Poradnik Eksperta > Komputery i tablety > Laptop gamingowy - jaki kupić?

" />

Laptop gamingowy - jaki kupić?

"Laptop gamingowy" to dla wielu graczy PC-towych oksymoron, czyli wyrażenie sprzeczne, niemożliwe. Często na forach internetowych prośby o pomoc w wyborze takiej maszyny zbywane są pogardliwymi stwierdzeniami, typu "zapłacisz dwa razy więcej niż za desktopa o podobnych parametrach, a i tak dobrze nie pograsz". Wystarczy jednak przyjrzeć się temu, co obecnie oferuje rynek, by dojść do wniosku, że choć pierwsza część tego stwierdzenia zawiera sporo prawdy (laptopy zawsze są droższe od swoich stacjonarnych odpowiedników), to druga jest już absolutnym fałszem. Producenci wiedzą o tym, że jest spora grupa zaangażowanych graczy, którzy ze względu na brak miejsca lub tryb życia potrzebują „przenośnego PC” do grania i oferują ogromną ilość modeli spełniającą te oczekiwania. Są też ludzie, którzy po prostu lubią laptopy i lubią na nich grać.  

 

Zacznijmy od definicji i sprecyzowania oczekiwań. Jeśli lubisz grać w gry typu "kulki", "pasjans" czy jesteś fanem gier retro albo 2D, to nie potrzebujesz laptopa gamingowego, wystarczy Ci po prostu dobry laptop, nawet taki ze zintegrowaną kartą graficzną. Mówiąc o laptopie do gier, mamy na myśli maszynę umożliwiającą granie we współczesne topowe tytuły 3D (określane często jako "AAA" lub triple-A), a nawet VR. Powiedzmy sobie szczerze, jeśli weźmiemy trzy wymagania stawiane zwykle wobec laptopa dla gracza: wysoka wydajność, mały rozmiar i waga oraz niewygórowana cena, to zawsze spełnione mogą być co najwyżej dwa z nich. Innymi słowy, jeśli laptop ma być wydajny i lekki to nie będzie tani, a jeśli wybierzemy wydajny, ale niedrogi, to jego design i waga nie będą raczej zachwycały. Na szczęście nie są to wymagania zero-jedynkowe i mądrze dobierając parametry, możemy znaleźć świetne kompromisy między wszystkimi trzema wymaganiami. Omówmy po kolei parametry laptopa gamingowego, zaczynając od tych najważniejszych…

 
Sprawdź naszą ofertę laptopów gamingowych!

 

Grafika

 

Wszystkie laptopy dysponują zazwyczaj tzw. zintegrowaną kartą graficzną Intel, używaną przy pracy w systemie i aplikacjach 2D. Maszyny do gier muszą mieć drugą, wydajniejszą kartę, dedykowaną do obsługi grafiki 3D, na którą system przełączy się automatycznie, gdy odpalimy wymagającą grę. Wciąż jeszcze można znaleźć na rynku modele z kartami Geforce GTX 9xx, ale karty te pozwolą nam zagrać na średnich czy wysokich ustawieniach wyłącznie w gry 3D wydane kilka lat temu, oraz w mniej wymagające gry niezależne (tzw. "indie"). Lepszym wyborem, będącym pewnym kompromisem cenowym, będą karty GTX 1050 lub 1060. Laptopy z takimi kartami (przy dobrych pozostałych parametrach) umożliwią nam płynne granie we współczesne topowe tytuły, choć nie na najwyższych ustawieniach i rozdzielczości. Ceny laptopów wyposażonych w te karty zaczynają się trochę poniżej 4000 zł. Jeszcze lepsze (ale i droższe) są karty GTX 1070 lub 1080. Te pozwolą nam grać komfortowo nawet w rozdzielczościach powyżej FullHD (1920 x 1080) przy wysokich ustawieniach jakości. Zaś absolutnie nie do pobicia, jeśli chodzi o wydajność, jest połączenie dwóch wydajnych kart graficznych w technologii SLI. To rozwiązanie można znaleźć jednak tylko w topowych laptopach w cenie kilkunastu tysięcy złotych. Dobrze, by karta graficzna obsługiwała technologię NVIDIA G-Sync, synchronizującą obraz karty z wyświetlanym na ekranie, co podnosi płynność i jakość obrazu. Warto też zwrócić uwagę, czy producent laptopa deklaruje wsparcie i bezproblemową obsługę szerokiej gamy zestawów VR. Patrząc na oznaczenie karty, w jaką jest wyposażony dany laptop, pamiętajmy, że szczegóły mają znaczenie! Karta o nazwie "Geforce GTX 1050" to nie to samo co "Geforce GTX 1050 Ti" (ta druga jest o około 20% wydajniejsza).


Laptopy MSI

 

Procesor

 

Najlepszym wyborem jest w tym przypadku procesor Intel z serii Core i7, szczególnie w laptopach wyposażonych w mocniejsze karty graficzne. Wyborem minimalnym jest seria Core i5. Procesory serii i3 nie nadają się raczej do laptopa przeznaczonego do grania.

 

Pamięć RAM

 

Tu zasada jest prosta - im więcej gigabajtów i im pamięć jest szybsza, tym lepiej. Absolutne minimum w laptopie gamingowym to obecnie RAM 8 GB, rozsądny wybór to 16 GB. Wyposażeni w większą ilość pamięci, np. 24 GB RAMu, będziemy mieć luksus (choć być może za dwa lata będzie to standard).


laptop do gier

Sprawdź naszą ofertę laptopów gamingowych!

 

Jaki wybrać ekran? 

 

Wyświetlacz powinien być matowy, o dużej jasności (producent podaje ten parametr jako cd/m2). Nie dajmy sobie wmówić, że jeśli gramy głównie w pomieszczeniu, to jasność nie jest ważna. Różnicę dostrzeżemy, wyciągając swój laptop np. w pociągu, gdy akurat pechowo mamy miejsce po jego nasłonecznionej stronie. Problematyczny może być wybór przekątnej oraz rozdzielczości ekranu. Na rynku są laptopy dedykowane grom o przekątnych ekranu od 15,6" do 18". Oczywiście - im ekran większy, tym cały laptop większy i jednocześnie cięższy. Wybór jest kwestią indywidualną - zależną od naszych potrzeb i stylu życia. Niektóre osoby wybierają rozwiązanie „bardziej mobilne” (czyli ekran 15,6"), kupując dodatkowo do domu większy monitor stacjonarny (np. 23"), pod który podłączają laptop. Taka konfiguracja ma dodatkową zaletę - pozwala nam na jednym ekranie grać, a na drugim mieć otwarte inne aplikacje.Optymalna rozdzielczość ekranów w laptopach to wciąż FullHD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Bez problemu można znaleźć laptop o większej rozdzielczości, ale przed jego kupnem warto się zastanowić. Im większa liczba pikseli, tym więcej mocy karty graficznej potrzeba na wygenerowanie obrazu, czyli w grze uzyskamy mniejszą liczbę fps (klatek na sekundę). Dyskusyjną sprawą jest również to, czy na matrycy o niewielkiej przekątnej dostrzeżemy przewagi UltraHD nad FullHD. Można zaryzykować twierdzenie, że wyposażyć się w rozdzielczość UltraHD warto wyłącznie wtedy, gdy kupuje się laptop o dużym ekranie i z bardzo dobrą kartą grafiki (Geforce GFX 1070 lub 1080).


Sprawdź naszą ofertę laptopów gamingowych!

 

Dysk- rodzaj i pojemność

 

Współczesne gry mają po kilkadziesiąt GB, więc dysk 1TB HDD w laptopie do grania wydaje się niezbędny. Optymalnym wyborem jest system dwóch dysków: mniejszego SSD i dużego HDD. Ten pierwszy jest droższy, ale bardzo szybki, oparty na pamięci flash i świetnie nadaje się na zainstalowanie na nim systemu oraz najczęściej używanych aplikacji czy gier. Na ten cel powinno wystarczyć 256 GB. Drugi, duży dysk HDD (1TB lub więcej) posłuży, jako magazyn gier.

Jeśli z powodów finansowych wybierzemy laptopa wyłącznie z dyskiem HDD, upewnijmy się, że ma on możliwość dołożenia dysku SSD w przyszłości.


Dysk SSD i HDD

 

Cechy klawiatury gamingowej

 

Musi być solidna i wytrzymała (gra budzi emocje, emocje przekładają się na siłę, z jaką wciskamy klawisze). Bardzo pożądana jest tu funkcja antighosting, zabezpieczająca przed blokowaniem się klawiatury przy wciskaniu wielu przycisków jednocześnie.

Producenci laptopów dedykowanych do gier często umieszczają dodatkowe, programowalne klawisze, przydatne w grach wykorzystujących wiele komend (RPG, FPS). Podświetlanie klawiszy jest dziś standardem, którego zalety są oczywiste, ale w laptopach dla graczy często stosuje się podświetlanie wielokolorowe, wyróżniając poszczególne partie klawiatury. Dla jednych będzie to niepotrzebnym bajerem, dla innych przydatną funkcją i elementem growej estetyki ich maszyny. Przed zakupem warto sprawdzić (lub zaufać recenzjom), czy klawiatura nie ugina się pod naciskiem w centralnej części, czyli czy obudowa jest odpowiednio sztywna.

 

Obudowa, chłodzenie, dodatkowe elementy

 

System chłodzenia jest kluczowy, bo obciążona karta graficzna i procesor generują ogromne ilości ciepła. Żaden producent nie przyzna się, że jego laptop się przegrzewa, więc przy wyborze musimy sięgnąć po niezależne testy i recenzje. Aby zapewniać odpowiednią wentylację, obudowy zwykle są większe, mają szerokie szczeliny wentylacyjne, tym niemniej droższe modele potrafią zachować szczupłą sylwetkę, mimo skrywania pod maską karty GTX 1050 lub mocniejszej. Obudowy aluminiowe są solidniejsze i bezpieczniejsze niż plastikowe oraz przeciwdziałają uginaniu się klawiatury.

Wybierając laptop do gier, warto też zapewnić sobie szeroki wybór portów. Niezbędne są USB (koniecznie 3.0 oraz nowe USB-C) - im więcej tym lepiej, złącza graficzne (HDMI i Display Port) pozwolą na podłączenie zewnętrznych monitorów, a ten drugi dodatkowo obsłuży technologię NVIDIA G-sync.

 
Sprawdź naszą ofertę laptopów gamingowych!