Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Monitor do laptopa – czy warto kupić dodatkowy monitor?

 2023-08-08 

Pomimo tego, że laptop wyposażony jest już w odpowiedni wyświetlacz, wielu ludzi decyduje się na zakup dodatkowego monitora. Zalet tego rozwiązania jest całe mnóstwo, niezależnie od tego, czy jesteś graczem, profesjonalistą, czy użytkownikiem domowym. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru dodatkowego monitora do laptopa i jak go podłączyć? Oto przysłowiowa „garść” cennych informacji.

Monitor do laptopa – dlaczego warto?

Dodatkowy monitor do laptopa to przede wszystkim korzyści. Użytkowanie wyświetlaczy o większych przekątnych, oznacza lepszą wygodę podczas pracy, oglądania filmów i grania w gry. Zwiększenie przestrzeni roboczej, wiąże się z bardziej komfortowym wykonywaniem obowiązków – pracy z tekstem czy grafiką. Monitor do laptopa można również wykorzystać na swój sposób, bo nic nie stoi na przeszkodzie, byś użył go nie jako głównego wyświetlacza, ale dodatkowego, stojącego obok i pokazującego wykresy, czat podczas streamu, czy drugoplanowy dokument tekstowy.

Dodatkowy monitor do laptopa – na co zwracać uwagę?

Pierwszą zmienną przy wyborze monitora do laptopa, jest oczywiście cena. Lepsze jakościowo, większe wyświetlacze o wyższej rozdzielczości, będą zdecydowanie droższe od zwykłych paneli biurowych, oferujących standardowe parametry. Warto odnieść się w tym przypadku do opłacalności, a więc stosunku ceny do możliwości danego monitora. Nie można pomijać także specyfikacji, dotyczącej przekątnej ekranu monitora, rodzaju matrycy i odświeżania, wspomnianej wcześniej rozdzielczości, czy kompatybilności z posiadanym laptopem.


Standardowym dziś monitorem jest wyświetlacz IPS, o przekątnej 24 cali, rozdzielczości Full HD i odświeżaniu 60 Hz. Gracze powinni zainteresować się monitorami Full HD o odświeżaniu 144 Hz, szczególnie Ci, którzy czas spędzają na grach e-sportowych. Profesjonaliści, na co dzień pracujący z grafiką i klipami wideo, winni kierować raczej wzrok ku monitorom o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli (QHD) lub nawet 3840 x 2160 pikseli (4K UHD). Do domowego użytku, czyli oglądania filmów i przeglądania stron internetowych, polecamy monitory o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli lub jeżeli stawiasz na treści 4K, panele UHD.

Rodzaje matryc w monitorach – którą wybrać?

Matryce monitorów są wykonywane w różnych technologiach. Aktualnie najbardziej popularną oraz jedną z najlepszych jest IPS (In Plane Switching). Gwarantuje ona uzyskanie dobrej reprodukcji kolorów oraz kątów widzenia. Obraz więc jest żywy i nasycony barwami, a do tego nie zmienia się on niezależnie od tego z jakiego kąta patrzysz na ekran (w granicach specyfikacji). Mankamentem jest słabszy kontrast, bo natura tej technologii nie pozwala zbliżyć się do VA (Vertical Alignment).


VA z kolei, znajduje zastosowanie nie tylko w monitorach, ale także w telewizorach – właśnie ze względu na wysoki współczynnik kontrastu. Szczególnie istotne jest to podczas oglądania filmów oraz grania w gry. Matryca wykonana w tej technologii, odznacza się dobrą reprodukcją kolorów, ale jej wadą jest czas reakcji (najwolniejszy ze wszystkich matryc). Osiągnięcie odświeżania na poziomie 144 Hz, jest bardzo trudne, dlatego gracze skupiający się wyłącznie na grach e-sportowych, powinni raczej skoncentrować wzrok na matrycach IPS lub TN.


TN (Twisted Nematic) to technologia, która posiada tylko jedną zaletę – szybkość. Jest ona z nami już od początku istnienia LCD i cechuje się największą ilością wad ze wszystkich tutaj prezentowanych. Matryce TN nie odznaczają się dobrą reprodukcją kolorów, kątami widzenia ani kontrastem. Mają jednak to, czego zazdroszczą im inne – czas reakcji. Osiągnięcie jednej milisekundy przy TN jest niczym niezwykłym, dlatego monitory z tą matrycą są tak szalenie popularne wśród graczy e-sportowych. Jeżeli szukasz więc monitora stricte do sieciowych strzelanek, właśnie go znalazłeś.

W jaki sposób podłączyć dodatkowy monitor do laptopa?

Kwestia kompatybilności, to jedna z najważniejszych rzeczy podczas zakupu dodatkowego monitora do laptopa. Trzeba wiedzieć, czy Twoje urządzenie posiada odpowiednie wyjście oraz czy wybrany monitor również wspiera takowe rozwiązanie.


Rodzajów połączeń jest zaledwie kilka i są one standaryzowane, dlatego przyjrzyjmy się im wszystkim z bliska:

  • HDMI – najpopularniejsze aktualnie złącze. Pomimo tego, że starsze wersje nie wspierają na przykład wyższych rozdzielczości przy wysokim odświeżaniu ekranu, idealnie nadaje się do przesyłania zarówno obrazu, jak i dźwięku do monitora. Niemal każdy nowoczesny laptop wspiera to rozwiązanie.
  • DisplayPort – szalenie popularny interfejs cyfrowy i choć w laptopach rzadziej spotykany niż w dedykowanych kartach graficznych, każdy nowoczesny monitor jest w niego wyposażony.
  • DVI – DVI jest bardzo rzadko spotykany w nowoczesnych monitorach i laptopach, ze względu na limity oraz wielkość złącza.
  • D-Sub – interfejs ten odszedł do lamusa ze względu na swoją analogową naturę i jest rzadko stosowany, zarówno w monitorach, jak i laptopach. Rozwiązanie wspierają tylko urządzenia starsze oraz profesjonalne.
  • Thunderbolt – Thunderbolt przesyła nie tylko obraz czy dźwięk, ale jednym przewodem może zasilić wiele urządzeń naraz. Wyjście jest stosowane w najdroższych urządzeniach Intel i Apple.
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756