Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Blender – jakiej mocy kupić?

 2022-08-01 

O jakiej mocy kupić blender? Jest to urządzenie niezwykle przydatne w każdej kuchni, które znacznie usprawnia pracę z ogromną ilością produktów. Moc blendera jest jedną z jego najważniejszych cech. Jeżeli chcesz zakupić nowy blender, to jaka moc będzie optymalna?

Różne rodzaje blenderów


Zanim będziemy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka moc blendera będzie dla Ciebie najlepsza, powinieneś rozważyć, jaki właściwie rodzaj urządzenia chcesz zakupić. To, czy wybierzesz model kielichowy czy ręczny, w dużej mierze będzie determinowało decyzję o tym, jaką moc urządzenia wybrać. Jakie są różnice między blenderami ręcznymi i kielichowymi? Do czego przyda nam się konkretne urządzenie?


Blendery w naszej ofercie:

Blendery ręczne

Blender ręczny jest popularniejszym narzędziem od swojego kielichowego odpowiednika. Ręczna wersja składa się z solidnej części urządzenia z silnikiem w środku oraz dołączanego elementu z ostrzem na końcu. Niektóre modele posiadają specjalne, dodatkowe przystawki, które mają na celu stworzyć z blendera urządzenie jeszcze bardziej wielofunkcyjne. Mowa tu chociażby o specjalnej trzepaczce czy nakładce ochronnej przed wylatującymi spod ostrza zabrudzeniami. Z pomocą blendera ręcznego będziemy w stanie przygotować wszelkiego rodzaju musy z warzyw i owoców, pasty na kanapki, dipy, czy wreszcie zupy-kremy. Szczególnie ta ostatnia z wymienionych potraw, skorzysta z pomocy blendera ręcznego. Zupę możemy zblendować bezpośrednio w garnku, bez przelewania jej zawartości do innego, specjalnego naczynia.


Blendery kielichowe

Blendery kielichowe, to zupełnie inny rodzaj urządzenia. Jego stabilna podstawa, którą umieszczamy na blacie kuchennym, wyposażona jest w silnik o zazwyczaj dużej mocy. Na niego nakładamy kielich, który od dołu wyposażony jest w ostrze, które możemy zdemontować. Na górze naczynia z kolei znajduje się pokrywka, którą również możemy zdjąć. Blendowanie urządzeniem kielichowym, jest bardzo proste. Po zamontowaniu kielicha na urządzeniu, możemy dodać do niego pożądane przez nas składniki, zakryć kielich, a następnie zacząć pracę. W odróżnieniu od ręcznego odpowiednika, nie musimy przy tym używać własnej siły. Blendery kielichowe są idealnym narzędziem do przygotowania wszelkiego rodzaju koktajli, musów, smoothie i innych napojów. Bez problemu przyrządzimy także pasty, kremy, czy pesto. Urządzenia o wyższej mocy, będą w stanie wykonać trudniejsze do przygotowania potrawy, takie jak domowe masło orzechowe, czy nawet pokruszyć lód. Skoro wspomnieliśmy o mocy blenderów kielichowych – przejdźmy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie: blender – jakiej mocy urządzenie zakupić?


Na co przekłada się moc urządzenia?

Moc blendera, to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, parametr urządzenia, który powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem. Na co przekłada się moc blendera? Im wyższą moc ma urządzenie, tym więcej produktów będziemy mogli przy jego pomocy rozdrobnić. Słabsze urządzenia mogą nie dać sobie rady z tak wymagającymi składnikami jak lód, czy orzechy. Choć niektóre z mniej silnych urządzeń poradzą sobie chociażby z rozdrobnieniem orzechów, przygotowanie z nich pasty, nie wchodzi w grę. Jak widzimy, moc urządzenia ma ogromny wpływ na jakość działania blendera i jego możliwości. Czy jednak zawsze blender o wysokiej mocy będzie nam potrzebny?


Większość urządzeń o mniejszej mocy, bardzo dobrze poradzi sobie z większością postawionych przed nimi zadań. Blendowanie ugotowanych warzyw czy miękkich owoców, nie będzie stanowiło wyzwania nawet dla najprostszych urządzeń. „Schody” zaczynają się przy składnikach twardszych i suchych. Wysokość mocy urządzenia przekłada się jednak nie tylko na jego możliwość pracy. Słabsze urządzenia często „męczą się” podczas pracy, gdyż muszą pracować na maksymalnych obrotach, by osiągnąć ten sam efekt, co urządzenia o wyższej mocy. W związku z tym, częsta i intensywna eksploatacja blendera o niskiej mocy, prowadzi do szybszego zużywania się urządzenia. Co oczywiste, im wyższa jest moc blendera, tym jego cena najczęściej jest wyższa. Jeżeli więc szukasz ekonomicznego rozwiązania, zastanów się do jakich zadań będziesz wykorzystywać blender i jak często zamierzasz go używać. Jeżeli chcesz używać go sporadycznie i do mniej wymagających zadań, warto rozważyć zakup słabszego urządzenia.


Moc blendera – wartości

Blender jakiej mocy zakupić? Jeżeli wiesz już, jaki rodzaj urządzenia chcesz wybrać oraz czy przyda Ci się urządzenie o wyższej lub niższej mocy, przedstawimy Ci przykładowe jej wartości i przypisane do nich odpowiednie możliwości. Blendery ręczne zazwyczaj cechują się niższą mocą. Najsłabsze modele warte uwagi, które bez problemu poradzą sobie z miękkimi produktami, osiągają moc od minimum 350 W, z czego moc 500 W powinna być tą optymalną. Blender ręczny powyżej tej mocy, z górną granicą wysokości 1 000 W, powinien nadać się nawet do najtrudniejszych zadań. Jak wspomnieliśmy, blendery kielichowe zazwyczaj mają większą moc. W tym wypadku, satysfakcjonującym minimum okaże się sprzęt z mocą 1 000 W. Wszystko powyżej, zapewni nam jeszcze lepsze osiągnięcia. Blender kielichowy z mocą oscylującą w okolicach 2 000 W, jest urządzeniem o bardzo szerokim zakresie możliwości, lecz maksymalnej mocy będziemy używać dość rzadko. Przyda nam się między innymi przy mieleniu orzechów na pastę, czy do kruszenia lodu na malutkie kawałki. Teraz powinieneś już wiedzieć, blender jakiej mocy zakupić.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756