Zdaniem eksperta

Miganie ekranu w laptopie – co zrobić?

Data dodania: 17-07-2023

Współczesna technologia potrafi być tak dalece zaawansowana, że czasem nawet specjaliści mają problem z nadążeniem za wszelkimi zmianami i nowymi rozwiązaniami. Trudno jest więc wymagać od nas samych, byśmy wiecznie trzymali rękę na pulsie i rozumieli każdy z zachodzących w naszych urządzeniach proces. Dlatego zawierzamy nasze zaufanie producentom i korzystamy ze sprzętu „takim jakim jest”. Problem pojawia się, gdy coś nagle przestaje działać. W tym poradniku dowiesz się, jakie mogą być przyczyny dość często występującej usterki, jaką jest miganie ekranu w laptopie. Poznasz również proste sposoby na pozbycie się problemu, nim podejmiesz decyzję, o oddaniu komputera do serwisu.

Miganie ekranu w laptopie – co to może oznaczać?

Jeżeli podczas rutynowego uruchomienia komputera przenośnego, natknąłeś się na problem migającego ekranu, nie panikuj. Może okazać się, że to drobny błąd systemu, który w łatwy sposób będziesz w stanie naprawić samemu. Istnieje jednak możliwość, że zawiódł któryś z komponentów urządzenia – wtedy usterka staje się poważniejsza i z reguły zaleca się oddanie laptopa w ręce profesjonalisty. W dalszej części artykułu, dowiesz się zarówno jakie mogą być przyczyny „systemowego” błędu i jak go cofnąć, jak również jakie są najpopularniejsze usterki czysto techniczne. Najważniejsze jednak jest jedno – zanim skażesz swojego laptopa na „wycieczkę w jedną stronę”, sprawdź, czy sam lub z pomocą wykwalifikowanego specjalisty nie poradzisz sobie z problemem.

Laptopy w naszej ofercie:

Usterka techniczna, czy w oprogramowaniu?

Zanim zaczniemy opisywać poszczególne, prawdopodobne przyczyny problemu jakim jest miganie ekranu w laptopie, warto sprawdzić, czy przyczyna leży w uszkodzeniu jakiegoś komponentu laptopa, czy w samym oprogramowaniu systemu. Istnieje na to bardzo prosty sposób, choć tu trzeba zwrócić uwagę na to, że nie zawsze będzie skuteczny. Aby samemu naprawić usterkę, nie musisz wykonywać tego kroku, choć może Ci to znacznie pomóc. Wystarczy podłączyć laptopa do innego urządzenia, które będzie w stanie wyświetlić to, z czym nie radzi sobie wyświetlacz. Ujmując rzecz prościej, w dowolny sposób należy przenieść obraz z laptopa na inne urządzenie. Możesz wykonać to z pomocą kabla HDMI i telewizora, czy projektora, przesyłając obraz do innego urządzenia bezprzewodowo (na przykład funkcja udostępniania ekranu w SmartTV, czy nawet komunikatorach internetowych), czy w jakikolwiek inny sposób, który przyjdzie Ci do głowy.


Jak ma to pomóc w diagnozie źródła problemu? Jeżeli wyświetlany na innym urządzeniu obraz jest w porządku, oznacza to, że wina za miganie ekranu w laptopie, leży prawdopodobnie po stronie któregoś z jego komponentów, które przesyłają informacje do matrycy (lub z samą matrycą). Poprawne wyświetlanie obrazu na innym urządzeniu dowodzi temu, że zarówno oprogramowanie, sterowniki, jak i karta graficzna oraz inne urządzenia niezwiązane z matrycą, działają poprawnie. Jeżeli udało Ci się mniej więcej zdefiniować źródło problemu, możesz przejść do kolejnych kroków.

Diagnostyka systemu

Oprogramowanie systemu, jak i niektóre laptopy same w sobie, wyposażone są w systemy diagnostyki. Być może najłatwiejszym sposobem znalezienia przyczyny usterki, będzie „zapytanie się” o to samego komputera przenośnego. Wystarczy odnaleźć narzędzie diagnostyki odpowiednie dla Twojego laptopa lub systemu i poczekać. Możliwe, że komputer sam nam powie, gdzie leży problem. Jeżeli jednak to zawiedzie, masz kilk

Sterowniki

Jednym z najczęściej występujących powodów migania ekranu, są źle działające sterowniki. Jeżeli sterowniki w Twoim laptopie nie są aktualne, mogą pojawiać się problemy tego rodzaju. Jak zainstalować najnowsze sterowniki? Masz kilka możliwości. Najłatwiej będzie wejść na stronę producenta Twojego laptopa i odnaleźć najnowsze sterowniki, a następnie je pobrać i zainstalować. Jeżeli nie wiesz, czy posiadasz aktualne sterowniki, możesz wejść do systemu BIOS. Wystarczy, że po ponownym uruchomieniu komputera, wciśniesz klawisz F1 (jeżeli to nie zadziała, spróbuj połączenia klawisza F1 z przyciskiem funkcyjnym Fn). Tam znajdziesz informację, czy Twoje sterowniki są aktualne. Jeżeli aktualizacja sterowników nie pomogła, spróbuj odinstalować sterowniki karty graficznej, a następnie zainstalować je jeszcze raz. Jeżeli ten reset sterowników nie pomoże, prawdopodobnie przyczyna leży gdzieś indziej.

Oprogramowanie

Czasem może zdarzyć się, że to samo oprogramowanie, w połączeniu z pewnymi programami sprawia problemy z wyświetlaniem. Jeżeli pamiętasz, że niedawno instalowałeś lub aktualizowałeś jakieś programy, warto je przynajmniej tymczasowo odinstalować. Jeżeli to nie pomoże, warto zastanowić się nad przywróceniem laptopa do ustawień fabrycznych. Jest to jednak dość daleko idący krok, który usuwa wiele danych z Twojego komputera. Jeżeli stosując się do kolejnych kroków, nie wykryjesz przyczyny problemu, dopiero wtedy warto zdecydować się na resetowanie laptopa.

Częstotliwość odświeżania ekranu lub bateria

Innym możliwym powodem migania ekranu, może być źle dobrana częstotliwość odświeżania. Aby ją zmienić, postępuj według następującego schematu: Ustawienia systemowe>Ekran>Wyświetl właściwości karty>Monitor. Następnie spróbuj zmienić ustawienia odświeżania i zobacz, czy cokolwiek się zmieniło. Być może, to właśnie w tym miejscu leży problem. Przyczyną migania mogą być również źle określone ustawienia oszczędzenia energii. Aby sprawdzić, czy to właśnie jest problemem, wejdź w ustawienia baterii. Znajdziesz je przez schemat Panel zasilania>Ustawienia zasilenia>Bateria lub System>Bateria. Tam zmień ustawienia, dotyczące oszczędzania energii.

Uszkodzenie osprzętowania

Jeżeli powyższe próby nie poskutkowały, najprawdopodobniej masz do czynienia z uszkodzeniem jednego z komponentów komputera. Nie należy jednak panikować – wcale nie musi to oznaczać kosztownej naprawy lub wymiany sprzętu. W tym przypadku, należy jednak oddać sprzęt w ręce profesjonalisty. Bardzo trudno będzie Ci samemu zdiagnozować, co konkretnie w laptopie zawiodło. Najczęściej wymagane jest do tego rozmontowanie komputera. Sama naprawa, często wymaga też specjalistycznej wiedzy i odpowiednich narzędzi. W najgorszym przypadku, może zaistnieć również potrzeba wymiany komponentu na nowy. Jedno jest pewne – jeżeli nie jesteś profesjonalistą, warto rozważyć zgłoszenie się do odpowiedniego serwisu.

Komputery w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756