Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile prądu zużywa laptop?

Data dodania: 12-07-2023

Komputery przenośne z natury są oszczędne, wynika to z tego, że mają jak najdłużej pracować na zasilaniu bateryjnym. Od lat producenci podzespołów największe wysiłki pokładają w tym, aby osiągnąć jak najlepszą efektywność energetyczną. Być może więc zastanawiasz się ile prądu zużywa laptop i jak to wpływa na Twój domowy budżet. Przygotowany przez nas poradnik rozwieje Twoje wątpliwości.

Jak sprawdzić zużycie prądu?

Najprostszym sposobem na to, aby sprawdzić, ile prądu pobiera laptop, jest wykorzystanie miernika poboru mocy, czyli tzw. watomierza. Wystarczy, że podłączysz go do sieci elektrycznej, a następnie do niego swój komputer przenośny i po kilku chwilach dowiesz się jaki jest wynik pomiaru. W zależności od tego, jaki sprzęt posiadasz, może on być wyposażony w ekran LCD lub Wi-Fi i dane prześle na Twój telefon do odpowiedniej aplikacji. Zaletą skorzystania z miernika jest przede wszystkim możliwość kontroli zużycia energii w różnych scenariuszach użytkowania. Sprawdzisz np. ile prądu zużywa laptop gdy grasz, a ile kiedy pracujesz czy oglądasz filmy. Wartości te będą się od siebie znacznie różnić. Przy pomocy miernika możesz również łatwo sprawdzić zużycie energii za dany okres, co ułatwi obliczenie kosztów eksploatacji sprzętu.


Według naszych pomiarów typowy laptop biurowy z czterowątkowym procesorem i 15 calową matrycą pracującą na poziomie jasności 50 proc. w trakcie przeglądania sieci i oglądania filmów uzyskuje wynik na poziomie 15-25 W. W trybie wyświetlania pulpitu możliwy do osiągnięcia wynik to nawet ok. 10 W! Bardzo wyraźnie widać więc, że pod względem oszczędności energii producenci laptopów wykonali w ostatnich latach kawał dobrej roboty.


To jednak niejedyna metoda, za pomocą której możesz oszacować zużycie energii elektrycznej komputera przenośnego. Do zestawu dołączony jest zasilacz, więc możesz sprawdzić jego moc, która jest podana na etykiecie. Zużycie prądu przez laptopa nie może przekraczać tej wartości, zazwyczaj będzie jednak znacznie mniejsze. Jeśli korzystasz z np. z kompaktowego ultrabooka czy innego notebooka zasilanego ładowarką z gniazdem USB-C to bardzo możliwe, że jego pobór mocy nie przekracza 65 W, to wartość typowa dla wielu laptopów biurowych czy multimedialnych. W sprzęcie gamingowym zasilacz może mieć moc nawet ponad 300 W, ponieważ musi zapewnić stabilną pracę wydajnych podzespołów.

Jak ograniczyć zużycie energii?

Oczywiście odpowiednio konfigurując urządzenie możesz wpłynąć na to, ile prądu zużywa laptop. To istotne nie tylko z powodu mniejszych rachunków, ale również możliwości uzyskania dłuższego czasu pracy na baterii. Przede wszystkim znaczenie ma jasność matrycy. Jej obniżenie może znacznie zredukować zużycie energii. Dodatkowo korzystanie ze zbyt intensywnego podświetlenia może męczyć wzrok, dlatego warto je zmniejszyć również dla poprawy komfortu pracy. Zwróć również uwagę, aby nie używać nadmiernej liczby aplikacji. Gdy długi czas pracy jest ważny, uruchamiaj jedynie niezbędne programy, z których korzystasz. Działające w tle i nieużytkowane oprogramowanie jedynie obciąża podzespoły. System operacyjny Twojego laptopa lub dołączone do niego aplikacje mogą również proponować plany zasilania, np. „zrównoważony”, „wysoka wydajność” czy „oszczędność energii”. Skorzystanie z nich również pomoże Ci nieco zredukować pobór mocy.

Ile prądu zużywa laptop gamingowy?

Nie wszystkie komputery przenośne są tworzone z myślą o jak największej oszczędności energii. Modele gamingowe mają Ci dać dostęp do dużej wydajności w niewielkiej obudowie. Dlatego wykorzystywane są w nich zaawansowane procesory i karty graficzne. To, ile prądu zużywa laptop gamingowy, zależy od jego konfiguracji. Możemy przyjąć, że w przypadku urządzeń ze średniej półki z kartami graficznymi RTX 3060 lub 3070, podczas gry jest to ok. 150-200 W, a najwydajniejsze modele wykorzystujące karty graficzne RTX 3080 osiągają wynik nawet 300 W. Co jednak ważne w trybie tzw. spoczynku czyli np. wyświetlania pulpitu osiągany jest wynik na poziomie ok. 10-20 W. Jak widać – wtedy, gdy jest to niezbędne, nawet laptop gamingowy może cechować się niewielkim zużyciem energii.

Ile kosztuje mnie laptop?

Na fakturze otrzymanej od dostawcy energii elektrycznej możesz sprawdzić jaki jest koszt 1 kWh, która stanowi podstawową jednostkę rozliczeniową. Oznacza ona ilość energii jaką zużywa przez 1 godzinę urządzenie o mocy 1000 W. Przyjmując, że średnia cena 1 kWh wynosi 70 gr, to laptop, którego pobór mocy to 30 W, taką ilość energii zużyje po 34 godzinach ciągłej pracy. Jak widać koszty korzystania ze sprzętu wcale nie są astronomiczne. Nawet w przypadku wydajnego modelu gamingowego o poborze mocy 200 W dopiero po 5 godz. wykorzystamy 1 kWh.

Laptop czy „pecet” – co jest oszczędniejsze?

Być może zastanawiasz się, ile prądu zużywa laptop, a komputer stacjonarny i chciałbyś wybrać lepsze rozwiązanie. Bez wątpienia notebooki są oszczędniejsze, chociażby dlatego, że w przypadku „pecetów” poza samą skrzynką trzeba jeszcze pamiętać o monitorze. Również jego rodzaj wpływa na pobór mocy. W trakcie pracy biurowej nowoczesny komputer stacjonarny z 24-calowym monitorem wykaże pobór mocy wynoszący ok. 60 W. Czyli dwukrotnie więcej niż średniej klasy laptop. W przypadku gier wartość ta wzrośnie już do ok. 250 W lub nawet 450 W, gdy mówimy o najbardziej wydajnych komputerach dla graczy. W dalszym ciągu jednak takie różnice w ciągu miesiąca przekładają się na kilkuzłotowe oszczędności.


Czy to oznacza, że nie warto decydować się na energooszczędne urządzenia? Nic bardziej mylnego. Stosowanie w całym domu sprzętu efektywnego energetycznie może przynieść wymierne oszczędności, a laptop może być ich składową. Pamiętaj jednak także o względach praktycznych. Notebook zużyje niewiele energii, jest mały i można go zawsze ze sobą zabrać, jednak możliwości rozbudowy są ograniczone. Jeśli do sprzętu chcesz podłączyć dodatkowe dyski, czy w przyszłości łatwo wymieniać komponenty to lepszym wyborem może być komputer stacjonarny, nawet pomimo większego zużycia energii.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756