Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Defragmentacja dysku – jak ją wykonać?

  2023-05-01


Komputery mają różny poziom wydajności, który zależy od wbudowanych podzespołów. Niezależnie od tego, czasami prędkość pracy spada i może mieć to związek na przykład z zapełnieniem pamięci. Nawet jej zwolnienie poprzez usuwanie plików, może nie pomóc. W takim wypadku potrzebna jest defragmentacja dysku, która ma zbawienny wpływ na pracę komputera. Podpowiadamy, jak ją wykonać. Zachęcamy do lektury.

Defragmentacja dysku – co to takiego?

Zanim wyjaśnimy, jak wykonać defragmentację dysku, omówmy na czym ona polega. Wydaje Ci się, że dbasz o porządek na dysku twardym? Ręczne usuwanie plików, niestety nie jest wystarczające. W miejscu usuniętych danych, powstają wolne przestrzenie, które są nieuporządkowane. I tak pomiędzy zapisanymi miejscami, powstają luki. Zjawisko to nazywane jest fragmentacją. Wykonanie defragmentacji, pozwala uporządkować zapisane dane i posortować je tak, aby wolna przestrzeń została spojona. Dzięki temu, napęd HDD jest w stanie sprawnie odczytywać pliki, bez potrzeby przeskakiwania między slotami. Defragmentacja dysku nie jest trudnym procesem i można wykonać ją samodzielnie.


Polega on na systemowym uporządkowaniu danych. Twoją rolą jest tylko zdefiniowanie odpowiednich ustawień. System operacyjny lub właściwy program, samodzielnie ułoży dane na właściwe „kupki”. Rezultaty defragmentacji są zazwyczaj świetne. W przypadku dysków twardych (HDD), widoczne jest spore przyspieszenie w odczycie i zapisie danych. Obecnie, defragmentacja jest mniej popularna, gdyż nowoczesne napędy SSD wykorzystują technologię Flash, która nie potrzebuje porządkowania plików, ze względu na błyskawiczny dostęp do zapisanych danych.

Jakie są rezultaty defragmentacji dysku?

Przeprowadzenie kompletne procesu, prowadzi do przyspieszenia pracy dysku, a przez to całego komputera. Dane są nie tylko szybciej odczytywane, ale także zapisywane. Komputer nie musi już szukać kolejnych wolnych przestrzeni, gdyż zostały one uporządkowane. Nie jest konieczne dzielenie dużego pliku na mniejsze partie, co często prowadzi do drastycznego spadku szybkości urządzenia.

Jak wykonać defragmentację dysku z poziomu systemu operacyjnego?

Nie potrzebujesz specjalistycznego oprogramowania, aby została przeprowadzona defragmentacja dysku. Windows 10 dysponuje odpowiednimi narzędziami. Podobnie jest zresztą z pozostałymi wersjami oprogramowania Microsoft. Nigdy nie zabrakło tam funkcjonalności, jaką jest defragmentacja dysku. Windows 7, Vista, XP, 2003 i reszta – każda generacja gwarantowała dostęp do sprawnej defragmentacji. Było to z resztą konieczne, gdyż dyski HDD, które były przed kilkoma laty najbardziej popularne, musiały być poddawane takiemu zabiegowi co jakiś czas. Deweloperzy oprogramowania Microsoftu, stanęli na wysokości zadania i rzeczywiście, proces był prosty do zrealizowania.


W przypadku Windows 10, wystarczy uruchomić menu startowe i wpisać frazę „defragmentacja”. System zaproponuje właściwe narzędzie, które musisz uruchomić. Ukaże Ci się na ekranie okno „Optymalizowanie dysków”. Widoczne będą tam wszystkie partycje zdefiniowane na komputerze. Masz możliwość dokonania analizy oraz optymalizacji. Co ważne, możliwe jest także automatyczne optymalizowanie, które odbywa się w wybranym okresie. W przypadku dysków SSD ten proces trwa chwilę, bo technologia zapisu i odczytu danych, jest zupełnie inna. Z kolei w przypadku napędu HDD, procesy te trwają znacznie dłużej, choć zależy to od częstotliwości wykonywania. Proces defragmentacji dysku jest automatyczny. Nie wymaga od Ciebie żadnych dodatkowych działań, poza jego rozpoczęciem. Ważne jest, aby nie wykonywać żadnych działań na komputerze w trakcie jego trwania. Ma to wpływ na szybkość wykonania defragmentacji, a także jej poprawność.

Pozostałe programy do defragmentacji dysku

Możesz wykonać defragmentację także za pomocą innego oprogramowania. W sieci nie brakuje programów, które to umożliwiają. Często mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, które wspomogą optymalizację, czyniąc ją bardziej kompleksową. Pakiet działań zależy od możliwości poszczególnych aplikacji.


Defragmentację dysku, a także jego dokładne czyszczenie, umożliwia między innymi CCleaner. To często polecany program, który bywa bardzo pomocny. Umożliwia usunięcie szeregu niepotrzebnych danych, które zaśmiecają pamięć komputera. CCleaner dostępny jest również w formie aplikacji mobilnej, więc pozwala na czyszczenie smartfona. Wśród polecanych programów, można także znaleźć Defraggler. Jest to narzędzie łatwe w obsłudze, które nie sprawi problemów nawet największym laikom. Program pozwala uporządkować przestrzeń na dysku. Przed pobraniem i zainstalowaniem konkretnego oprogramowania, warto przeczytać opinie na jego temat. Użytkownicy bardzo chętnie dzielą się wrażeniami, wystawiając odpowiednie oceny.

Ile możne trwać defragmentacja dysku na Twoim komputerze?

Czas trwania defragmentacji, będzie różnił się ze względu na rodzaj dysku, a także jego pojemność. Im więcej miejsca, tym dłuższy będzie proces. Najdłużej trwa defragmentacja w przypadku napędów HDD, czyli dysków twardych. Zresztą cały ten proces, jest przystosowany głównie dla nich. Jeśli defragmentację będziesz wykonywać raz w miesiącu i nie będziesz w tym czasie używał komputera, zadanie będzie wykonane szybciej.

Podsumowanie korzyści płynących z wykonywania defragmentacji dysku

Celem przeprowadzania defragmentacji dysku, jest przede wszystkim zapewnienie szybkiej pracy napędu i komputera. Dzięki niej, szybciej mają otwierać się pliki i programy. Wydajniej powinien pracować także sam system operacyjny. Różnica powinna być zauważalna, już chwilę po wykonaniu zadania. Gry powinny działać płynniej, a rozbudowane programy nie powinny doprowadzać do zawieszania pracy, co wcześniej mogło Cię denerwować. Rezultaty przeprowadzenia pomyślnej defragmentacji, można porównać do wykonania formatowania systemu operacyjnego. Jeśli masz możliwość wyboru, ustaw prędkość procesu na wolniejszą, aby został on wykonany dokładnie.


Z racji tego, że dyski HDD są ruchome i w przypadku dużego obciążenia pracują bardzo szybko, zachowanie ich w odpowiedniej kondycji może mieć wpływ również na trwałość sprzętu. Pamiętaj, że bezpieczny napęd, to także bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Czy powinno dokonywać się defragmentacji dysku SSD?

Zamiast defragmentacji dysku SSD, staraj się zapewnić mu optymalizację, polegającą na usuwaniu niepotrzebnych danych. To w zupełności wystarczające zadanie. Inny rodzaj budowy oraz technologie odczytu, pozbawiają sensu stosowanie defragmentacji jako środka naprawczego. W przypadku dysków SSD, wystarczy optymalizacja oferowana przez darmowe programy dostępne w sieci. Jeśli szukasz nowego napędu, skorzystaj z pomocy naszych doradców. Mamy w ofercie wiele dysków HDD i SSD.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756