Zdaniem eksperta

Żelazko czy generator pary - co wybrać?

Julia Stopczyk
Data dodania: 29-04-2025

Prasowanie budzi często skrajne emocje - dla jednych to męczący obowiązek, dla innych relaksująca czynność. Niezależnie od podejścia, nowoczesne sprzęty, wyposażone w innowacyjne technologie, potrafią znacznie ułatwić pracę. Który model wybrać - żelazko czy generator pary? Na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia do prasowania?

Żelazko parowe - na co zwrócić uwagę?

Żelazko czy generator pary? Zacznijmy nasze porównanie od przedstawienia cech pierwszego z tych urządzeń. Na co warto zwrócić uwagę w kontekście tego produktu?

  • Wytwarzanie pary - większość żelazek ma system wytwarzania pary ciągłej i opcję wyrzutu pary. Warto zwrócić uwagę na to, ile dane urządzenie jest w stanie wytworzyć pary w systemie ciągłym, ponieważ wyrzut pary jest używany zazwyczaj sporadycznie (jedynie w przypadku uporczywych zagnieceń i trudnych miejsc).
  • Rozmiar pojemnika na wodę - im większy, tym dłuższy czas pracy żelazka bez konieczności uzupełniania wody.
  • Kształt stopy żelazka- zwężony kształt stopy umożliwia sprawne dotarcie nim do trudnych miejsc (rękawy, falbanki, kołnierzyki, fałdy etc.). Im węższa końcówka stopy, tym łatwiej prasować niewielkie elementy, na przykład ubranka dziecięce
    • Liczba otworów w stopie - im jest ich więcej i są bardziej regularnie rozmieszczone, tym skuteczniej żelazko wyprasuje tkaninę.
    • Powłoka stopy - do wyboru aktualnie jest kilka powłok o różnych parametrach:
      • emaliowana - gładka i odporna na przypalenia, rzadziej spotykana, ale ceniona za trwałość,
      • stal nierdzewna - trwała, odporna na zarysowania, dobrze się ślizga po tkaninach, łatwa w czyszczeniu.
      • ceramiczna - równomiernie rozprowadza ciepło, delikatna dla tkanin, gładko sunie po materiale.
      • teflonowa - zapobiega przywieraniu, dobra dla delikatnych ubrań, ale mniej odporna na zarysowania.
      • aluminiowa - szybko się nagrzewa, lekka, ale może łatwo się rysować i gorzej ślizgać.
      • szafirowa - bardzo trwała i odporna na uszkodzenia, świetnie się prowadzi po tkaninach, ale zwykle spotykana w droższych modelach.

Żelazka w naszej ofercie:

Żelazko parowe - czy warto? Zalety i wady

Żelazko czy generator pary? Co lepiej wybrać? Zanim podejmiesz ostateczną decyzji, przyjrzyj się plusom pierwszego z tych urządzeń: 

  • Niewielkie rozmiary - żelazka parowe są poręczne, umożliwiają wygodne prasowanie niewielkich ilości ubrań, 2-3 razy w tygodniu. Wbudowany pojemnik na wodę, zazwyczaj o pojemności ok. 300 ml, pozwala na dłuższe użycie, bez konieczności częstego uzupełniania wody.
  • Dodatkowe funkcje - żelazka posiadają, w zależności od modelu, szereg przydatnych funkcji: prasowanie na sucho, dodatkowe zwilżanie tkaniny wodą, kilka stopni regulacji wyrzutu pary oraz ciągłe wytwarzanie pary z maksymalną mocą, co umożliwia usuwanie uporczywych zagnieceń. Niektóre modele wyposażone są w automatyczny dobór temperatury do prasowanej w danej chwili tkaniny, dzięki czemu nie mają one już tradycyjnych pokręteł służących do jej ustawiania.
  • Niska cena – w zależności od modelu, cena żelazka parowego waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Oczywiście każdy produkt posiada lepsze i trochę słabsze strony. Na co warto zwrócić uwagę w kontekście żelazka parowego?

  • Czyszczenie - w niektórych modelach (i warto to sprawdzić przed zakupem) istnieje konieczność regularnego czyszczenia zbiornika na wodę. W przeciwnym razie pozostawiona w zbiorniku, powoduje gromadzenie się osadu i - w efekcie - pozostawianie śladów na prasowanym materiale. Modele, które posiadają automatyczny system odkamieniania są pozbawione tego problemu.

Generator pary - jaki kupić?

Generator pary to urządzenie do prasowania, w którym woda podgrzewana jest w oddzielnym bojlerze, a następnie przekształcana w parę pod wysokim ciśnieniem. Wytworzona para trafia przez przewód do stopy żelazka, umożliwiając intensywny, ciągły wyrzut - znacznie skuteczniejszy niż w przypadku tradycyjnych żelazek. Dzięki temu para wnika głęboko w tkaniny, ułatwiając szybkie wygładzanie nawet trudnych zagnieceń oraz prasowanie kilku warstw jednocześnie.


Zatem na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Ciśnienie pary - jest określane w barach. Im wyższe, tym silniejszy jest wyrzut pary, a prasowanie przebiega szybciej i skuteczniej. Minimum dla generatora pary to 5 bar.
  • Pojemność zbiornika na wodę - generator pary zużywa wodę dość szybko, więc większy zbiornik oznacza rzadsze uzupełnianie go.
  • Czas rozpoczęcia pracy - w miarę pojawiających się coraz nowszych modeli ulega on skróceniu - standardem jest ok. 2 minut od włączenia stacji pary.
  • Tryb ekologiczny - część urządzeń ma możliwość ograniczenia zużycia prądu i wody bez zmniejszenia skuteczności prasowania.
  • Sztyft przeciwwapienny - stacje pary są bardzo narażone na osadzanie się kamienia, co w konsekwencji oznacza częste czyszczenie zbiornika lub konieczność używania wody demineralizowanej. Niedogodność ta jest likwidowana poprzez użycie sztyftu przeciwwapiennego, który po zapaleniu się kontrolki wymaga wyjęcia i umycia pod bieżącą wodą.

Zobacz także: Ranking żelazek [TOP10] 

Generator pary - czy warto? Plusy i minusy

Jakie plusy ma zatem generator pary? Dowiedz się tego poniżej:

  • Wydajność - generator pary sprawdza się w sytuacji dużych ilości prania i /  lub częstego używania (4 i więcej razy w tygodniu).
  • Prasowanie w pionie - silny wyrzut pary, jako siła prasująca, umożliwia wygładzanie wiszącej odzieży, zasłon czy innych pionowych powierzchni, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnego żelazka, gdzie prasowana powierzchnia powinna być pozioma.
  • Bezpieczeństwo dla tkanin - nawet najdelikatniejsze tkaniny (tiul, jedwab, koronki) nie ulegają niszczeniu w przypadku, niemal bezdotykowego, prasowania parą.
  • Prasowanie kilku warstw - silny, ciągły wyrzut pary umożliwia prasowanie kilku warstw materiału, na przykład złożonej pościeli, ręczników, co przekłada się na znaczną oszczędność czasu.

Jakie jednak niedogodności mogą czekać na Ciebie, jeżeli zdecydujesz się na ten sprzęt?

  • Wielkość - generator pary jest znacznie większym urządzeniem od tradycyjnego żelazka (ale jedynie biorąc pod uwagę całość urządzenia)
  • Hałas - stacja pary jest znacznie głośniejsza niż tradycyjne żelazko, choć i z tym problemem producenci radzą sobie coraz lepiej. Dostępne są już urządzenia posiadające systemy wyciszające, dzięki którym praca z generatorem staje się bardziej komfortowa.
  • Cena - zakup generatora pary jest większym wydatkiem niż zakup żelazka parowego, jednak wydajność i skuteczność prasowania także ulegają polepszeniu.
  • Większe zużycie prądu - to urządzenie z racji wykorzystywanej mocy będzie także wpływać na większe zużycie prądu.

Żelazko czy generator pary - co wybrać?

Wybór między żelazkiem a generatorem pary zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.


Żelazko to urządzenie kompaktowe, szybkie w nagrzewaniu i zazwyczaj tańsze. Świetnie sprawdza się do codziennego prasowania niewielkiej ilości ubrań oraz lżejszych tkanin. Jest wygodne, zwłaszcza do szybkiego użycia i nie zajmuje dużo miejsca.


Generator pary natomiast to bardziej zaawansowane urządzenie, które generuje znacznie więcej pary pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu skutecznie i szybko wygładza nawet grube tkaniny oraz duże ilości ubrań. Jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin lub osób, które często prasują i zależy im na oszczędności czasu oraz lepszym efekcie.


Zatem jaką decyzję podjąć? Żelazko czy generator pary? Jeśli prasujesz rzadko i niewiele, lepszym wyborem będzie klasyczne żelazko. Jeśli zależy Ci jednak na wydajności, warto zainwestować w generator pary. Szczególnie, jeśli bardzo często prasujesz odzież.

Generatory pary w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756