Poradniki Eksperta

Bez wątpienia, jedną z najpopularniejszych gier umożliwiających rywalizację w sieci jest CS:GO. Grają w nią nie tylko e-sportowcy, ale także casualowi gracze. Aby zwiększyć swoje szanse w rywalizacji, pomocna okazuje się optymalizacja ustawień. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak zwiększyć FPS w CS:GO.

Kilka słów na temat CS:GO


Counter Strike: Global Offensive jest wieloosobową, pierwszoosobową strzelanką wydaną w 2012 roku. Jest to jednocześnie czwarta część serii CS. Została wydana na komputery Windows, macOS, a także konsole. Dwa lata później gra została udostępniona także na Linuxa. Gracze mogą dołączyć do jednej z drużyn – terrorystów lub antyterrorystów. Zadanie jest proste. Gracze muszą wyeliminować przeciwników lub wykonać określone zadanie – na przykład podłożyć bombę. Counter Strike jest jedną z najpopularniejszych „strzelanek” na świecie. Zawodnicy e-sportowi rywalizują w nią na międzynarodowym poziomie, usiłując zdobyć nagrody warte czasami nawet setki tysięcy dolarów.

Jak zwiększyć FPS w CS:GO? Dlaczego to takie ważne?


Być może casualowi gracze nie zwracają uwagi na takie elementy, ale jeśli w grę wchodzi rywalizacja, każdy taki detal ma ogromne znaczenie. Nawet jeśli nie brakuje Ci umiejętności, optymalizacja sprzętu i ustawień może wpłynąć na zwiększenie szans o co najmniej kilka do kilkunastu procent. W grach takich jak Counter Strike, ilość FPS ma bardzo duże znaczenie. Im więcej klatek, tym płynniejszy jest obraz, co pozwala szybciej reagować na to, co dzieje się na ekranie. Wielu graczy zastanawia się, jak zwiększyć FPS w CS:GO. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne.

Zacznij od ustawień graficznych

Choć Counter Strike nie ma wygórowanych wymagań technicznych, warto zmniejszyć ustawienia dotyczące jakości grafiki, aby zapewnić sobie dodatkową ilość klatek na sekundę. Jak tego dokonać? To wyjątkowo proste i nie zajmuje wiele czasu. 


Uruchom grę i naciśnij na koło zębate, które widoczne będzie po lewej stronie ekranu. 


Kolejnym krokiem będzie przejście do zakładki „Obraz”. 


Następnie kliknij w pozycję „Zaawansowane ustawienia obrazu”. 


W tej sekcji dosłownie każde ustawienie powinieneś zdefiniować do absolutnego minimum. Mało kto wie, ale tekstury cieni i poszczególnych tekstur bardzo mocno obciążają pamięć komputera. Ograniczenie samego antyaliasingu może silnie zoptymalizować wydajność podczas rozgrywki. 


Jeśli masz problem z pracą innej gry, spróbuj tego samego triku. W przypadku rywalizacji online, o wiele ważniejsza jest optymalna praca, aniżeli wysoka jakość grafiki.


Zmiany ustawień warto dokonać także wtedy, gdy Twój komputer dobrze radzi sobie z grą. To zawsze kilka cennych klatek, które mogą poprawić Twoje wyniki.

Zmiany z ustawieniami dotyczącymi uruchamiania gry

Jest jeszcze jeden skuteczny trik. Żeby z niego skorzystać, uruchom platformę Steam. Następnie przejdź do zakładki CS:GO. Prawym przyciskiem myszy kliknij na grę, a z rozwijanego menu wybierz „Właściwości”. Twoim oczom ukaże się zakładka „Ogólne”. Parę wierszy niżej, znajdziesz sekcję „Opcje uruchamiania”. Jest tam miejsce do wpisywania komend tekstowych. Poniżej publikujemy listę haseł, których możesz użyć. To dobra informacja także dla tych osób, które zastanawiają się, jak sprawdzić FPS w CS:GO.


  • +cl_showfps 1 – powoduje wyświetlenie licznika ilości FPS w CS:GO;
  • +fps_max 0 – gwarantuje dostęp pełnej ilości klatek dostępnych w grze;
  • high – gra uzyska wysoki priorytet na liście aktywnych procesów;
  • novid – wyłączone zostaną intra z logiem Valve;
  • r_dynamic 0 – wyłączone zostanie dynamiczne oświetlenie w grze;
  • threads 6 – CS:GO będzie korzystać ze wszystkich rdzeni procesora;
  • fullscreen – gra będzie uruchamiana w trybie pełnoekranowym, który najlepiej wpływa na liczbę FPS.


Wiesz już także, jak zobaczyć FPS w CS:GO, a ponadto jak szybko pozbyć się dodatkowych elementów, które mogą zaburzać ilość klatek.

Higiena środowiska systemowego, a wydajność w grze

Poza optymalizacją samej gry, powinieneś także mieć na uwadze to, co dzieje się z komputerem podczas zabawy. Pracujące w tle programy, mogą dodatkowo obciążać podzespoły Twojego PC, tym samym zmniejszając wydajność podczas rozgrywki. Wyłącz aplikacje, których nie używasz. Może to być na przykład Skype, MS Teams lub inne niepotrzebne w tym momencie oprogramowanie. 


Co jakiś czas usuwaj także zalegające wpisy rejestrowe oraz zalegające pliki. Im mniejsze użycie procesora i pamięci podczas spoczynku, tym lepsze warunki pracy zapewnisz komputerowi podczas uruchomienia Counter Strike: Global Offensive. 


Sprawdzić można także temperaturę komputera. Jeśli któryś element nagrzewa się za bardzo, warto dokonać czyszczenia obudowy lub rozważyć założenie dodatkowego wentylatora chłodzącego.

Komputery w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756