Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Kody do hoi4 – wszystkie komendy do Hearts of Iron 4

 2024-04-03 

Gry strategiczne, takie jak Hearts of Iron 4, rządzą się swoimi własnymi, ściśle określonymi prawami. W trakcie rozgrywki, nawet najmniejszy błąd może spowodować narastanie kolejnych, a w efekcie skończyć się prawdziwą lawiną, której nie da się już zatrzymać. Z tego też względu, pokaźna ilość graczy decyduje się w ogóle na rozpoczęcie zabawy w świecie strategii. Realne wpływanie na przebieg wydarzeń historycznych, w tym przypadku z okresu II Wojny Światowej to nie lada wyzwanie, dlatego często jedynym ratunkiem mogą okazać się kody do HOI4. Jak z nich korzystać i w jaki sposób wpłyną na rozgrywkę, dowiesz się z naszego poradnika.

Kody do HOI4 mogą ułatwić rozgrywkę

Hearts of Iron 4 jest oficjalnie grą strategiczną, ale prawdę mówiąc znacznie bliżej temu tytułowi do symulacji historycznej. Twórcy gry, czyli studio Paradox Interactive zadbało o to, aby gra oferowała coś więcej niż inne gry strategiczne dostępne na rynku. Dlatego też w Hearts of Iron wprowadzono wiele elementów mających na celu rozbudowanie rozgrywki, a nawet sprawienie, że będzie ona o wiele trudniejsza, niż można się spodziewać na samym początku przygody z tym tytułem. Jako gracz musisz zatem stawić czoła nie tylko prostym zagrywkom militarnym Twoich przeciwników, ale także nieoczekiwanym zwrotom, jak bunty, wypowiedzenie sojuszu lub nieoczekiwana zmiana podejścia danej frakcji do fundamentalnych kwestii ideologicznych. Zanim ruszysz do ofensywy, zarówno militarnej jak i politycznej, musisz dobrze przygotować się do tego kroku.

Hearts of Iron 4 – monety w grze

Podstawową jednostką surowców są tutaj żołnierze, a także sprzęt, którym dysponują. Rozważne rozmieszczenie ich na mapie, a następnie wysyłanie do boju będzie w przyszłości procentować, ponieważ dowódcy po odniesionych sukcesach będą zdobywać punkty doświadczenia, co przełoży się na ich jeszcze większą skuteczność w przyszłości. Nie warto zatem szachować życiem poszczególnych jednostek, a w zamian dobrze zastanowić się nad każdym ruchem. Jak się okazuje, wiele mogą w tym pomóc kody do HOI4, zarówno w kwestiach politycznych, jak i militarnych.


Rozgrywka gry strategicznej HOI4 została osadzona w czasach II Wojny Światowej. Możesz rozpocząć grę nieco wcześniej, czyli już w 1936 roku, kiedy tak naprawdę losy świata były już przypieczętowane. Twoim zadaniem w takim scenariuszu ma być przechylenie szali na korzyść wybranej frakcji, jeszcze zanim rozpoczną się oficjalne działania wojenne. To samo tyczy się wydarzeń po samej wojnie, czyli w latach 1945-1948. Wiele większych i mniejszych państw wciąż prowadziło walki, głównie o zapewnienie sobie odpowiedniej pozycji w nowym ładzie na świecie. Tutaj również możesz wykazać się kunsztem strategicznym, próbując swoich sił właśnie w walce o wpływy w powojennym układzie sił. W każdej chwili mogą Ci się przydać kody do HOI4, dlatego czas, aby poznać najważniejsze z nich.

Jak wprowadzać kody do HOI4?

Kody do HOI4 wprowadza się w bardzo prosty sposób, za pomocą wyboru kombinacji klawiszy w następującej konfiguracji: Klawisz Shift+3 lub ALT+2+3, bądź wciśnięcie tyldy [~]. W zależności od wersji gry, którą posiadasz, zadziała tylko jedna z powyższych metod. Sprawdź, która z nich aktywuje interfejs pozwalający wprowadzać komendy HOI4.


Kody do HOI4 mogą być wykorzystane w dowolnym momencie, jako przyśpieszenie rozgrywki, ułatwienie jej przebiegu, uratowanie swojej słabej sytuacji lub w celu urozmaicenia gry. Niezależnie od tego, które komendy HOI4 masz zamiar wykorzystać, musisz zrobić to w przemyślany sposób. W wielu przypadkach użyte kody do Hearts of Iron 4 zbyt wcześnie lub zbyt późno, tylko pogorszą Twoją sytuację. Zacznijmy od absolutnych podstaw, czyli surowców. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, głównymi surowcami w grze są żołnierze i ich sprzęt. Bez nich nie jesteś w stanie prowadzić żadnych działań, ale szybkie skorzystanie z jednego z dostępnych kodów, może diametralnie odwrócić całą sytuację.

Kody Hearts of Iron 4 - armia i sprzęt

Wybierając sekwencję ae [liczba] [typ], zwiększysz liczebność swojej armii w danym regionie o wybrany typ jednostki. W pierwszym nawiasie należy wprowadzić sumę jednostek, a w drugim ich rodzaj. 


Istnieje także druga komenda na dodawanie jednostek, ale wyłącznie lądowych: add_equipment [liczba] [nazwa zasobu]. 


Dane należy wprowadzić tak samo, jak w pierwszej komendzie. Jeśli chcesz zwiększyć jedynie liczbę samych żołnierzy, wprowadź kod: manpower [liczba], zapisując w nawiasie odpowiednią wartość.


Kody do HOI4 oferują również możliwość zwiększania arsenału zaawansowanych broni, czyli w tym przypadku bomb atomowych. Posiadanie ich w swoim arsenale daje ogromną przewagę, szczególnie podczas prowadzenia ofensywy.

Komendy HOI4, które umożliwią Ci zarządzanie bombami atomowymi to: nuke [liczba bomb] (w nawiasie wprowadź, ile potrzebujesz nowych bomb) oraz debug_nuking, co pozwoli Ci na detonację bomby w wybranym regionie.


Pozostając w sferze prowadzenia działań wojennych, kody do Hearts of Iron 4 pozwalają na znacznie więcej działań, niż tylko te opisane wcześniej. Korzystając z annex [kod państwa], zaanektujesz dowolny kraj na mapie


Kod winwars, pozwoli Ci na natychmiastowe zwycięstwo, a whitepeace [tag państwa] [tag państwa] zresetuje sytuację polityczno-militarną pomiędzy krajami wpisanymi w nawiasy.

Kody do hoi4 - komendy polityczne

Komendy HOI4 pozwalają również na mieszanie w szykach Twoich wrogów w sposób bardziej subtelny, czyli bez udziału jednostek wojskowych. Niezwykle istotnym elementem całej rozgrywki jest ideologia, którą wybierzesz, zanim rozpocznie się nowa kampania. Ideologii nie da się zmienić w późniejszym etapie gry, ale kody do HOI4 i bez tego są w stanie dać Ci ogromną przewagę w postaci manipulowania przekonaniami obywateli wrogich państw. 


Wybierając kod add_party_popularity [ideologia f/c/d/n], możesz zwiększyć popularność danej ideologii w wybranym kraju. W nawiasie należy wybrać f dla faszyzmu, c dla komunizmu, d dla demokracji i n dla neutralności. 


Następnie możesz użyć kodu set_ruling_party [ideologia f/c/d/n], zmieniając przekonania partii rządzącej w kraju lub regionie, według takiego samego klucza, jak w poprzednim kodzie. 


Jeśli to nie pomoże w Twoich planach, finalnie użyj civilwar [ideologia f/c/d/n] [tag państwa], według znanego Ci już kodu. Pozwoli to na wywołanie wojny domowej przez wyznawców wybranej ideologii.

Kody ułatwiające rozgrywkę

Powyższe kody do HOI4 należą do najważniejszych z punktu widzenia prowadzenia ofensywy militarnej, jak i politycznej. W grze można zastosować jeszcze wiele komend, które ułatwiają samą rozgrywkę.

Do najważniejszych należy zaliczyć: 

allowdiplo – dowolność w podejmowaniu decyzji politycznych, 

cp [liczba] – zwiększenie siły dowodzenia o wprowadzoną w nawiasie wartość,

cityreload – odbudowuje zniszczone miasto, 

ai – włączenie i wyłączenie sztucznej inteligencji, 

fronts – widoczność obcych frontów, 

gain_xp [liczba] – dodawanie punktów doświadczenia dla wybranego dowódcy, 

instant_prepare – jednostki morskie od razu są gotowe do inwazji, 

instantconstruction – natychmiastowe kończenie budowy, 

night – włączanie i wyłączanie nocy, 

occupationonpaint [tag kraju] – zajmowanie wszystkich regionów wybranego kraju.


Znając wszystkie te komendy do Hearts of Iron 4, rozgrywka na pewno będzie wyglądać ciekawiej, ale wszystkich kodów jest o wiele, wiele więcej. Zacznij jednak od przyzwyczajenia się do tych wymienionych w naszym poradniku, ponieważ to te kody mają największy wpływ na grę i to, w jaki sposób Twoja frakcja może sobie poradzić z przeciwnikami.


W Hearts of Iron 4 istnieje aż 89 państw, spośród których część już dawno nie istnieje w prawdziwym świecie. Wybierając komendy HOI4 wymagające podania tagu danego państwa, wystarczy zastosować międzynarodowy skrót, który stosuje się w realnym świecie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756