Poradniki Eksperta

Telewizor jako monitor – czy warto?


Użytkownicy komputerów decydują się na różne konfiguracje sprzętowe. Wszystko po to, aby zagwarantować sobie jak największą funkcjonalność i wysoki komfort pracy. Zdarza się, że ci, którzy narzekają na zbyt mały ekran, czasami decydują się na to, by wykorzystać telewizor jako monitor. Takie rozwiązanie jest możliwe, zwłaszcza w dobie szerokiej kompatybilności urządzeń. Jak to zrobić i czy taki zabieg ma sens?telewizor jako monitor


Telewizor jako monitor – czy to w ogóle możliwe?


Używanie telewizora jako monitora jest jak najbardziej możliwe. Złącza wykorzystywane do podłączania urządzeń są identyczne. To najczęściej HDMI, które jest przewodem audio-video gwarantującym dobrą jakość obrazu i dźwięku. Telewizor jako monitor może być podłączony bardzo łatwo. Nie ma znaczenia czy korzystasz z laptopa czy komputera stacjonarnego.Co jest lepsze – monitor czy telewizor?


To podchwytliwe pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak każde rozwiązanie, ma swoje wady i zalety. Kluczową sprawą są również indywidualne potrzeby użytkownika. Na pewno dużą zaletą, jaką gwarantuje telewizor jako monitor, jest o wiele większy ekran. Czasami wręcz nieporównywalnie duży, szczególnie w stosunku do laptopów. Nie chodzi tylko o skalę obrazu. Również głośniki w telewizorach są o wiele lepsze, aniżeli te montowane w komputerach mobilnych. Korzystanie z TV jest także pomocne, jeśli nie posiadasz urządzenia SMART. Podłączając telewizor do laptopa możesz obejrzeć ulubiony serial w serwisie VOD, ale na dużym ekranie.


Takie rozwiązanie to także dobry pomysł dla graczy. Jeśli nie posiadasz konsoli i grasz okazjonalnie na laptopie za pomocą kontrolera, możesz podłączyć telewizor i cieszyć się dużym ekranem podczas rozgrywki. Zabawa będzie wtedy o wiele bardziej atrakcyjna.


Musisz tylko pamiętać, że oglądanie multimediów na dużym ekranie wymaga odpowiedniej odległości. Zbyt bliska pozycja będzie szkodliwa dla wzroku i nie tylko!


Jak ustawić telewizor jako monitor? Sposoby podłączenia


Najprostszym sposobem na połączenie telewizora do komputera jest wykorzystanie złącza HDMI. Jest to najpowszechniejszy standard połączenia audio-video, który spotykany jest nie tylko w telewizorach i monitorach, ale także projektorach, konsolach, soundbarach i wielu innych urządzeniach. Oczywiście warunkiem koniecznym do spełnienia jest zapewnienie dostępności tychże złącz w obydwu sprzętach. W przypadku starszych urządzeń może być z tym problem, ale i wtedy możliwe jest skorzystanie z przejściówek umożliwiających integrację standardów, np. VGA z HDMI.


Do wyświetlania ekranu komputera na telewizorze nie potrzebujesz przewodów. Możesz zdecydować się na połączenie bezprzewodowe, korzystające na przykład z zalet domowej sieci Wi-Fi. Telewizory bardzo często są w taką funkcję wyposażone, choć może się ona inaczej nazywać. Bezprzewodowe przesyłanie obrazu jest również możliwe z poziomu smartfona lub tabletu.


Monitor jako telewizor – co z rozwiązaniem idącym w tę stronę?


Odwrotna sytuacja także może dojść do skutku. Monitor może być na przykład używany do połączenia z konsolą do gier, w zastępstwie za telewizor. Najważniejsza jest obecność złącza HDMI i posiadanie odpowiedniego przewodu.

Swego czasu popularne były monitory wyposażone w tuner DVB-T. Taki sprzęt pozwalał na oglądanie telewizji naziemnej. Obecnie nie jest to rozwiązanie popularne i ma to związek z rosnącą popularnością serwisów streamingowych. Tradycyjna telewizja nie jest już tak atrakcyjna, jak niegdyś. O wiele częściej można obecnie spotkać telewizory wykorzystujące platformę Smart. Dzięki niej dostęp do serwisów takich jak Netflix czy Ipla jest bardzo szybki. Do monitorów tego rodzaju dołączane są także piloty pozwalające na wygodne i łatwe sterowanie.


Jaki telewizor do pracy jako monitor wybrać?


Jeśli planujesz korzystać z telewizora jako monitora, warto abyś wybrał właściwy model. Oferta jest bardzo rozbudowana i na pewno znajdziesz coś odpowiadającego Twoim potrzebom oraz preferencjom. Warto wspomnieć, że niektórzy producenci posiadają bardzo ciekawe rozwiązania oferowane użytkownikom poszukującym takiego rozwiązania. Dostępne są telewizory, które pozwalają na prowadzenie wideorozmów, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Co ciekawe, tryby takie jak Multi View pozwalają podzielić ekran na kilka części co bardzo ułatwia pracę. Niektóre modele telewizorów przewidują także możliwość korzystania z pakietu Microsoft Office 365. W takim wypadku praca na dużym ekranie może okazać się bardzo wygodna, szczególnie na tzw. home office (czyli pracy z domu).


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert