Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

Dysk SSD do laptopa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Planujesz modernizację swojego starego laptopa i chcesz wymienić stary dysk HDD na nowy dysk SSD do laptopa? A może masz nowy sprzęt, który chcesz przyspieszyć, więc zastanawiasz się, czy dodatkowy dysk SSD do laptopa będzie dobrym rozwiązaniem? Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, by cieszyć się szybkim i sprawnym dyskiem SSD do laptopa przez wiele lat.

Dysk HDD (ang. Hard Disk Drive) jest to dysk twardy w laptopie lub w komputerze stacjonarnym. Stanowi on główny nośnik pamięci, w którym znajdują się twarde krążki zwane talerzami, pokryte cienką warstwą magnetyczną. Krążki wprawiane są w ruch za pomocą silnika. W dysku twardym na każdy talerz zazwyczaj przypadają dwie elektromagnetyczne głowice odczytująco-zapisujące, które osadzone są na ruchomych ramionach, poruszających się synchronicznie. Praca dysku twardego kontrolowana jest przez zintegrowaną elektronikę. Nowoczesne kontrolery kolejkują dane do odczytu i zapisu tak, by zminimalizować liczbę skoków głowic, co ogranicza zużycie elementów mechanicznych dysku i wydłuża jego żywotność. Dyski HDD składają się z około 200 podzespołów.


DYSKI I PAMIĘCI


Innym, popularnym, typem dysku jest - dysk SSD. Co ważne, najnowsze urządzenia przenośne posiadają już wbudowany tego typu dysk. Jest to tzw. napęd półprzewodnikowy, który znacznie przewyższa swoimi możliwościami dyski twarde. Dysk SSD do laptopa (ang. Solid State Drive) to urządzenie pamięci masowej, które opiera się o pamięć flash. Dysk SSD do laptopa składa się z mniejszej liczby części niż dysk HDD. Jest również pozbawiony ruchomych elementów. W tym przypadku miejscem przechowywania danych jest dysk flash USB półprzewodnikowy, który nadzorowany jest przez wyspecjalizowany kontroler, zintegrowany z nim na jednej płytce drukowanej. Pozbawiony elementów mechanicznych i szczelnie obudowany dysk SSD do laptopa, w przeciwieństwie do dysków HDD, jest wytrzymały na: 

 • silne pola magnetyczne,
 • uderzenia,
 • wibracje,
 • upadki.

Jaki dysk SSD wybrać?

Dysk SSD do laptopa to obecnie optymalne rozwiązanie do komputerów przenośnych. Zapewnia dużo szybsze uruchamianie systemu, wczytywanie programów, stron internetowych i gier niż tradycyjny dysk twardy. Zastanawiasz się, jaki dysk SSD do laptopa? Wybierając dysk do laptopa, należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

Prędkość zapisu/odczytu dysku SSD do laptopa

 

Prędkość zapisu i odczytu dysku SSD do laptopa to parametr, który definiuje jego wydajność. Prędkość dysku SSD do laptopa zależy od rodzaju złącza oraz od interfejsu. W komputerach PC przez wiele lat wykorzystywano złącze SATA, które stosowane było do podłączania dysku twardego do laptopa Asus, Lenovo czy innych popularnych marek. Ten rodzaj standardu wykorzystuje interfejs o takiej samej nazwie. Obecnie wyróżniamy trzy generacje interfejsów SATA wykorzystywanych w dyskach SSD do laptopów, a główna różnica między nimi, to prędkość w zapisie i odczycie danych:

- SATA 1 - 150 MB/s

- SATA 2 - 300 MB/s

- SATA 3 - 600 MB/s

- PCIe - ponad 1 GB/s

 

Pojemność dysku SSD do laptopa

 

Jest to parametr, przez który wiele osób przez lata nie mogło się przekonać do dysku SSD do laptopa. W parze z małą pojemnością szła wysoka cena. Obecnie ceny zmalały, a pojemności dysków SSD do laptopów wzrosły. Dostępne są modele o pojemności 512 GB, które kosztują tyle, ile jeszcze rok wcześniej kosztowały dyski SSD do laptopa o pojemności 256 GB. Dysk SSD do laptopa, w porównaniu do dysku HDD ma niezbyt imponującą pojemność. Z drugiej jednak strony lista zalet dysku SSD do laptopa jest tak imponująca, że jest to najlepsza inwestycja, jaką możemy zrobić, aby udoskonalić nasze urządzenie. Tym bardziej że możemy dodatkowo zakupić dysk zewnętrzny i nim posiłkować się w przypadku niewystarczającej pojemności. 

 

Typ kości pamięci i gwarancja dysku SSD do laptopa

 

Długość gwarancji w przypadku dysku SSD do laptopa zależy m.in. od umieszczonych w nim kości pamięci. Za najtrwalsze dyski SSD do laptopa uważa się te, które wykorzystują kości SLC. Dysk SSD do laptopa, w którym znajdują się kości SLC, w jednej komórce pamięci przechowuje jeden bit informacji, co świadczy o jego trwałości. Dobrym sposobem zapisu danych są też kości MLC i TLC. Przykładowo w kości 3D TLC jedna komórka przechowuje trzy bity danych. Na tego typu dobrej jakości, żywotne dyski SSD do laptopa gwarancja zazwyczaj wynosi 5 lat. W przypadku dysku SSD do laptopa, który posiada kości QLC, które są najtańsze i najniższej jakości, gwarancja wynosi zazwyczaj 2-3 lata, co oznacza, że nawet producenci mogą być niepewni co do ich żywotności.


Podłączenie dysku SSD do laptopa

Zarówno podłączenie dysku SSD do starego laptopa, jak i do nowego urządzenia, nie jest niczym trudnym. Jeśli jednak instalujemy dysk SSD do laptopa po raz pierwszy, zanim przystąpimy do działania, warto wykonać pełną kopię zapasową pamięci, aby w razie niepowodzenia, nie utracić cennych danych. Podczas konfigurowania nowego dysku SSD do laptopa, najlepiej jest od nowa zainstalować na nim system operacyjny. Ile kosztuje format laptopa i instalowanie nowego systemu? Jest to koszt kilkudziesięciu złotych. Mimo niewysokiej ceny warto zrobić to samemu, gdyż nie jest to nic skomplikowanego. Na blogach komputerowych i tematycznych forach internetowych, znajduje się wiele wskazówek, nie tylko na temat prawidłowego podłączania dysku SSD do laptopa, ale też, jak podłączyć dysk twardy, czy jak podłączyć dysk z laptopa do PC.  

 

Podłączenie dysku SSD do laptopa w kilku krokach:

 • usunąć istniejący dysk HDD – w większości urządzeń wystarczy otworzyć wnękę dysku twardego i odłączyć kabel SATA,
 • zainstalować dysk SSD w miejsce dysku SATA do laptopa,
 • uruchomić dysk SSD do laptopa i zainstalować system operacyjny,
 • używając standardowych narzędzi do konserwacji komputera, usunąć napęd optyczny z komputera (warto również posiłkować się wydrukowaną instrukcją obsługi laptopa, aby zrobić to prawidłowo),
 • co ciekawe, ze starego napędu optycznego można korzystać poza komputerem – wiele firm oferuje odpowiednie złącza i opakowania, dzięki którym można stary napęd przekształcić w dysk przenośny,
 • w oprawie dysku twardego ostrożnie zainstalować dysk twardy – należy łagodnie obchodzić się ze złączem SATA podczas podłączania go do płyty głównej,
 • dokręcić wszystkie śrubki i zamknąć całość,
 • uruchomić komputer i skonfigurować nowy dysk SSD do laptopa.Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną