Poradniki Eksperta

Tablet graficzny – jaki wybrać? Ranking tabletów graficznych [TOP10]

Praca z grafiką wymaga posiadania sprawdzonego i niezawodnego sprzętu, który będzie dokładnie odpowiadać naszym potrzebom. Wybór odpowiedniego tabletu nie jest prosty i zanim zdecydujemy się na konkretny model, musimy być pewni tego, do jakiego rodzaju pracy mamy zamiar go używać. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń, które posiadają różne funkcje i przeznaczenie, co może sprawić kłopot podczas kupna, szczególnie początkującym grafikom. Komfort użytkowania, to nie jedyna cecha, na którą należy zwrócić uwagę. Trzeba także pamiętać o możliwości dostosowania funkcji, które powinien posiadać tablet graficzny. Jaki wybrać model i na co zwrócić uwagę? Nasz poradnik przeprowadzi Was przez wszystkie najważniejsze kwestie w tym temacie.


tablet graficzny jaki wybrać


Długa droga postępu


Tablet graficzny to wcale nie takie nowe rozwiązanie i istnieje w różnej formie prawie 150 lat. Pierwszy prototyp pojawił się już w 1888 roku, a jego projektantem był Elisha Grey. Pierwsza nazwa tego urządzenia brzmiała teleautograf. Było to rozwiązanie analogowe i nie miało zbyt wiele wspólnego z dzisiejszymi tabletami graficznymi, poza tym, że to właśnie wtedy użyto po raz pierwszy zasady, która stała się w późniejszym czasie fundamentem działania tabletów. Teleautograf wykorzystywał bowiem potencjometry, które zapisywały impulsy elektryczne, a które były potem analizowane przez specjalną stację podłączoną do długopisu. Na samym początku, wynalazek ten był wykorzystywany w sposób bardziej przypominający działanie archaicznego faksu, ale zmieniło się to w roku 1957, kiedy pojawiły się pierwsze urządzenia służące użytkownikom w niemal taki sam sposób, jak późniejsze wersje, z których korzystamy obecnie. Przełomem było stworzenie przez Apple pierwszego kolorowego tabletu, co znacząco przyczyniło się do jego popularyzacji wśród prywatnych odbiorców.


Czym jest i jak działa tablet graficzny?


Dzisiejsze tablety graficzne opierają się na prostej konstrukcji, gdzie podkładka i wskaźnik w zupełności wystarczają do korzystania z jego potencjału. Wskaźnik, nazywany też piórem lub rysikiem, po kontakcie z podkładką informuje urządzenie o swoim położeniu, a także sile nacisku, co jest przetwarzane i efektem końcowym jest pojawienie się na ekranie pożądanego kształtu. Bardziej zaawansowane modele posiadają rozwiązanie umożliwiające rejestrowanie kąta nachylenia rysika, a nawet jego obrotu po podkładce. Istotne jest to, że tablety wykorzystują tzw. ruch absolutny, co oznacza, że po dotknięciu dowolnego punktu na podkładce kursor natychmiast pojawi się dokładnie w tym miejscu. Jest to duża różnica, w porównaniu na przykład z komputerami stacjonarnymi, które wykorzystując programy graficzne, polegają na ruchu względnym, co przekłada się na przesuwanie kursora po ekranie, a nie nagłym przenoszeniu jego pozycji. Dlatego też, wiele osób uważa, że tablety graficzne są o wiele wygodniejsze w obsłudze. Część modeli umożliwia użytkownikom przełączanie się pomiędzy ruchem absolutnym, a względnym, co jest dużym plusem, ponieważ pozwala na lepsze dostosowanie działania tabletu graficznego do własnych preferencji.


Rodzaje tabletów graficznych


Zadając sobie pytanie o tablet graficzny, jaki wybrać i na co zwrócić uwagę, w pierwszej kolejności musimy poznać najpopularniejsze rodzaje tego urządzenia. Poza klasycznymi tabletami, w naszych sklepach znajdziecie także notatniki elektroniczne, tablety z wyświetlaczem LCD, a także all in one.


Klasyczny tablet, to po prostu podkładka z rysikiem, nieposiadająca żadnego własnego ekranu, co wymaga podłączenia do innego urządzenia, którym może być laptop lub komputer stacjonarny. Cieszy się zdecydowanie największą popularnością.


Notatnik elektroniczny działa podobnie do tabletu klasycznego, z tą różnicą, że może być i często jest, wyposażony we własny ekran. Jego funkcje przypominają działanie pewnej dobrze znanej niektórym zabawki, którą jest znikopis. Po wykonaniu zapisu w notatniku, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, cała zawartość znika z ekranu. Ważną cechą notatnika elektronicznego jest jego długopis. Działa on tak samo, jak zwykły długopis i bez problemu możemy używać go na kartkach, z tą różnicą, że w międzyczasie wszystko co nim narysujemy bądź napiszemy, zostanie wysłane do notatnika. Dlatego też, rozwiązanie to jest stosowane w pracy grafika głównie do sporządzania szybkich szkiców.

Tablety z wyświetlaczem LCD posiadają własny ekran i rysik. Zostały opracowane w taki sposób, aby można było tworzyć grafikę bezpośrednio na podkładce i od razu zobaczyć efekty swojej pracy na wyświetlaczu tabletu. Wymaga to zastosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań, przez co tablet ten wybierają głównie profesjonaliści. Jednak jego funkcje są bardziej rozbudowane, pozwalając nawet na zapisywanie w czasie rzeczywistym naszej pracy w chmurze lub na wybranym komputerze.


Tablety all in one, to najbardziej profesjonalne rozwiązanie, jakie może posiadać tablet graficzny. Jaki wybrać model przestaje być istotne, gdy zapoznamy się z jego funkcjami. All in one to nic innego, jak połączenie komputera i tabletu graficznego, co sprawia, że użytkownik staje się całkowicie niezależny od posiadania dodatkowych urządzeń, do których musiałby podłączyć swój tablet. Cała praca jest od razu zapisywana w jego pamięci.


Jakie funkcje musi mieć tablet graficzny?


Dobry tablet graficzny powinien posiadać kilka cech, które są wyznacznikiem jego wysokiej funkcjonalności, a co za tym idzie, gwarantem zadowolenia i komfortu z pracy. Każdy grafik ma swój własny styl, nie tylko w odniesieniu do tego, jakie tworzy prace, ale tego, w jaki sposób w ogóle je tworzy. Dlatego ważne jest, aby wybrać urządzenie z możliwie szeroką gamą funkcji, co pozwoli nam na ewentualne zmienianie i dostosowywanie jego działania.


Pierwsze, na co zwrócimy uwagę, wybierając tablet graficzny, to jego rozmiar. Ma to fundamentalne znaczenie, ponieważ określi jakie grafiki będziemy mogli tworzyć. Tablety wykorzystują podobną skalę, jak np. ubrania i dlatego znajdziemy je opisane literami: S, M i L, co oznacza z angielskiego kolejno: mały, średni i duży. W jaki sposób przełożyć te oznaczenia na język bardziej zrozumiały grafikom? S odpowiada kartce A4, M to A5, a L to A6. Wbrew pozorom, rozmiar ma znaczenie w porównaniu z doświadczeniem w pracy grafika. Poleca się, aby początkujący graficy wybierali raczej mniejsze tablety, a Ci bardziej doświadczeni, mogą bez problemu korzystać z tych dużych. Największe modele mają nawet kilkadziesiąt cali przekątnej i swoim wyglądem przypominają nowoczesne telewizory lub monitory komputerowe. Warto jednak pamiętać, że to, co nas najbardziej powinno interesować, to nie przekątna, a obszar roboczy. Na nim będziemy tworzyć grafiki, dlatego zawsze należy odliczyć te kilka centymetrów, które zajmuje ramka obudowy.


Nacisk i jego odpowiednio dobrany poziom, to kolejna bardzo ważna cecha, którą posiada tablet graficzny. Jaki wybrać poziom nacisku? W tym przypadku zależy to wyłącznie od naszych preferencji, a w zasadzie stylu naszej pracy. Jedni wkładają nieco więcej siły w rysowanie, a inni zaledwie delikatnie muskają powierzchnię. Dlatego ważne, aby tablet posiadał jak najwięcej poziomów nacisku, co pozwoli nam na wybór odpowiednich ustawień. Przed dokonaniem zakupu należy zwrócić uwagę, jakie rodzaje nacisku odczytuje tablet. Czułość urządzenia jest kluczowa dla pracy grafika, ponieważ pozwala mu na tworzenie bardziej szczegółowych obrazów.


Dokładność rysika i wysokość odczytu będą odpowiadać za to, w jaki sposób podkładka przetworzy pracę wspomnianego rysika. Jaki tablet graficzny do rysowania najlepiej sprawdzi się w tej kwestii? Maksymalna dokładność rysika powinna wynosić 0,5 mm, ale przyjęło się, że optymalna wartość to 0,25 mm. Dokładniejszy rysik, to dokładniej wykonana grafika, dlatego trzeba zwrócić na to szczególnie dużą uwagę podczas szukania wymarzonego modelu.


Wysokość odczytu to nic innego jak odległość, z której tablet wykryje rysik. Zdecydowana większość modeli dostępnych w naszych sklepach, posiada tę wartość na poziomie 9 do 10 mm.


Próbkowanie to prędkość odczytu rysika, przez podkładkę tabletu graficznego. Ma to mniejsze znaczenie w pracach technicznych, ale sytuacja zmienia się diametralnie przy tworzeniu bardziej ekspresyjnych grafik. W tym przypadku im wyższy parametr, tym lepiej zostaną odwzorowane ruchy rysika. 200pps to absolutne minimum, jeśli chcecie myśleć o w pełni swobodnej pracy z grafiką. Skrót pps oznacza punkty na sekundę (points per second). Warto pamiętać o tym, że im wyższy jest wskaźnik pps, tym lepiej tablet będzie odbierać nacisk, czyli czułość.


Dlaczego warto wybrać tablet graficzny?


Praca z tabletem graficznym, to według wielu osób prawdziwy game changer w ich branży. Jak widzicie w naszym poradniku, urządzenia te nie tylko oferują większy komfort pracy, ale w wielu miejscach przewyższają i to znacznie, klasyczne rozwiązania, jak praca na programach graficznych zainstalowanych na komputerach stacjonarnych. Mało tego, w przypadku chociażby tabletów all in one, w zasadzie będziemy mieli w rękach coś, co jest połączeniem tabletu i komputera. Ułatwi nam to pracę, ale także da dużą mobilność. Może to być szczególnie istotne w pracy z grafiką techniczną, kiedy wprowadzenie poprawek do projektu wymaga obecności na budowie. Jest to także świetne rozwiązanie dla studentów, którzy nie muszą już więcej męczyć się z pisaniem na klawiaturze. Wystarczy, że za pomocą piórka będą tworzyć odręczne notatki, które od razu staną się dostępne w cyfrowej postaci. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego jeśli pracujecie z grafiką, w naszej ocenie nie ma sensu dłużej zastanawiać nad tym, czy warto wybrać tablet graficzny.


Tablet graficzny WACOM One Medium + Norton


Jako pierwszy prezentujemy tablet graficzny sprzedawany wraz z oprogramowaniem antywirusowym Norton. Urządzenie gwarantuje bardzo dobrą jakość tworzonych prac. Pióro do rysowania jest wygodne i dobrze wyważone. Poza tym, jest także wyjątkowo precyzyjne. Nawet najdrobniejsze detale zostaną odwzorowane dokładnie tak, jak sobie tego życzysz. Tablet jest bardzo prosty w konfiguracji.


Sprawdź również:

Jaki tablet dla początkujących wybrać?WACOM One Medium + Norton Dane techniczne


Typ tabletu: piórkowy

Poziomy nacisku: 2048

Rozdzielczość: 2540 lpi

Obszar roboczy: 216 x 135 mm

Kontrast 1000:1Udogodnienia


Wygodne i wyważone pióro

Dostosowany dla osób prawo- i leworęcznych

Piórko bezbateryjne

Trzy zapasowe wkłady standardowe

Kabel USB w zestawieTablet graficzny WACOM One


Wacom oferuje także ten tablet graficzny. Jaki wybrać? Porównaj parametry techniczne i zdecyduj samodzielnie. Prezentowany model jest nieco mniej zaawansowany oraz mniejszy. W zestawie znajduje się bezprzewodowe pióro i kabel USB. Mogą z niego komfortowo korzystać osoby prawo- i leworęczne.WACOM One Dane techniczne


Typ tabletu: piórkowy

Poziomy nacisku: 1024

Rozdzielczość: 2540 lpi

Obszar roboczy: 156 x 95 mm

Zasilanie: bateryjne i USBUdogodnienia


Wygodne i wyważone pióro

Dostosowany dla osób prawo- i leworęcznych

Pióro bezprzewodowe

Ergonomiczna konstrukcja

Kabel USB w zestawieTablet graficzny HUION Kamvas 13


Czas najwyższy zaprezentować profesjonalny tablet graficzny. Jaki wybrać dla zawodowego grafika? Właśnie ten! Obszar roboczy tego modelu to 293.8 x 165.2 milimetrów. Przekątna ekranu wynosi 13,3 cala. Rysując, widzisz swoją pracę bezpośrednio na wyświetlaczu urządzenia. Pasywne pióro umożliwia wykrywanie aż 8192 poziomów nacisku oraz kąta jego nachylenia. To naprawdę świetny sprzęt.HUION Kamvas 13 Dane techniczne


Typ tabletu: piórkowy

Poziomy nacisku: 8192

Rozdzielczość: 5080 lpi

Obszar roboczy: 293.8 x 165.2 mm

Zasilanie siecioweUdogodnienia


Ekran o rozdzielczości 1920 x 1080

Interfejs HDMI i USB

Pióro bezbateryjne

Podstawka pod piórko

Kabel 3w1 w zestawieTablet graficzny WACOM Intuos S (CTL-4100K-N)


To kolejny tablet graficzny marki Wacom. Jego obszar roboczy to 152 x 95 milimetrów. Wyróżnia się wygodą użytkowania i wysoką precyzją bezbateryjnego pióra. W zestawie znajdują się trzy zapasowe wkłady standardowe, kabel USB, pióro Pen 4K oraz narzędzie służące do wymiany końcówek. Tablet posiada także cztery przyciski ExpressKey.WACOM Intuos S (CTL-4100K-N) Dane techniczne


Typ tabletu: piórkowy

Poziomy nacisku: 4096

Rozdzielczość: 2540 lpi

Obszar roboczy: 152 x 95 mm

Zasilanie USBUdogodnienia


Wygodny w użytkowaniu

Cztery przyciski ExpressKey

Pióro bezbateryjne

Wykorzystanie technologii rezonansu elektromagnetycznego

W zestawie trzy zapasowe wkładyTablet graficzny HUION HS64


Model ten doskonale sprawdzi się podczas pracy z wieloma programami graficznymi. Pasywne piórko oraz 8192 poziomów nacisku przekłada się na bardzo wysoką jakość projektów. Możesz połączyć urządzenie także ze sprzętem mobilnym, na których zainstalowany jest Android 6.0 lub nowszy. Tablet dysponuje czterema programowalnymi przyciskami, do których możesz przypisać najczęściej używane przez Ciebie funkcje.HUION HS64 Dane techniczne


Typ tabletu: piórkowy

Poziomy nacisku: 8192

Rozdzielczość: 5080 lpi

Obszar roboczy: 160 x 102 mm

Zasilanie USBUdogodnienia


Wygodny w użytkowaniu

Cztery programowalne przyciski

Piórko bezbateryjne

Wykorzystanie technologii rezonansu elektromagnetycznego

W zestawie 8 zapasowych wkładówTablet graficzny HUION 1060 Plus


Nasz ranking tabletów graficznych zawiera modele z różnych półek. Huion 1060 Plus to urządzenie ze średniej półki. Gwarantuje wystarczający obszar roboczy i dużą ilość poziomów nacisku. Co ważne, tablet wyposażono w aż 12 programowalnych przycisków. To zdecydowanie najwięcej, jeśli chodzi o modele dotychczas przedstawione.HUION 1060 Plus Dane techniczne


Typ tabletu: piórkowy

Poziomy nacisku: 8192

Rozdzielczość: 5080 lpi

Obszar roboczy: 254 x 158.8 mm

Zasilanie USBUdogodnienia


Wygodny w użytkowaniu

Aż 12 programowalnych przycisków

Piórko bezbateryjne

Gniazdo kart pamięci

Pióro czułe na naciskTablet graficzny HUION H640P


Nie jest łatwo wybrać właściwy tablet graficzny. Ranking, który przygotowaliśmy na pewno Ci w tym pomoże. Tym razem to propozycja dla osób wymagających podstawowych funkcji. Prostokątny obszar roboczy umożliwia tworzenie wymarzonych projektów. Tablet możesz podłączyć również do smartfona, co jest sporym udogodnieniem. Pióro wykrywa aż 8192 stopni nacisku. W połączeniu z rozdzielczością wejściową 5080 lpi otrzymujemy bardzo dobre urządzenie w przystępnej cenie.HUION H640P Dane techniczne


Typ tabletu: piórkowy

Poziomy nacisku: 8192

Rozdzielczość: 5080 lpi

Obszar roboczy: 160 x 99 mm

Zasilanie USBUdogodnienia


Możliwość połączenia z telefonem

6 przycisków

Piórko bezbateryjne

Podstawka pod pióro w zestawie

Technologia indukcji elektromagnetycznejTablet graficzny WACOM One 13 Pen Display


Jeśli zastanawiasz się jaki tablet graficzny będzie odpowiedni dla profesjonalisty, to mamy coś dla Ciebie. To urządzenie z wyświetlaczem, który jest jednocześnie obszarem roboczym. Ekran ma rozmiar 13,3 cala, czyli jest większy od standardowego tabletu. Pióro bardzo dobrze odwzorowuje projekty, które tworzysz. Możesz także połączyć tablet z urządzeniem mobilnym Android. W zestawie znajduje się także podkładka pod sprzęt, aby zapewnić wygodną pracę.WACOM One 13 Pen Display Dane techniczne


Typ tabletu: piórkowy

Poziomy nacisku: 4096

Rozdzielczość Full HD

Obszar roboczy: 294 x 166 mm

Zasilanie siecioweUdogodnienia


Ekran Full HD

Wbudowany uchwyt na pióro

Piórko bezbateryjne

Podstawka pod tablet

Wyświetlanie 16,7 miliona kolorówTablet graficzny XP-PEN Star G960S


Czas na dwa ostatnie tablety graficzne. Ranking powoli dobiega końca. To urządzenie, które dosłownie mieści się w jednej dłoni. Jest to bardzo smukły i lekki tablet. To zaleta, która zostanie doceniona w podróży. Bezbateryjny rysik bardzo dobrze leży w dłoni i pozwala realizować precyzyjne projekty. W zestawie znajduje się adapter USB-C, kabel USB, piórko oraz wkłady do niego.XP-PEN Star G960S Dane techniczne


Typ tabletu: piórkowy

Poziomy nacisku: 8192

Rozdzielczość: 5080 lpi

Obszar roboczy: 228.8 x 152.6 mm

Zasilanie USBUdogodnienia


Niska waga

Smukła konstrukcja

Piórko bezbateryjne

Cztery programowalne przyciski

Kabel USB i adapter USB-C w zestawieTablet graficzny XP-PEN Star G430S


To najprzystępniejszy cenowo tablet graficzny w naszym rankingu. W zupełności wystarczy do amatorskiego wykorzystywania. Choć jest urządzeniem niewielkim, oferuje bardzo dobre parametry techniczne. Grubość tabletu to zaledwie 2 milimetry! Obszar roboczy zajmuje pole o wymiarach 101 x 76 milimetrów. Piórko jest czułe na 8192 poziomy nacisku.XP-PEN Star G430S Dane techniczne


Typ tabletu: piórkowy

Poziomy nacisku: 8192

Rozdzielczość: 5080 lpi

Obszar roboczy: 101 x 76 mm

Zasilanie USBUdogodnienia


Ultracienka konstrukcja

Niewielki rozmiar

Piórko bezbateryjne

Przycisk zasilania

Pióro rozpoznające nachylenie


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756

Cannot load adserver