Poradniki Eksperta

Jak napełnić tusz do drukarki?


Drukarka to absolutnie niezbędne narzędzie pracy w każdym biurze, a w ostatnich latach także w domu. Trudno wyobrazić sobie prężnie działającą firmę, która nie korzystałaby z tego urządzenia, ale czasami pojawiają się problemy z jej obsługą. Jednym z nich jest wymiana tuszu, co nie jest skomplikowane, ale nadal niewiele osób potrafi sobie z tym poradzić. Dzieje się tak za sprawą wysokiej wydajności dzisiejszych tuszy, przez co ich wymiana ma miejsce raz na kilka miesięcy, jeśli drukarka używana jest oszczędnie. Jak napełnić tusz do drukarki?Jak napełnić tusz do drukarki


Sprawdzone rozwiązanie


Drukarki są obecne w biurach i domach, już od naprawdę długiego czasu. W tym okresie przeszły niemałą przemianę, nie tylko w kwestii wyglądu i miniaturyzacji, ale także, a może przede wszystkim, wydajności. Stoi za tym technologia produkcji i montażu tuszy, których zadaniem jest nadanie odpowiednich barw naszym wydrukom. Drukarki możemy podzielić na dwa rodzaje: tradycyjne drukarki atramentowe i laserowe. Pierwsze z nich są obecnie najpopularniejszym rodzajem urządzeń, spotykanych w biurach i domach. Drugie pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i powoli zaczynają zdobywać popularność, ale na przeszkodzie wciąż stoi ich znacznie wyższa cena, w porównaniu do drukarek atramentowych, na których się teraz skupimy. Tusz nie jest nieskończony i prędzej czy później, przyjdzie czas, aby go wymienić, co dla wielu osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły, może być zadaniem jawiącym się jako trudne i skomplikowane. W rzeczywistości, jest wręcz na odwrót i cała procedura nie powinna zająć więcej niż zaledwie kilka minut. Jak napełnić tusz do drukarki, jeśli robimy to po raz pierwszy?


Opróżnianie kartridża


Po pierwsze, powinniśmy zidentyfikować model drukarki, który jest w naszym posiadaniu. Jest to informacja podstawowa i najważniejsza przed przystąpieniem do pracy. Różne modele wymagają innego podejścia do tematu, a niekiedy definiują całość procedury. Wybrane marki drukarek mają wbudowany chip, który zablokuje kartridż, w którym znajduje się tusz, tak aby jego wymiana nie była możliwa. Ma to na celu zabezpieczenie urządzenia, a także zapobiegnięcie ewentualnym zanieczyszczeniom, zarówno w drukarce, jak i środowisku. Jeśli nasz model drukarki nie posiada takiego chipu, pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać po wykorzystaniu całego atramentu, jest lokalizowanie kartridża. W zdecydowanej większości modeli dostępnych na rynku, zamontowane są one w tylnej, dolnej części drukarki, tak aby dostęp do nich był w miarę łatwy i nie wymagał od użytkownika demontażu większej ilości części urządzenia. Po zlokalizowaniu kartridża, należy przejść do jego czyszczenia. Jest to bardzo ważna część całej procedury wymiany tuszu i powinniśmy ją wykonać ostrożnie i dokładnie. Jeśli we wnętrzu kartridża pozostanie nawet najmniejszy osad po wyczerpanym tuszu, może to grozić konsekwencjami w postaci powstawania zlepków tuszu, kiedy nowy połączy się ze starym. Dlatego też, do czyszczenia powinniśmy użyć specjalnego płynu do czyszczenia głowic. Wystarczy umieścić jego niewielką ilość w kartridżu, a następnie dokładnie wypłukać pojemnik.


Tusze w naszej ofercie:


Wymiana tuszu


Decydując się na wymianę tuszu do drukarki, musimy wcześniej zaopatrzyć się w atrament, który posłuży nam jako wymiennik. Bardzo istotne jest, aby kupować wyłącznie tusze dedykowane dla konkretnego modelu lub marki drukarki, najlepiej od oryginalnego producenta. Nie powinniśmy oszczędzać na tym produkcie, ponieważ kupno taniego zamiennika, może nas w przyszłości kosztować kilkukrotnie więcej, jeśli nasza drukarka ulegnie uszkodzeniu. Jak napełnić tusz do drukarki w zależności od modelu i marki naszego urządzenia? Przyjrzyjmy się całej procedurze na przykładzie najpopularniejszych producentów.


Drukarki HP


W drukarkach HP, kartridże z tuszem znajdują się tuż pod głowicą drukującą, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy usunąć ten element. Nie powinno nam to sprawić większych problemów, dlatego, że element ten jest montowany bez użycia śrub, właśnie po to, aby jego usunięcie było proste i szybkie. Atrament należy nabrać do strzykawki z igłą, a następnie zlokalizować etykietę z oznaczeniami modelu. Podnosimy ją delikatnie, a następnie wbijamy igłę w otwór, który znajduje się pod etykietą. Delikatnie i powoli wprowadzamy ok. 2 ml tuszu do kartridża, a następnie ponownie przyklejamy etykietę. Ważne, aby po wykonaniu tych czynności wstrząsnąć kartridżem, co pozwoli sprawdzić, czy tusz nie wydostał się na zewnątrz. Mogłoby to doprowadzić, do uszkodzenia naszej drukarki. Jeśli wszystko jest w porządku, pozostaje nam zamontować wszystkie elementy na swoim miejscu i urządzenie jest już gotowe do pracy. Analogicznie wygląda napełnianie kolorowych tuszy w drukarce HP, z tą różnicą, że zamiast jednej strzykawki, potrzebujemy trzech, dla koloru niebieskiego (opisany jako cyan), żółtego (opisany jako yellow) i czerwonego (opisany jako magenta). Wprowadzamy odpowiedni kolor do przypisanego otworu, zaklejamy etykietą i gotowe.


Drukarki Canon


W przypadku drukarek marki Canon, cały proces napełniania kartridża tuszem wygląda bardzo podobnie, jak przy drukarkach marki HP. Jedyna różnica polega na tym, że sami musimy wykonać otwór odpowiedniej wielkości w odpowiednim miejscu pod etykietą. Najlepiej wykorzystać do tego małe wiertło, które przewierci się przez obudowę pojemnika. Następnie za pomocą strzykawki, wlewamy do środka ok. 10 ml tuszu i zaklejamy etykietę. Kartridż umieszczamy na swoim miejscu i drukarka znów może pracować.

 

Jak napełnić tusz do drukarki z wiecznymi kartridżami? Wbrew pozorom nie ma większej różnicy. Tak samo, jak w przypadku zwykłych kartridży, tak i tutaj, musimy odszukać etykietę, pod którą znajdziemy odpowiednie otwory, poprzez które wprowadzić należy tusz.


Częstą kwestią po wymianie tuszu do drukarki na własną rękę, jest problem z wydrukami. Urządzenie nie zawsze od razu poprawnie działa, dlatego może okazać się niezbędne uruchomienie specjalnego programu czyszczącego głowicę. Możemy to zrobić z poziomu oprogramowania drukarki. Po wykonaniu całej procedury, urządzenie powinno działać już bezproblemowo.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756