Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak odzyskać dane z pendrive’a?

 2023-08-08 

Utrata danych to coś, co może spotkać każdego z nas. Do najczęstszych przyczyn zaliczymy awarię nośnika lub atak złośliwego oprogramowania, które może np. zaszyfrować pliki. Przygotowaliśmy więc poradnik, z którego dowiesz się, jak odzyskać dane z pendrive’a oraz w jaki sposób możesz się uchronić przed ich ewentualną utratą. Często bowiem skuteczne odtworzenie plików może być niemożliwe lub bardzo pracochłonne, co wynika ze sposobu działania pamięci flash używanej w pendrive’ach.

Dlaczego pendrive się zepsuł?

W porównaniu do dysków twardych pendrive jest znacznie trwalszym nośnikiem. Wynika to przede wszystkim z braku elementów ruchomych w jego wnętrzu. Dzięki temu jest praktycznie niewrażliwy na wstrząsy, a wiele modeli również nic nie robi sobie z działania wody. W praktyce więc pendrive’a jest dosyć trudno uszkodzić fizycznie, musiałbyś go np. zgnieść ciężkim przedmiotem. Najczęściej więc awarie wynikają po prostu z zepsucia się komponentów elektronicznych. Naprawianie takich uszkodzeń nie ma sensu i jest bardzo pracochłonne. Wymaga np. wylutowania kości pamięci, która przechowuje dane i odczytania bezpośrednio z niej informacji. Zajmują się tym wyspecjalizowane serwisy i o ile dane nie były naprawdę ważne, to taka operacja jest zazwyczaj nieopłacalna. W domowym zaciszu możesz spróbować kilku innych sposobów na to jak odzyskać dane z pendrive’a.

Jak odzyskać usunięte dane z pendrive'a?

Na początek zajmiemy się takim scenariuszem jak przypadkowe usunięcie plików. Jak odzyskać dane z pendrive’a w takiej sytuacji? Okazuje się, że nie jest to wcale trudne, zwłaszcza jeśli nie zdążyłeś jeszcze wypełnić dysku innymi plikami. Najprawdopodobniej usunięte dane wciąż znajdują się w komórkach pamięci Twojego nośnika, jeśli nie zostały nadpisane. Musisz jednak skorzystać z oprogramowania do odzyskiwania danych. Korzystając z wyszukiwarki internetowej bez trudu znajdziesz kilka różnych programów. Dostępne są zarówno wersje płatne jak i darmowe. Pamiętaj jednak, że bardzo często te drugie mają ograniczoną funkcjonalność, np. mogą odzyskać jedynie określoną liczbę plików.


Tego typu program skanuje pamięć Twojego pendrive’a. W zależności od pojemności nośnika i jego stanu proces ten może trwać nawet ponad godzinę. Po zakończeniu skanowania oprogramowanie przedstawi listę plików możliwych do odzyskania, następnie musisz wybrać dane, które Cię interesują oraz miejsce ich zapisu. Nie zawsze udaje się odzyskać całe pliki jednak, gdy pendrive nie jest uszkodzony, można liczyć na dobre rezultaty. Z tej samej metody odzyskiwania danych możesz skorzystać także na innych nośnikach, np. kartach pamięci czy przenośnych dyskach.

Odzyskiwanie danych z zepsutego pendrive’a?

Gorzej jest, gdy Twój nośnik uległ uszkodzeniu. Jak odzyskać dane z pendrive’a w takiej sytuacji? W domowym zaciszu, jeśli dysk jest wykrywany przez system, jednak nie ma do niego dostępu, możesz skorzystać ze wspomnianego wcześniej oprogramowania. Licz się jednak z bardzo długim czasem skanowania zawartości oraz ograniczonym sukcesem. Jeśli nie udało Ci się odzyskać niezbędnego pliku, pozostaje skorzystać z usług profesjonalnego serwisu zajmującego się odzyskiwaniem danych. Jednak taka operacja będzie kosztowna.

Jak wykryć awarię pendrive’a?

Usterki urządzeń elektronicznych zdarzają się i często nie mamy na nie wpływu. W wypadku nośników pamięci jest jednak kilka symptomów, które mogą zwiastować rychłe uszkodzenie. Przede wszystkim jest to nagłe zmniejszenie wydajności zapisu i odczytu danych. Jeśli do tej sprzęt działał sprawnie i nagle zapisywanie plików trwa bardzo długo, warto sprawdzić, czy problemy występują również na innym komputerze. W miarę postępującej degradacji na pewnym etapie możesz nie być w stanie w ogóle zapisać danych na pendrive’ie lub go sformatować. W takiej sytuacji jak najszybciej wykonaj kopię zapasową zgromadzonych na nim plików i nie używaj tego nośnika. Jeśli nie możesz skasować z niego danych, to przed oddaniem pendrive’a do punktu zbiórki elektroodpadów uszkodź go fizycznie, aby nikt nie uzyskał dostępu do Twoich plików.

Jak zabezpieczyć się przed utratą danych?

Zamiast zastanawiać się, jak odzyskać dane z pendrive’a, lepiej właściwie zabezpieczyć się przed ich utratą. W tej materii mamy dwie rady. Pierwszą z nich jest regularne wykonywanie kopii zapasowych ważnych plików. Wystarczy, że te same dane będziesz miał zapisane na komputerze i pendrive’ie. Już takie działanie znacznie zredukuje ryzyko ich utraty. Dla pełni bezpieczeństwa możesz również skorzystać z synchronizacji z chmurą.


Oprócz tego kupuj tylko nośniki z oficjalnej krajowej dystrybucji. Zamówienie taniego pendrive’a renomowanej marki, bezpośrednio z dalekiego wschodu jest tylko pozorną okazją. Nośniki pamięci są masowo podrabiane i jest bardzo duża szansa, że trafisz na sprzęt słabej jakości, który ma niską trwałość i nie osiąga deklarowanych parametrów. Takie urządzenia często są wytwarzane z odpadów produkcyjnych, dla których ktoś znajduje „kreatywne” zastosowanie i postanawia na nich dodatkowo zarobić. Wszystkie nośniki oferowane przez Media Expert pochodzą z autoryzowanych kanałów dystrybucji producentów, co stanowi gwarancję jakości oraz oryginalności.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756