-50% na wybrane usługi i 100 dni na zwrot!
Jak nagrywać ekran na komputerze? Funkcja rejestrowania obrazu może być bardzo przydatna, szczególnie gdy wykonujemy pracę biurową z domu lub chcemy zgłosić jakiś problem w aplikacji, czy systemie. Jak nagrać ekran na laptopie i komputerze stacjonarnym? Czy jest to tak łatwe, jak w smartfonach?
Systemy operacyjne marki Microsoft, wciąż są najpopularniejszym narzędziem swojego rodzaju. Dlatego też, zaczniemy właśnie od omówienia nagrywania ekranu na laptopach i komputerach stacjonarnych wyposażonych w system operacyjny Windows. Wciąż najpopularniejszym z nich jest Windows 10, którego zaletą w naszym wypadku jest to, iż wyposażony jest we wbudowane narzędzie do nagrywania ekranu. Aby uruchomić tę możliwość, musimy się trochę „nakombinować”, lecz nie jest to aż tak trudne. W starszych wersjach systemu operacyjnego Windows, nie mamy co prawda zaprojektowanego przez producenta narzędzia, lecz możemy do tego wykorzystać zewnętrzne programy do nagrywania. Rozwiązanie to zresztą możemy wykorzystać także w komputerze z Windowsem 10, gdyż jest to często po prostu bardziej przejrzyste i łatwe w obsłudze. Przejdźmy do omówienie krok po kroku sposobów na rejestrowanie obrazu na komputerze. Jak nagrywać ekran Windows 10?
Laptopy w naszej ofercie:
Jak włączyć nagrywanie ekranu w systemie operacyjnym Windows 10? Funkcja rejestrowania obrazu jest w Windows 10 opcją dość ukrytą. Przeznaczona jest dla graczy, który chcą utrwalić swoje największe osiągnięcia i ulubione rozgrywki, jednak przy odpowiednim „oszukaniu” systemu, możemy nagrywać również zwykły ekran czy inne programy i aplikacje. Aby umożliwić sobie w ogóle możliwość rejestrowania ekranu, musimy uruchomić specjalną funkcję DVR. Jak to zrobić? Wejdź w Ustawienia systemu. Jeżeli nie wiesz, gdzie znaleźć dany katalog, skorzystaj z „lupki”, czyli wyszukiwarki systemu, którą znajdziesz w lewym dolnym rogu ekranu zaraz obok ikony Windows. Gdy wejdziesz już w Ustawienia, znajdź tam zakładkę Granie. Następnie przejdź do sekcji Pasek gry. Tuż przed Tobą powinna pojawić się interesująca nas opcja pod tytułem Rejestruj klipy z gry oraz zrzuty ekranu i emituj je za pomocą paska gry. Obok niej odnajdziesz „przełącznik”, który może uruchomić możliwość nagrywania ekranu, a właściwie gier. Jeżeli jest wyłączony, kliknij w niego. Przechodząc niżej znajdziesz spis skrótów klawiszowych, które automatycznie włączą nagrywanie po ich wciśnięciu. Dobrym pomysłem może być stworzenie własnego skrótu klawiszowego, który z pewnością szybciej zapamiętasz.
W tym momencie włączyliśmy opcję nagrywania ekranu w systemie Windows 10. To jednak nie koniec procesu. Wchodząc w zakładkę „DVR z gry”, możemy dodatkowo dostosować sposób nagrywania oraz to, co ma się wyświetlać na zarejestrowanym obrazie i wiele więcej (w tym jakość wideo). Okno DVR z gry odnajdziesz w zakładce Menu, którą podobnie jak aplikację Ustawień, możesz wyszukać w wyszukiwarce systemu Windows. Tam po lewej stronie odnajdziesz opisywaną przez nas zakładkę z ustawieniami nagrywania. Jak rozpocząć nagrywanie ekranu przy użyciu narzędzia wbudowanego w Windows 10? Po uruchomieniu aplikacji, którą zamierzasz nagrywać, wciśnij skrót klawiszowy Windows + G. W tym momencie komputer zapyta Cię, czy chcesz otworzyć pasek gry. Zgódź się, a następnie potwierdź, że uruchomiona aplikacja jest grą. Właśnie w tym momencie stosujemy zabieg, o którym wspomnieliśmy wcześniej, gdzie musimy niejako oszukać system operacyjny, że zawsze mamy do czynienia z grą. Oczywiście, to nagięcie rzeczywistości nie będzie miało dla nas żadnych skutków – po prostu wykorzystujemy narzędzie w innym celu, niż zostało zaprojektowane.
Pamiętajmy jednak, by nie nagrywać treści, które objęte są prawem autorskim lub zakazem utrwalania materiałów nawet na własną korzyść. Teraz możemy przejść do samego nagrywania. Po poinformowaniu komputera, że ma do czynienia z grą, w wyświetlonym pasku DVR możemy uruchomić nagrywanie. W tym celu wciśnij charakterystyczną czerwoną kropkę – nagrywanie ekranu rozpocznie się samoistnie. Aby zakończyć rejestrowanie, wybierz ikonkę kwadratu – wszystko tutaj przypomina nagrywanie z pomocą smartfonu.
Jak już wspomnieliśmy, starsze wersje programu od Microsoft niż Windows 10, nie są wyposażone w specjalne narzędzia do nagrywania ekranu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pobrać do tego specjalny program, który spełni wszelkie Twoje oczekiwania. Opcja ta może być ciekawym rozwiązaniem również dla użytkowników systemu operacyjnego Windows 10, gdyż są one zazwyczaj prostsze w obsłudze i posiadają dodatkowe możliwości. Jednym z najpopularniejszych programów do nagrywania ekranu jest OBS – narzędzie stosowane przez tysiące ludzi od wielu lat cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród twórców treści internetowych, ale również przeciętnych użytkowników. Proces pobierania i instalacji jest bardzo prosty, a obsługa programu niesamowicie intuicyjna i łatwa do nauczenia. Jeżeli wiesz, że możliwość nagrania ekranu przyda Ci się jeszcze nie raz, prosty program, taki jak OBS, może być najlepszym rozwiązaniem.
Drugim najpopularniejszym systemem operacyjnym, jeśli chodzi o komputery stacjonarne i przenośne, jest macOS od słynnej marki Apple. Posiadacze Maców, którzy chcą nagrać swój ekran, są w lepszej pozycji niż użytkownicy systemu Windows. Produkty marki Apple znane są z licznej oferty dodatkowych możliwości zagwarantowanych przez producenta, z czego rejestracja obrazu jest jedną z nich. Co więcej, system macOS oferuje nam aż dwa rodzaje rejestracji ekranu. Prostszą w uruchomieniu i mniej zaawansowaną oraz wymagającą nieco więcej pracy, lecz z większą możliwością personalizacji. Zacznijmy od pierwszego rozwiązania.
Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać skrót klawiszowy składający się z Shift, Command oraz 5. Przytrzymaj wymienione klawisze, a pojawi się przed Tobą okno z dostępem do opcji nagrywania. Wystarczy uruchomić program, a rejestracja ekranu nastąpi samoistnie. Bardziej zaawansowaną opcją jest wykorzystanie wbudowanej w system operacyjny aplikacji QuickTime Player. Program znajduje się w zakładce Aplikacje, którą możesz odnaleźć za pomocą wyszukiwarki systemowej. Gdy już otworzysz program QuickTime Player, wejdź w Menu, a następnie kliknij w folder Plik. Tam odnajdziesz funkcję Nowe nagranie ekranu. W tym momencie możesz od razu rozpocząć nagranie lub wybrać konkretne ustawienia rejestracji obrazu, w tym dostosowywanie nagrywania dźwięku z systemu lub mikrofonu czy nawet pojawiania się kursora na ekranie. Rozpoczęcie nagrania wygląda podobnie jak w wypadku wbudowanego systemu w Windows 10 – wystarczy kliknąć ikonę z czerwoną kropką, a rejestracja obrazu rozpocznie się. Ciekawą opcją, którą oferuje program QuickTime Player jest nagrywanie tylko części ekranu. Przed rozpoczęciem nagrania wystarczy zakreślić obszar, który ma być poddany zarejestrowaniu, a następnie kliknąć w ikonę rozpoczęcia nagrywania. Aby zakończyć nagrywanie, możesz zwyczajnie wybrać przycisk zakończenia w programie QuickTime Player (podobnie jak wcześniej – kwadrat) lub z wykorzystaniem skrótu klawiszowego Command, Control i Escape.
Dość popularnym systemem operacyjnym, choć ilością obsługiwanych urządzeń „nie dorasta do pięt” zarówno systemowi macOS, a już tym bardziej Windowsowi, jest Linux. Niestety, dla użytkowników tego oprogramowania, nie ma tak dobrych wieści, jak dla osób używających macOS, czy Windows 10. Podobnie jak w wypadku starszych wersji Windowsa, system nie został wyposażony w specjalne narzędzie wbudowane do nagrywania ekranu. Oczywiście, nie będzie to dużym problemem, gdyż jedynym co trzeba zrobić, by nagrywać ekran na Linuxie, jest pobranie odpowiedniego programu z Internetu. Możemy wykorzystać do tego wcześniej opisywaną aplikację OBS lub programu bardziej dopasowanego do wymagań systemu operacyjnego, jakim jest recordMyDesktop. Aplikację tę odnajdziesz w menadżerze pakietów dystrybucji Linux lub w znanym każdemu użytkownikowi tego oprogramowania – Ubuntu Software Center. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji recordMyDesktop, wystarczy uruchomić aplikację i rozpocząć nagrywanie. Podobnie jak w wypadku QuickTime Player, dostępnym w produktach marki Apple, możemy tu dostosować takie ustawienia jak rejestrowanie dźwięku czy nagrywanie tylko wybranego pola ekranu. Podstawowa wersja programu recordMyDesktop działa w formie wiersza poleceń, który nie powinien być czymś nowym i skomplikowanym dla doświadczonych użytkowników systemu operacyjnego Linux. Jeżeli jednak wolisz operować na bardziej czytelnej i intuicyjnej wersji aplikacji, wybierając apkę do pobrania, zwróć uwagę, czy posiada ona interfejs GUI, który powinien ułatwić jej obsługę.
Teraz już wiesz, jak nagrywać ekran na najpopularniejszych systemach operacyjnych – Windows 10 i jego starszych wersjach, macOS oraz Linuxie. Choć w niektórych wypadkach proces ten może dla niektórych wydawać się dość skomplikowany, łatwo jest nabrać wprawy w obsługiwaniu poszczególnych aplikacji, przez co nagrywanie ekranu będzie równie łatwe, jak wykonywanie screenshotów.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt 08:00 - 20:00
Sob 10:00 - 20:00
Niedz 10:00 - 20:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756