletu konsumentom prywatnym. iPad, jak nietrudno się domyślić, stał się hitem na tyle znaczącym, że w krótkim czasie po jego premierze, każda większa firma zajmująca się produkcją elektroniki, zakasała rękawy i opracowywała już własne produkty tego typu.


Za sukcesem tabletów stoi ich wysoka wydajność, mobilność oraz pozbycie się zbędnych funkcji, takich jak klawiatura. Wszystko, co robimy w tablecie, robimy poprzez dotyk. Sprawiło to, że urządzenia stały się bardziej kompaktowe i praktycznie przestało sprawiać nam trudność zabieranie ze sobą przenośnego komputera. Z biegiem lat zastosowanie tabletu rosło, aż w końcu, w czasach współczesnych, nie różni się już za bardzo od solidnych komputerów stacjonarnych. Możemy na nich bez większych problemów wykonywać dokładnie te same czynności, w tych samych programach, jednocześnie ciesząc się funkcjami wcześniej zarezerwowanymi wyłącznie dla smartfonów, jak robienie zdjęć i instalowanie aplikacji kompatybilnych z Androidem.

Rodzaje tabletów

Prawdziwa geneza tabletów leży jednak o wiele głębiej i sięga końca XIX wieku. Wtedy to właśnie opracowano pierwszy prototyp urządzenia przechwytującego ruchy rysika. Co prawda przez kolejne kilkadziesiąt lat technika ta ulegała dużym przemianom i ulepszeniom, ale to właśnie wtedy pierwszy raz pojawił się pomysł zastosowania urządzenia dotykowego. Już w latach 60. ubiegłego wieku funkcjonowało wiele urządzeń, które możemy nazwać pradziadkami dzisiejszych tabletów. Służyły one jednak głównie pracy w przemyśle, rzadko pokazując się opinii publicznej. Dopiero Apple spopularyzował je, wcześniej udoskonalając na potrzeby obecnego społeczeństwa. Gdyby nie ten ruch, trudno powiedzieć, czy Apple byłoby takim gigantem technologicznym, jakim jest dzisiaj. iPad był pierwszym urządzeniem dotykowym, który zainspirował wielu do rozwijania idei mobilnego komputera. Na chwilę obecną istnieją 4 główne typy tabletów:


  • Full Size,
  • Transformer,
  • Minitablet,
  • Phablet.


Pierwszy z nich jest najbardziej rozpowszechniony i to on jest trzonem całej gałęzi rozwojowej tych urządzeń. Cechuje go przede wszystkim szeroki ekran (powyżej 8 cali), brak klawiatury (steruje się nim dotykowo), oraz komunikacja na zasadzie Wi-Fi. Minitablet to rozwiązanie, któremu bliżej do telefonu komórkowego, z racji jego rozmiarów. Mniejszy ekran (ok.7 cali), oraz wymiary, powodują jednak, że jest mniej wydajny niż jego większy kuzyn. Postępująca miniaturyzacja układów hardware nie jest jeszcze na tym etapie, aby móc zamontować w nim te same komponenty, co w tablecie Full Size. Co to jest tablet typu Transformer? Jest bardzo ciekawym pomysłem na to, jak skonstruować tablet, ponieważ ma możliwość podłączenia do niego klawiatury. Funkcja ta sprawia, że z tabletu możemy w kilka sekund zrobić tak naprawdę mini laptop.

Zdjęcia robione tabletem?

Kwestia zdjęć jest bardzo istotna w tabletach. Producenci stawiają duży nacisk, aby ich urządzenia do wykonywania zdjęć były nie gorsze niż te, które posiadają smartfony. Jest to odskocznia od tego, co oferowały nam np. laptopy, które, jeśli w ogóle posiadały wbudowaną kamerę, to zdjęcia wykonywane za jej pomocą pozostawiały wiele do życzenia. Tabletem jest także o wiele łatwiej operować w przestrzeni, gdyż jego niewielkie rozmiary i waga nie sprawiają większych trudności. Z laptopem tego nie zrobimy, nie wspominając nawet o komputerach stacjonarnych, które potrzebują do tego specjalnych kamer zewnętrznych. Skoro możemy robić tabletem zdjęcia dobrej jakości, to czy funkcje tabletu pozwolą nam na zarządzanie nimi w taki sam sposób, jak np. na smartfonie? Odpowiedź brzmi: tak, a nawet więcej. Tablet z racji swoich komponentów (procesor, pamięć RAM) pozwoli nam na skorzystanie z zaawansowanych programów do obróbki zdjęć, jak np. Photoshop. To samo tyczy się filmów, które możemy kręcić przy pomocy wbudowanej kamery.

System operacyjny

W zależności od tego, jaki posiadamy system operacyjny na tablecie, możemy go wykorzystać do różnych celów. Urządzenia z Windowsem, doskonale sprawdzą się do pracy, ponieważ będziemy mieli możliwość używania, chociażby programu Office. Tablety z Androidem o wiele lepiej odpowiedzą na potrzeby ludzi szukających rozrywki. Będziemy mieć wtedy dostęp do Sklepu Play i milionów aplikacji, które nam oferuje, zupełnie jak na telefonie z Androidem. Apple nie pozostaje jednak w tyle i dla swoich urządzeń stworzył własny system, który nazwano iOS. Wśród wielu użytkowników tabletów, jest to najlepszy wybór, głównie dlatego, że jako jedyny z systemów, został stworzony ekskluzywnie pod tablety. Który z nich wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji.

Urządzenie wielozadaniowe

Z racji większego ekranu niż w smartfonach, tablety możemy wykorzystać do grania lub oglądania filmów. Wiele osób kupuje je z myślą właśnie o zapewnieniu sobie rozrywki w czasie podróży. Na tablecie bez problemu będziemy mogli także przeglądać strony WWW, czytać e-booki, słuchać nagrań audio, przeglądać pocztę, a także pozostawać w kontakcie z bliskimi i współpracownikami, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Odpowiedzialny jest za to moduł Wi-Fi, który zapewnia tabletowi połączenie z siecią. Nie musimy stosować żadnych niewygodnych kabli czy modemów zewnętrznych. Jeśli znajdziemy się poza zasięgiem Wi-Fi, możemy skorzystać z gniazda na kartę SIM, co pozwoli nam nie tylko na korzystanie z Internetu, ale nawet wykonywanie połączeń telefonicznych i wideo. Tablet pozbawia nas tak naprawdę ograniczeń, które nakładały na nas smartfony, laptopy i komputery stacjonarne. Urządzenie to jest prawdziwym 3w1, które już teraz może bardzo ułatwić nam życie. Pytanie do czego służy tablet, może niedługo zniknąć, ponieważ będzie służył praktycznie do wszystkiego.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756