Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Tablet graficzny – jak działa?

Choć mysz jest powszechnie stosowanym i standardowym kontrolerem, to są zadania, w których nie sprawdzi się najlepiej. Szkicowanie, rysowanie, czy praca z grafiką albo w aplikacjach inżynierskich to czynności, w których po przyzwyczajeniu, wygodniejszy będzie tablet graficzny. Jak działa i jakie korzyści przynosi jego użytkowanie, dowiesz się z naszego poradnika. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnym stopniu zaawansowania. Warto więc wiedzieć, który wybrać, aby odpowiadał naszym wymaganiom.

Z czego składa się tablet graficzny?

Kupując nowe urządzenie, z pewnością w pudełku znajdziesz dwa elementy. Pierwszym z nich jest sam tablet – tabliczka wyposażona w aktywny obszar roboczy oraz bardzo często programowalne przyciski. W bardziej zaawansowanych modelach, funkcję obszaru roboczego pełni dotykowy wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości. Drugi element to piórko, które nie wymaga zasilania i służy do pracy po powierzchni roboczej. Zazwyczaj jest ono pasywne, co oznacza, że nie wymaga dodatkowego zasilania. To duża zaleta, ponieważ jest lekkie i bardzo dobrze wyważone, a co za tym idzie, jego użytkowanie jest wygodniejsze. Źródło energii, to pole elektromagnetyczne. Bardzo często piórko wyposażone jest również w dodatkowe przyciski, których działanie możesz zaprogramować, w zależności od aplikacji. Do komunikacji z komputerem czy smartfonem, tablet graficzny wykorzystuje złącze USB lub Bluetooth. Na rynku dostępne są także modele, z zasilaniem akumulatorowym.

Jak działa tablet graficzny?

Skoro już wiesz, z czego się składa, to dobrze byłoby wiedzieć, jak działa tablet graficzny. Urządzenie stanowi zamiennik myszki. Piórko pracuje na powierzchni roboczej tabletu, która stanowi odwzorowanie części lub całości obszaru monitora. Różnica względem myszy, nie sprowadza się jednak tylko do samego chwytu. Dowolny punkt na przestrzeni roboczej, odpowiada pod względem ułożenia punktowi na ekranie monitora. Oznacza to, że gdy przesuwasz piórkiem po powierzchni, to kursor porusza się podobnie jakbyś korzystał z myszy. Jednak jeśli podniesiesz piórko i dotkniesz przestrzeni roboczej w innym punkcie, to kursor natychmiast do niego przeskoczy. Dzięki temu, możliwa jest znacznie szybsza praca, a odczucie szkicowania i rysowania, jest maksymalnie zbliżone do doznań, które oferują tradycyjne przybory kreślarskie. Jeśli tablet graficzny wyposażony jest w powierzchnię roboczą w postaci ekranu LCD, rysujemy na nim praktycznie tak, jak na tradycyjnej kartce papieru.

Parametry tabletów graficznych

Pracując z grafiką, z pewnością zastanawiasz się, czy przydałby Ci się tablet graficzny. Jak działa to urządzenie już wiesz, jednak warto poznać także parametry, które są istotne przy wyborze sprzętu. Na samym początku, powinieneś oczywiście zwrócić uwagę na rozmiar przestrzeni roboczej. Jeśli pracujesz na monitorze o przekątnej do 24 cali, możesz spokojnie zdecydować się na mniejsze modele o rozmiarze obszaru roboczego, ok. 160 x 100 mm. Zapewnią one wystarczającą precyzję użytkowania. Jeśli jednak wybór ma być przyszłościowy, np. planujesz zakup większego ekranu, to warto zdecydować się na sprzęt w średnim rozmiarze – ok. 228 x 142 mm. Największe tablety będą odpowiednie dla bardzo dużych ekranów oraz oczywiście tam, gdzie dostępna jest wystarczająca ilość miejsca do pracy. W wypadku tabletów z ekranem LCD, powinieneś przede wszystkim brać pod uwagę swój budżet oraz ilość dostępnego miejsca i przeznaczenie sprzętu. Owszem, na dużym 24-calowym wyświetlaczu pracuje się bardzo wygodnie, jednak jest mało mobilny i wymaga dużej przestrzeni na blacie. Czasem więc warto zdecydować się na kompromis i wybrać mniejszy sprzęt.


Oczywiście nie tylko rozmiar ma znaczenie, dla precyzji użytkowania. Ważne jest także, wykrywanie poziomów nacisku. Wpływa ono, np. na dokładność kreślenia linii. Wraz ze zmianą nacisku, może zmieniać się np. ich grubość lub barwa. Obecnie standardem jest 2 048 poziomów nacisku, co daje bardzo dużą dokładność. Jednak coraz więcej jest już tabletów graficznych, które wykrywają nawet 8 192 poziomy i świetnie nadają się do użytku profesjonalnego. Dla komfortu, ważna jest także szybkość przesyłu informacji, czyli odczytu danych rejestrowanych przez tablet. Jest ona określana w punktach na sekundę (pps). Mówi o tym, ile punktów jest w stanie rozpoznać tablet w ciągu sekundy. Jeśli rysujesz szybko, to parametr ten ma kolosalne znaczenie. W takim wypadku, polecamy wybór sprzętu, w którym wartość odczytu wynosi przynajmniej 200 pps.


Standardową jednostką rozdzielczości tabletów graficznych, jest lpi (lines per inch), czasem określana jako liniatura. Im ona jest większa, tym rysowany obraz jest bardziej szczegółowy. Obecnie standardem w większości tabletów graficznych, jest wartość 5 080 lpi. W wypadku modeli z ekranem LCD, powinieneś także zwrócić uwagę na rozdzielczość matrycy. Im jest większa, tym obraz jest ostrzejszy i wyraźniejszy. Znaczenie ma także pokrycie przestrzeni barw Adobe RGB. Duża wartość gwarantuje realistyczne odwzorowanie kolorów, a to w pracy grafika ma kolosalne znaczenie.

Funkcje dodatkowe tabletów graficznych

Oczywiście obecność dodatkowych rozwiązań, powinna być istotna, gdy wybierasz tablet graficzny. Jak działa, np. umieszczony na nim przycisk funkcyjny? Klawisze zazwyczaj mają wstępnie zdefiniowane zastosowanie, np. „kopiuj-wklej”. Jednak możesz je dopasować także do swoich wymagań, np. wywoływać odpowiednie programy, czy efekty. Oprócz tabletu, klawisze funkcyjne ma także piórko. Niektóre modele rysików wyposażone są w gumkę, która podobnie jak w tradycyjnym ołówku, jest umieszczona na jego szczycie. Tablet graficzny, powinien także wykrywać kąt nachylenia piórka. To pozwala na uzyskanie w trakcie pracy różnych efektów. Rysowanie będzie więc jeszcze bardziej realistyczne. Warto sprawdzić, czy piórko ma wymienne wkłady. Ich charakterystykę można dopasować, np. do naszych upodobań lub konkretnych zadań. Przydatna może być również obsługa gestów podobna do tych, znanych z telefonów, np. rozsunięcie dwóch palców, może powodować zbliżenie obrazka.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756