Poradniki Eksperta

Rodzaje mikrofonów do komputera - jaki wybrać?

Często rozmawiasz z bliskimi przez Internet? A może nagrywasz podcasty i zależy Ci na profesjonalnej rejestracji dźwięku? Mikrofon do komputera może pełnić wiele ważnych funkcji, dlatego warto dopasować go do swoich potrzeb. W tym artykule dowiesz się, jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.Jakie są rodzaje mikrofonów do komputera?


Zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnego mikrofonu do komputera, koniecznie zastanów się, do czego będzie Ci on tak naprawdę potrzebny. Tradycyjny model z podstawowymi parametrami doskonale sprawdzi się do rozmów przez Internet. Na inne produkty zwróć uwagę, kiedy potrzebujesz sprzętu do nagrywania filmów czy podcastów. Dzięki temu uzyskasz lepszy jakościowo dźwięk, który nie będzie potrzebować większej obróbki. Z kolei graczom przydadzą się słuchawki z mikrofonem do komputera albo taki model, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. To gwarancja idealnego porozumiewania się bez szumów i zakłóceń.


Na rynku jest wiele typów i rodzajów mikrofonów do komputera do nagrywania dźwięku. Wśród nich znajdziesz mikrofony przewodowe i bezprzewodowe. Różnią się pomiędzy sobą sposobem podłączenia do urządzenia, który omawiamy w dalszej części artykułu.


Wyróżnia się także mikrofony do komputera dynamiczne oraz pojemnościowe, które różnią się sposobem działania. Pierwsze z nich nagrywają dźwięk za pomocą drgającej membrany. To przypomina działanie tradycyjnych głośników. Pod względem trwałości są bardziej odporne na wilgoć oraz czynniki zewnętrzne. Zapobiega to pojawianiu się szumów czy zakłóceń. Często są wykorzystywane jako mikrofony do wzmacniania dźwięku gitar czy bębnów podczas koncertów. Z kolei mikrofony pojemnościowe zapewniają lepszą jakość rejestrowanego dźwięku, dlatego stosuje się je w profesjonalnych studiach nagraniowych. Z reguły są droższe od dynamicznych, głośniejsze oraz bardziej czułe na głośne dźwięki.Rodzaje mikrofonów do komputera w naszej ofercie:Jaką kierunkowość mikrofonu wybrać?


Kierunkowość mikrofonu to ważny parametr, ponieważ świadczy o tym, jak sprzęt zbiera dźwięk z poszczególnych kierunków. Warto zwrócić na niego uwagę podczas zakupu sprzętu. Wyróżnia się mikrofony kierunkowe, które są nastawione na zbieranie dźwięku tylko z jednego kierunku, a cała reszta będzie dobrze tłumiona. Z kolei mikrofony wielokierunkowe są polecane podczas nagrywania profesjonalnych wideo czy wywiadów. Dźwięk jest rejestrowany z całego otoczenia, dlatego sprawdzi się, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. W sklepach możesz znaleźć też mikrofony dwukierunkowe, które zbierają dźwięk z przodu i tyłu. 


Jak podłączyć mikrofon do komputera?


Jeśli będziesz wybierać mikrofon do komputera, zwróć uwagę na to, jaki jest sposób podłączenia. Do przewodowych będziesz potrzebować kabla, co może wydawać się mało komfortowe, jednak gwarantuje bardzo dobrą jakość dźwięku, bez obaw o przerywanie sygnału. 


Z kolei modele bezprzewodowe podłączysz do komputera za pomocą Bluetooth. Dużym plusem jest ich wygoda, o ile będziesz pamiętać o ładowaniu lub regularnej wymianie baterii, aby dźwięk nie był przerywany.


Warto też zaznaczyć, że przewodowy mikrofon do komputera ma specjalne złącze, dzięki któremu podłączysz go do urządzenia. Uniwersalnym rozwiązaniem jest oczywiście tradycyjne USB lub wtyk mini-jack. W studiach nagraniowych czy bardziej zaawansowanych modelach znajdziesz też wtyczkę XLR 3. Ta jest rzadko stosowana w tradycyjnych komputerach, dlatego warto zaopatrzyć się w niezbędne przejściówki lub wybrać inny rodzaj sprzętu.


Konstrukcja mikrofonu i sposób mocowania - jaki wybrać?


W zależności od tego, jakiego mikrofonu szukasz i do czego chcesz go przeznaczyć, możesz wybrać sposób mocowania dopasowany do swoich potrzeb. Przykładowo, mikrofony studyjne mogą mieć specjalne, stabilne stojaki, dzięki którym nie trzeba trzymać sprzętu w ręku. Ważne, aby podstawa była dosyć ciężka, a cała konstrukcja miała jeszcze specjalny uchwyt przeciwwstrząsowy. Takie połączenie gwarantuje idealne warunki do rejestracji dźwięku. Niektóre modele mają też wbudowane osłony z gąbki, które zapobiegają powstawaniu niepotrzebnego „syczenia" do mikrofonu czy podmuchu. Z kolei mikrofon do komputera do nagrywania śpiewu lepiej trzymać w ręku i mieć pełną swobodę. Istnieją też modele 2w1, czyli takie, które można odczepić od stojaka.Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu mikrofonu?


Niezależnie od tego, czy potrzebujesz tradycyjnego sprzętu do wideorozmów, czy mikrofonu do komputera do śpiewania, na pewno zależy Ci na dobrej jakości dźwięku. Na to wpływa wiele parametrów technicznych sprzętu, np. impedancja. Im niższa, tym mniejsze szanse na pojawienie się zakłóceń i szumu. Poza tym liczy się także czułość mikrofonu podawana w mikrowoltach. Jeśli jej wartość jest niska, oznacza to, że mniej dźwięków zbiera się z otoczenia. Ważnymi parametrami są także pasma przenoszenia i częstotliwość. Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert