Poradniki Eksperta

Tablet graficzny – jaki wybrać? Ranking tabletów graficznych [TOP 10]

 2023-05-29 

Tablety graficzne to ogromne ułatwienie w pracy każdej osoby, która zajmuje się pracą przy obróbce zdjęć, czy tworzeniu nowych wizualizacji. Urządzenie to znalazło bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach, dzięki temu tworzenie szkiców, przygotowywanie grafik, a także artystycznych wizji stało się o wiele łatwiejszym procesem. Korzystają z niego zarówno profesjonaliści, jak i hobbyści stawiający pierwsze kroki w branży, którą odmienił tablet graficzny. Ranking przedstawia najważniejsze funkcje, które powinien posiadać model idealny, warto zatem przestudiować ze szczególną uwagą.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5  / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.5 / 10

Czym jest tablet graficzny? Ranking najważniejszych cech

Na samym początku warto przedstawić podstawowe różnice między tradycyjnym tabletem a tym przeznaczonym do tworzenia grafik. Klasyczny tablet jest niczym innym, jak połączeniem największych zalet laptopów, komputerów oraz smartfonów. Dzięki temu dla wielu osób stał się kompromisem pomiędzy wspomnianymi urządzeniami, zwłaszcza podczas korzystania z niego w podróży. Tablet graficzny kształtem i działaniem może przypominać zwykły tablet, ale jego zastosowanie jest już inne. Możecie o tym urządzeniu pomyśleć, jak o elektronicznej kartce papieru czy płótnie, którego zadaniem jest przeniesienie wszystkich wizji z głowy artysty do wnętrza komputera. W tym celu potrzebny będzie zatem narzędzie, które zastąpi pędzel lub ołówek i jest nim rysik. Tablet graficzny wyposażono również w szereg innych ulepszeń, których celem jest jak najdokładniejsze odwzorowanie tego, co zostanie na nim narysowane. Dlatego sam wyświetlacz i jego matryca będą różnić się diametralnie od tego, co znacie z innych tabletów.

Rodzaje tabletów graficznych

Jaki najlepiej wybrać tablet graficzny? Ranking najpopularniejszych rozwiązań zdecydowanie wygrywają dwa modele: tablet LCD i wskazujący. Pierwszy z nich właśnie omówiliśmy, dlatego, aby uzupełnić Waszą wiedzę o nim, warto dodać jedynie, że korzysta z ekranu, po którym można dowolnie rysować rysikiem. W przypadku tabletów wskazujących wygląda to już trochę inaczej. Urządzenia te służą jedynie jako podkładka, którą należy podłączyć do komputera, najczęściej za pomocą kabla USB. W praktyce wygląda to tak, jak rysowanie po podkładce od myszki. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj tabletów działa na zasadzie przenoszenia absolutnego, czyli rozmiar powierzchni roboczej musi być dokładnie taki sam, jak monitora.

Rozmiar i proporcje tabletu

To sprowadza nas do bardzo ważnej cechy tabletów, którą jest dostosowywanie jego rozmiarów, włącznie ze wspomnianą powierzchnią roboczą. Tablety w formacie A4 szczególnie polecane są dla początkujących grafików, a co za tym idzie, większe, jak A5, lepiej nadadzą się dla średniozaawansowanych. Największe tablety, czyli A6, dedykowane są zaawansowanym grafikom. Rozmiar to jednak nie wszystko, ponieważ nie mniej istotne jest odpowiednie przełożenie proporcji. Dlatego, jeśli Wasz monitor pracuje w proporcjach 16:9, tak samo powinniście wybierać tablet graficzny. Ranking zamyka jednak oprogramowanie, które jest nie mniej ważne od samego urządzenia. Warto przetestować tablety, które mają już wgrane swoje własne aplikacje dedykowane, ale nie zapominajcie też o programach, które możecie zainstalować samodzielnie. W wielu przypadkach odpowiednie dobranie tabletu i programu do tworzenia grafiki jest kluczem do sukcesu.

Rysik dla tabletu graficznego

Tablet graficzny pojawił się jako odpowiedź na potrzeby osób pracujących przy tworzeniu szkiców, obróbki, a także projektowania. Wykorzystanie do tego celu tradycyjnej myszki komputerowej szybko okazało się ślepą uliczką pozbawiającą intuicyjności, przez co wiele prac traciło swój zamierzony efekt. Najlepszym narzędziem każdego artysty są jego własne ręce, dlatego warto wybrać tablet graficzny. Ranking jego najważniejszych elementów zacznijmy zatem od przedłużenia tych dłoni, czyli rysika do tabletu. Dokładność rysika określa, w jaki sposób matryca będzie w stanie odwzorować jego położenie. Szczególnie istotne jest, aby rysik miał możliwie, jak największą dokładność, którą wyraża się a milimetrach. Jeśli zależy Wam na tym, aby Wasze prace były dokładne, wybierajcie rysik z maksymalną dokładnością 0,5 mm, a optymalnym rozwiązaniem będą te oferujące max. 0,25 mm.

Siła nacisku, kąt i prędkość odczytu

W parze z dokładnością idzie wysokość odczytu. Łatwo zgadnąć, że chodzi tutaj o odległość od matrycy, która rejestruje obecność rysika i przeniesienie jego ruchów. Rysiki nie muszą dotykać powierzchni matrycy, dzięki temu możecie dosłownie rysować w powietrzu. Dla zachowania szczegółów warto zdecydować się na urządzenia, które będą przekładać siłę nacisku. Wówczas do Waszych rąk oddana zostanie możliwość decydowania o tym, jak grube kreski pojawią się w Waszej pracy na ekranie. To łączy się z funkcją odczytu kąta nachylenia. W obu przypadkach szerszy zakres odczytywania zagwarantuje Wam lepsze i dokładniejsze efekty.

Rysiki dostępne na rynku możecie znaleźć w wielu różnych formach, które będą pasować do innych prac graficznych. Część z tych urządzeń zasilana jest bateriami, inne muszą być na stałe podłączone do tabletu. Jeszcze inne oferują dodatkowe przyciski, które pozwolą na zaprogramowanie rysika np. jako gumkę do mazania.


Osoby tworzące bardziej ekspresyjne grafiki, powinny zwrócić uwagę na prędkość odczytu, którą oferuje tablet graficzny. Ranking najpopularniejszych rozwiązań w tym przypadku zaczyna się od urządzeń, które są w stanie zapewnić 20 pps (points per second – punktów na sekundę). Przy szybkich ruchach, jak podczas malowania, będzie to istotne, ponieważ zapewni dokładność odwzorowania Waszych ruchów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756