Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rodzaje dysków twardych SSD i HDD - czym się różnią?

 2023-08-31 

Dysk to kluczowy element wyposażenia, który decyduje o pracy laptopa. To właśnie on wpływa na wydajność, sprawność i prędkość sprzętu. Ponadto od jego pojemności zależy, ile gier, muzyki, plików czy filmów będzie w stanie przechowywać komputer. Dysk to „mózg” laptopa, dlatego warto zainwestować w jego jak najlepszy rodzaj. Do wyboru są różne rodzaje dysków twardych. Który sprawdzi się w Twoim przypadku? Poniżej odpowiadamy na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Jak działa dysk HDD i SSD?

Do najpowszechniejszych rodzai dysków wewnętrznych zaliczają się HDD, zapisujące dane na wirującym talerzu. To tradycyjne wyposażenie znane od wielu lat. W dyskach HDD można nieznacznie zwiększać pojemność i ulepszać szybkość zapisu oraz odczytu plików. Im wyższa prędkość, tym wydajniejszy jest dysk.


Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne dyski HDD o pojemności 2TB lub 3TB. Jedną z ich największych zalet jest atrakcyjna cena w porównaniu z innymi dyskami – w tym SSD. Przykładowo dysk wewnętrzny HDD 2TB można kupić już nawet za niecałe 350 złotych. Dobry stosunek ceny do pojemności zachęca wielu właścicieli laptopów do zakupu HDD.


Niestety dysk HDD ma też wady. Należą do nich niższa wydajność w porównaniu z dyskami SSD oraz SSHD, nieco głośniejsze działanie, konieczność wykonywania regularnej defragmentacji czy też szybsze nagrzewanie. Bez wątpienia to jednak dobre rozwiązanie, jeśli użytkownik chce taniej zwiększyć pojemność i wydajność komputera, bez wygórowanych oczekiwań. Przykładowo do przechowywania dokumentów, zdjęć, plików czy też instalowania mniej wymagających gier komputerowych.

Dyski SSD w naszej ofercie:

Co wyróżnia rodzaje dysków twardych? 

Dysk SSD powstał na skutek rozwoju pamięci flash, dostępnej w postaci pendrive. Jest produkowany w kilku wariantach, różniących się montażem i budową. Bez wątpienia ten rodzaj dysku twardego wyróżnia większa wydajność i sprawność w porównaniu z HDD. Szybkość zapisu także jest zdecydowanie większa, może wynosić od 250 do 1000 MB/s i więcej.


Chociaż SSD są droższe niż ich mniej wydajne odpowiedniki HDD, to znakomite rozwiązanie dla wymagających użytkowników. System operacyjny uruchamia się błyskawicznie, gry instalują nawet w kilka sekund, a aplikacje ładują natychmiast. Taki dysk zewnętrzny to gwarancja najszybszego odczytu i zapisu plików, a przy tym brak mechanicznych, ruchomych części, które generują hałas. Poza tym zużywa mniej energii, jest odporny na wstrząsy i awarie oraz cechuje go większa tolerancja na wysokie i niskie temperatury.


Oczywiście dysk SSD ma również wady – w tym ograniczoną liczbę cyklu zapisu danych. Ponadto odzyskiwanie danych z dysku SSD może być bardziej skomplikowane niż z dysku HDD. Mimo to jest to naprawdę dobre rozwiązanie dla osób ceniących wydajność, szybkość i wygodę.


Producenci oferują jeszcze SSHD, czyli dyski hybrydowe. To połączenie HDD i SSD. Ten element składa się zarówno z talerzy HDD o dużej pojemności, jak i dodatkowej pamięci typu SSD. Sprawia, że najczęściej użytkowane pliki są zapisywane na dysku SSD, a te najrzadziej na HDD. W efekcie komputer działa sprawniej, wydajniej i płynniej.

Jaki rodzaj dysku twardego wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji użytkownika. W laptopie jest jednak zalecane zastosowanie dysku SSD lub SSHD. Wpłynie to nie tylko na zwiększenie pojemności sprzętu, lecz także jego szybkość. W komputerze stacjonarnym możliwości są jeszcze większe – można nawet skonfigurować dysk SSD i HDD lub zainwestować we wspomniany SSHD. Jako że najnowsze produkcje, w tym gry, są coraz bardziej wymagające, warto postawić na dobry rodzaj dysk. SSD jest także polecany właśnie dla wymagających graczy.


Każdy może zasięgnąć porady specjalistów z Media Expert, którzy pomogą dobrać dysk do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu szybko, niedrogo i skutecznie poprawisz wydajność swojego laptopa lub komputera, by móc cieszyć się płynną rozgrywką, komfortowym przechowywaniem dokumentów czy też najwyższej jakości muzyką.

Dyski wewnętrzne w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756