Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czy warto zdecydować się na klawiaturę dla leworęcznych?

 2023-10-12 

Osoby leworęczne nie mają łatwego życia, gdy zastanowić się nad tym, w jaki sposób produkowana jest większość urządzeń i elektroniki. Producenci skupiają się na największej grupie odbiorców, czyli osobach praworęcznych, rzadko decydując się na przyjrzenie się mniejszości, którą są leworęczni użytkownicy ich produktów. Problem ten jest szczególnie widoczny podczas pracy z komputerem, dlatego często klawiatura dla leworęcznych, może okazać się prawdziwym zbawieniem.

Trudno dostępny towar, ale nie u nas!

Przytłaczająca większość urządzeń, których używamy do pracy z komputerem przystosowana jest wyłącznie dla praworęcznych. Sam układ klawiatury został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej usprawniać proces pisania i obsługi, dlatego osoby leworęczne często mają z tym spory problem, co może przełożyć się nie tylko na wydajność ich pracy z klawiaturą, ale także samą wygodę. Klawiatura dla leworęcznych jest prawdziwym unikatem na rynku i niekiedy trzeba się naprawdę natrudzić, żeby znaleźć odpowiedni model, nie wspominając już nawet o tym, że będziemy musieli najpewniej zapomnieć o wybraniu takiego modelu, który w pełni odpowie na nasze potrzeby. Rynek jednak jest wyjątkowo elastyczny i istnieją na nim firmy, które wręcz specjalizują się w tworzeniu rozwiązań dla użytkowników komputerów, którzy należą do grupy osób leworęcznych. Trzeba mieć na uwadze, że odszukanie ich może zająć nam trochę czasu, a na pewno nie będzie to proste, jeśli mamy zamiar dokonać zakupu w sklepach stacjonarnych. Szybciej znajdziemy takie rozwiązanie na MediaExpert.pl. Wystarczy trochę poszperać i zdać się na naszą pomoc, w tym przeczytać poniższy tekst traktujący o propozycjach dla leworęcznych użytkowników komputerów.

Leworęczni w grach

Chcąc w pełni zrozumieć istotę problemu, z którym borykają się osoby leworęczne, każdy praworęczny może przeprowadzić krótki eksperyment. Korzystając z klasycznej klawiatury z układem klawiszy QWERTY np. podczas grania. Lewa ręka spoczywa na klawiszach WSAD, które służą do poruszania się, podczas kiedy prawa dłoń spoczywa na myszce. Całość klawiatury jest wówczas odsłonięta i pozwala na szybką interakcję, jeśli chcemy skorzystać z klawiszy specjalnych. Problem pojawia się jednak w przypadku osób leworęcznych, które muszą użyć nie lewej, a prawej dłoni do obsługi klawiatury, zasłaniając tym samym większość klawiszy. Spróbujecie pograć w ten sposób przez chociażby kilka minut, a szybko zrozumiecie, dlaczego klawiatura dla leworęcznych to prawdziwe ułatwienie. Oczywiście można tutaj wyjść z argumentem, że wystarczy przypisać nowe funkcje do odpowiednich klawiszy, ale trzeba by to robić za każdym razem, gdy najdzie nas ochota na przetestowanie nowej gry.


Wiele osób wybiera zatem rozwiązanie, którym jest, dokupienie pada. Zawiera on na sobie wszystkie niezbędne klawisze służące do grania i praktycznie eliminuje potrzebę korzystania z tradycyjnej klawiatury. Jest to rozwiązanie na tyle funkcjonalne, że korzysta z nich spore grono osób praworęcznych, dzięki temu mamy pewność, że bez żadnych problemów znajdziemy je w niemal każdym sklepie. Innym ciekawym rozwiązaniem jest kupienie klawiatury z opcją programowania. Możemy wówczas na stałe zmienić funkcje poszczególnych klawiszy tak, aby po uruchomieniu gry, jednym przyciskiem aktywować te ustawienia, co wyeliminuje potrzebę mozolnego zmieniania układu klawiszy w menu gry. Tyle w temacie gier, ale co z pracą biurową?

Leworęczni w biurach

W pracy biurowej niestety nie znajdziemy zbyt wielu rozwiązań dla osób leworęcznych. Najczęściej spotykanym modelem jest tutaj klawiatura dla leworęcznych, na której przeniesione zostały klawisze numeryczne wraz z funkcyjnymi z prawej strony na lewą. Podnosi to jakość pracy, pozwalając na szybsze i skuteczniejsze korzystanie z klawiatury. Można również zaopatrzyć się w klawiaturę zupełnie pozbawioną bloku numerycznego z prawej strony i dokupić do tego zestawu wspomniany wyżej pad, nawet gamingowy, co jeszcze bardziej podniesie nasz komfort obsługi klawiatury.


Niestety nie istnieją na rynku rozwiązania idealne, które kompletnie zmieniałyby układ i funkcje klawiszy tak, aby leworęczni mogli z niej korzystać tak swobodnie, jak praworęczni. Jest to niestety wynikiem bezlitosnego prawa rynku, który zmusza producentów do tworzenia klawiatur, które się „zwrócą”. Dlatego osoby leworęczne zmuszone są do kombinowania i szukania tak naprawdę ulepszeń, które mogą podnieść komfort obsługi klawiatury.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756