Poradniki Eksperta

Gdzie stosuje się filtry węglowe?


Filtry węglowe, to jeden z najskuteczniejszych sposobów oczyszczania powietrza, choć nie tylko. To także jedno z tych rozwiązań, które na dobre zagościło w naszych domach, biurach, czy akwariach. To również jedna z najprostszych i najczęściej stosowanych metod usuwania z powietrza substancji chemicznych, czy przykrych zapachów. Jakie są najważniejsze cechy, jak działają i gdzie stosuje się filtry węglowe?gdzie się stosuje filtry węglowe


Filtr węglowy, czyli?


To odpowiednio przygotowane granulki węgla aktywnego, zamknięte w specjalnej obudowie. Węgiel aktywny wytwarzany jest z materiałów organicznych takich jak drewno, torf czy węgle kopalne, które poddawane są karbonizacji i zgazowaniu. Co ważne, dostępny jest w postaci granulek, pyłu lub formowanej sfery.


Dzięki karbonizacji, węgiel nabiera charakterystycznej porowatej struktury, jednak nie ma jeszcze odpowiednich właściwości. Dopiero aktywacja, czyli zagazowanie parą wodną lub dwutlenkiem węgla, zwiększa możliwości absorbcji i sprawia, że nabywa swoich właściwości.


Zaletą węgla aktywnego, jest duża powierzchnia wchłaniająca, niskie koszty produkcji oraz szerokie zastosowanie. Jak działa tego typu filtr? Bardzo prosto: zanieczyszczenia przyklejają się do niego i zostają zamknięte w specjalnych kanalikach.Co usuwa filtr węglowy?


Charakterystyczną cechą węgla aktywowanego, jest absorbcja różnego rodzaju zanieczyszczeń. Filtr tego typu zatrzymuje szkodliwe związki chemiczne, nie pozwalając im przedostać się do wody, czy powietrza. W tym wszystkim, najważniejsza jest jego budowa. Granulki węgla mają porowatą powierzchnię, zwiększającą jego możliwości absorbcji. Zanieczyszczenia nie tylko przyklejają się do niego, ale trafiają też do mikrokanalików, znajdujących się w jego wnętrzu – a to oznacza dużo większą wydajność. Ciekawostką jest to, że 1 gram węgla może mieć powierzchnię połowy boiska piłkarskiego!


Węgiel aktywny, doskonale radzi sobie z usuwaniem wszelkiego rodzaju związków organicznych. Skutecznie wchłania pestycydy, węglowodory, substancje drażniące, rakotwórcze, rozpuszczalniki, nieprzyjemne zapachy, czy dym papierosowy. Co ważne, po przeprowadzeniu specjalnych procesów, filtr tego typu może wchłaniać konkretne metale ciężkie.


Gdzie stosuje się filtry węglowe?


Sam węgiel aktywny ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest nie tylko jako baza do filtracji powietrza czy wody, ale też składnik leków (np. pomagających na niestrawność, czy wzdęcia), produktów kosmetycznych, past do zębów, czy jako jeden z elementów pokrywających wojskowe mundury.


Warto pamiętać, że filtry z węglem aktywnym często spotykamy w urządzeniach AGD. Tak naprawdę, trudno sobie wyobrazić niektóre z nich bez tego elementu, który często decyduje o ich skuteczności i wydajności.Filtry węglowe w urządzeniach AGD


Filtry tego typu, możemy spotkać zarówno w urządzeniach z sektora dużego, jak i małego AGD. Co ważne, zazwyczaj nie funkcjonują samodzielnie, tylko przy wsparciu innej metody filtracji, np. filtrów HEPA.


  • Oczyszczacze i klimatyzatory – w tym przypadku, najważniejsza jest odpowiednia granulacja węgla aktywnego. To od kształtu i wielkości cząsteczek, zależy poziom oporów powietrza, który powinien być jak najmniejszy. Równie ważna jest sama budowa filtra, w którym granulki muszą być równomiernie rozłożone na całej powierzchni. W oczyszczaczach obok klasycznych filtrów węglowych, stosuje się też produkty, w których filtr HEPA wypełniony jest węglem aktywnym. W ten sposób jeden filtr usuwa jednocześnie zanieczyszczenia stałe oraz gazowe.


  • Okapy – filtr z węglem aktywnym, to obowiązkowy element modeli pracujących w trybie zamkniętym. Węgiel wchłania wilgoć, nieprzyjemne zapachy i tłuszcz, wydzielane podczas przygotowywania potraw. W zależności od modelu, filtry różnią się kształtem i wymiarami, jednak jedno je łączy: systematyczna wymiana, wpływa na skuteczność urządzenia. Standardowo, wkłady wymienia się w okresie od 3 do 6 miesięcy od pierwszego użycia. Na rynku dostępne są także modele wielokrotnego użytku, pracujące nawet przez 3 lata.


  • Lodówki – blok z mieszanką węgla aktywnego, to podstawowy element filtra do lodówek. Pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, to tylko jedna z jego funkcji. Dużo ważniejsze jest jego działanie antybakteryjne – mieszanka zapobiega przedostawaniu się szczepów bakteryjnych do jedzenia i chroni je przed zepsuciem.


  • Odkurzacze – filtr z wkładem z węgla aktywnego redukuje przykre zapachy – to rozwiązanie idealne dla właścicieli zwierząt domowych i palaczy. Często stosowany jest jako tzw. filtr wylotowy, czyli ostatni etap filtracji. Dzięki temu uniemożliwia wydostanie się kurzu, a wypuszczane z odkurzacza powietrze jest dużo czystsze.


Gdzie stosuje się filtry węglowe? Praktycznie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest skuteczna filtracja wody lub powietrza. Mieszanki z węglem aktywnym, znajdziemy np. w dzbankach filtrujących wodę, czy akwariach. Warto pamiętać, że na ich skuteczne działanie, wpływa regularna wymiana.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert