Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zaschnięty tusz w drukarce - co zrobić?

 2023-08-11 

Zaschnięty tusz w drukarce atramentowej to irytujący problem, z którym spotkało się wiele osób chcących pilnie wydrukować różne dokumenty. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy urządzenie odmawia nam posłuszeństwa i mamy niewiele czasu? Jakie są najczęstsze przyczyny zasychania tuszu w drukarce?

Zaschnięty tusz w drukarce - przyczyny problemu

Dlaczego tusze do drukarek niekiedy zasychają? Jedną z możliwych przyczyn jest przeterminowany tusz w drukarce. Część osób, które posiadają w domu drukarki, nie zdaje sobie sprawy, że tusze mają konkretny termin przydatności do użycia. Gdy wkład jest przeterminowany, mogą pojawić się problemy z drukowaniem dokumentów. Tusz zasycha w drukarce również wtedy, kiedy zbyt rzadko korzystamy z urządzenia - jeśli drukujemy coś raz na kilka miesięcy, bardzo prawdopodobne, że na kartkach papieru pojawią się charakterystyczne paski i zabrudzenia, świadczące o tym, że w dyszach kartridżów zalega zaschnięty tusz. Problem ten może pojawić się również wówczas, gdy często drukujemy dokumenty jedynie w czerni - chcąc wydrukować coś w kolorze, musimy być przygotowani na to, że atrament w innych, nieużywanych przez dłuższy czas barwach zaschnie.


Źródłem problemów z drukowaniem może być też ponowne napełnienie wkładów. Powietrze może przedostać się do pojemnika, wysuszyć atrament i zatkać głowice dysz. Jeśli drukarka znajduje się w pobliżu grzejników, również może dojść do wyschnięcia tuszu (wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wysoka temperatura przyspiesza wysychanie atramentu). Pamiętajmy, że wkłady z tuszem do drukarek powinny być przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu. Jak poradzić sobie z zaschniętym tuszem w drukarce?

Sposoby na zaschnięty tusz w drukarce atramentowej

Jeśli atrament zaschnie w drukarce, warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i  włączyć program czyszczenia głowicy drukującej. W wielu przypadkach drukarka sama dobrze poradzi sobie z problemem zaschniętego tuszu dzięki automatycznej funkcji czyszczenia, dostępnej za pośrednictwem komputera lub w samej drukarce. Zaschnięty atrament nie jest dużym problemem, jeśli kartridże zostały przez producenta zintegrowane z głowicami drukującymi. W takiej sytuacji wystarczy wymienić pojemnik na nowy lub go udrożnić. Natomiast jeżeli głowica jest niewymiennym elementem drukarki, sprawa się komplikuje. Nie polecamy samodzielnego czyszczenia dysz, gdyż możemy w ten sposób nieodwracalnie uszkodzić urządzenie. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest udanie się ze sprzętem do profesjonalnego punktu, którego pracownicy usuną zaschnięty tusz w drukarce bez ryzyka zniszczenia elementów urządzenia.

Jak zapobiec wysychaniu tuszu w drukarce?

Chcąc zapobiec w przyszłości wysychaniu atramentu w urządzeniu, warto przynajmniej raz na 3-4 tygodnie prewencyjnie drukować chociaż jedną stronę. Dzięki tego typu rozruchowi zapobiegniemy zasychaniu tuszu w drukarce. Jeśli drukujemy dokumenty nieregularnie, warto też rozważyć inwestycję w drukarkę laserową - dlaczego? Ponieważ tonery stosowane w tego typu sprzęcie nie wysychają (w przeciwieństwie do tuszów używanych w drukarkach atramentowych). Kupujmy tylko tyle wkładów z tuszem, ile jesteśmy w stanie na bieżąco zużyć (nie warto gromadzić zapasów). Jeśli zależy nam na niezawodnej pracy drukarki, warto wybierać oryginalne wkłady z pewnych źródeł.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756