Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

DVI-A – co to jest za złącze?

 2023-08-09 

W przypadku sprzętu RTV dostępnych jest wiele rodzajów złącz audio-video. Każde z nich oferuje nieco inne parametry, część z nich jest już wyparta przez nowe technologie. Dzisiaj chcemy przedstawić najważniejsze informacje na temat złącza DVI-A. Zachęcamy do lektury!

Złącza DVI-A – co to takiego?

Czasy największej popularności złącz DVI-A odeszły już w zapomnienie. Nadal jest jednak wykorzystywane w przypadku starszych urządzeń, takich jak monitory kineskopowe czy pierwsze telewizory plazmowe i LCD. Obecnie wykorzystuje się połączenia cyfrowe, do których służy między innymi port HDMI. Złącze DVI-A służy do przesyłania danych analogowych. To ważne, gdyż pozostałe standardy Digital Visual Interface pozwalają na transmisję obydwu rodzajów sygnału lub jedynie danych cyfrowych.


Standard DVI jest podobny do interfejsu D-sub. DVI-A nie umożliwia podwójnej konwersji sygnału, co może mieć wpływ na wyświetlanie kolorów. Przy okazji warto wspomnieć, że opisywane złącza jest bezpośrednim następcą standardu VGA. Z kolei DVI zostało zastąpione przed DisplayPort.

Pozostałe rodzaje złącz DVI

Jak już wspominaliśmy, DVI nie jest jedynym standardem Digital Video Interface. Popularnym typem jest DVI-I, który pozwala na przesyłanie danych cyfrowych, a także analogowych. To wygodne rozwiązanie, gdyż możliwe jest także podłączenie do slotu D-Sub. W tym celu trzeba użyć tylko właściwej przejściówki.


DVI-D to kolejny, ciekawy typ złącza. Tu z kolei możliwe jest tylko transmitowanie danych cyfrowych. Nie wszystkie, ale sporo kart graficznych umożliwia przełączenie w tryb HDMI podczas korzystanie z DVI. W ten sposób możliwe jest więc przesyłanie dźwięku. W takim wypadku niezbędne jest jednak użycie przejściówki na HDMI, która kosztuje kilkanaście złotych.

Przewody DVI – ile kosztują i czy są powszechnie dostępne?

Nie ma problemu z dostępnością kabli DVI, ponieważ zapotrzebowanie na jego obecność stale występuje. W naszym sklepie internetowym dostępnych jest co najmniej kilka modeli przewodów, które produkowane są przez różne marki. Kable te możesz kupić w różnej długości. Wybierając przewód, zastanów się na właściwym metrażem. Zbyt krótki kabel będzie wymuszał reorganizację stanowiska pracy, zaś za długi może się plątać i powodować bałagan.


Pamiętaj, że dostępne są również adaptery, czyli inaczej – przejściówki. Takie akcesoria bywają bardzo pomocne, szczególnie jeśli korzystasz z urządzeń z różnych okresów produkcji. Kompatybilność między standardami może być zapewniona za pośrednictwem przejściówki, której koszt to zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. W naszym sklepie możesz kupić między innymi poniższe adaptery:

  • DisplayPort – DVI,
  • DisplaPort – HDMI/VGA/DVI,
  • DVI – DVI,
  • DVI – VGA,
  • DVI-D – HDMI/DVI-D,
  • HDMI – DVI,
  • Mini DisplayPort – DVI,
  • Mini DisplayPort – HDMI/DVI/VGA,
  • Mini DisplayPort – HDMI/DVI/VGA/Jack 3.5 mm
  • USB – DVI,
  • USB typu C – DVI,
  • USB typu C – HDMI/VGA/DVI,
  • VGA – DVI,
  • VGA – DVI-D.

Sprzęt kompatybilny ze standardem DVI

Nie tylko przewody i adaptery DVI są stale dostępne w ofercie. Wiele monitorów posiada wejście tego typu i nie są to wcale modele stare lub budżetowe. Po prostu producent przewidział szeroką kompatybilność, co jest dużą zaletą. W port DVI są wyposażone nawet monitory 4K oraz te z bardzo dobrymi parametrami, które cenione są przez graczy. Podobnie jest z resztą z portem VGA, który także jest przez wiele urządzeń obsługiwany.

Czy DVI mocno różni się od HDMI?

Zastanawiasz się jak bardzo HDMI odbiega od standardu DVI? Różnice rzeczywiście występują, ale wiele zależy także od generacji interfejsu będącego tematem przewodnim tego poradnika. DVI-D oraz DVI-I to formaty, które obsługują transmisję cyfrową i w tym wypadku nie ma problemów z kompatybilnością pomiędzy nimi, a HDMI. Stosując jeden ze wspomnianych powyżej adapterów możesz połączyć urządzenia między sobą. Oczywiście wiele zależy od urządzenia wyposażonego w HDMI. Niektóre sprzęty są pozbawione możliwości współpracy i wtedy nawet zastosowanie przejściówki zakończy się porażką.


Jako główną różnicę pomiędzy DVI a HDMI należy wskazać, że ten drugi rodzaj złącza nie obsługuje transmisji analogowej. Dysproporcje dotyczą również samych kolorów. DVI korzysta także z palety RGB, co dla grafików czy graczy będzie ważną informacją. HDMI jest standardem umożliwiającym przesłanie dźwięku w cyfrowym formacie. Poza tym, ten typ złącza wykorzystuje autodiagnostykę potrafiącą rozróżnić urządzenia korzystające z HDMI oraz DVI. Obecnie technologie przesyłowe rozwijają się bardzo szybko i intensywnie. Niedawno miała miejsce premiera standardu HDMI 2.1, który wprowadził prawdziwą rewolucję. Możliwa jest między innymi obsługa formatu 8K, kiedy to jeszcze wielu użytkowników nie przeniosło się na urządzenia 4K.

Chcesz zmienić sprzęt RTV lub zestaw komputerowy? Skorzystaj z pomocy specjalistów

Jeśli dawno nie zmieniałeś sprzętu i chcesz przejść na nowsze standardy transmisji, zachęcamy do przeczytania kolejnych poradników dostępnych w naszym serwisie. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę niezbędną do zmiany sprzętu. W naszej ofercie znajdują się telewizory, monitory, karty graficzne, komputery, a także opisane wyżej przewody. Oferujemy fachową pomoc i doradztwo, którego udzielą specjaliści czekający na Ciebie w sklepach stacjonarnych. Możesz również zadzwonić na specjalną infolinię, którą obsługują nasi doradcy. Pomogą zdecydować jaki sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy, a także przeprowadzą Cię sprawnie przez proces składania zamówienia. Wszystko po to, abyś mógł cieszyć się najwyższą jakością obrazu i dźwięku. Dokładamy wszelkich starań, aby w naszym asortymencie znajdowało się jak najwięcej sprzętu – od przewodów DVI-A, po profesjonalne karty graficzne dla graczy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756