Prędkość zapisu/odczytu dysku SSD do laptopa
Prędkość zapisu i odczytu dysku SSD do laptopa to parametr, który definiuje jego wydajność. Prędkość dysku SSD do laptopa zależy od rodzaju złącza oraz od interfejsu. W komputerach PC przez wiele lat wykorzystywano złącze SATA, które stosowane było do podłączania dysku twardego do laptopa Asus, laptopa Lenovo czy innych popularnych marek. Ten rodzaj standardu wykorzystuje interfejs o takiej samej nazwie. Obecnie wyróżniamy trzy generacje interfejsów SATA wykorzystywanych w dyskach SSD do laptopów, a główna różnica między nimi, to prędkość w zapisie i odczycie danych:
- dysk SSD SATA 1 - 150 MB/s
- dysk SSD SATA 2 - 300 MB/s
- dysk SSD SATA 3 - 600 MB/s
- dysk SSD PCIe - ponad 1 GB/s
Pojemność dysków SSD do laptopa
Jeśli nie wiesz, jaki dysk SSD do laptopa wybrać, zwróć uwagę na jego pojemność. Jest to parametr, przez który wiele osób przez lata nie mogło się przekonać do dysku SSD do laptopa. W parze z małą pojemnością szła wysoka cena. Obecnie ceny zmalały, a pojemności dysków SSD do laptopów wzrosły. Dostępne są dyski SSD 500 GB, które kosztują tyle, ile jeszcze rok wcześniej kosztowały dyski SSD 256 GB. Dysk SSD do laptopa, w porównaniu do dysku HDD ma niezbyt imponującą pojemność. Z drugiej jednak strony lista zalet dysku SSD do laptopa jest tak imponująca, że jest to najlepsza inwestycja, jaką możemy zrobić, aby udoskonalić nasze urządzenie. Tym bardziej że możemy dodatkowo zakupić dysk zewnętrzny i nim posiłkować się w przypadku niewystarczającej pojemności. Sprawdź również: dysk SDD a HDD.
Typ kości pamięci i gwarancja dysku SSD do laptopa
Długość gwarancji w przypadku dysku SSD do laptopa zależy m.in. od umieszczonych w nim kości pamięci. Za najtrwalsze dyski SSD do laptopa uważa się te, które wykorzystują kości SLC. Dysk SSD do laptopa, w którym znajdują się kości SLC, w jednej komórce pamięci przechowuje jeden bit informacji, co świadczy o jego trwałości. Dobrym sposobem zapisu danych są też kości MLC i TLC. Przykładowo w kości 3D TLC jedna komórka przechowuje trzy bity danych. Na tego typu dobrej jakości, żywotne dyski SSD do laptopa gwarancja zazwyczaj wynosi 5 lat. W przypadku dysku SSD do laptopa, który posiada kości QLC, które są najtańsze i najniższej jakości, gwarancja wynosi zazwyczaj 2-3 lata, co oznacza, że nawet producenci mogą być niepewni co do ich żywotności.