Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile wlać wody do dzbanka filtrującego?

  2023-05-01


Czysta woda, zdrowia doda! Każdy powinien regularnie pić wodę, która jest niezbędna dla naszego organizmu. Możemy wybrać wodę butelkowaną źródlaną albo mineralną. Jeśli jednak nie jest nam obojętna nasza planeta i dbamy o środowisko, warto ograniczyć ilość plastiku, który jest wszechobecny. Wtedy z pomocą przychodzi dzbanek filtrujący. Ten wyrób, powinien być w każdym domu. Jest niezwykle przydatny, funkcjonalny i praktyczny. Dzięki niemu, pozbędziesz się góry plastiku, ale i znacznie ograniczysz wydatki na wodę, co pozytywnie wpłynie na domowy budżet. Oczywiście najistotniejszą kwestią jest czysta, przefiltrowana woda, którą możesz pić od razu. Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Jaka jest zasada działania, tego popularnego urządzenia? O czym należy pamiętać, przy pierwszym jego użyciu? Ile wlać wody do dzbanka filtrującego? Te pytania często nasuwają się użytkownikom, którzy zdecydowali się na zakup dzbanka filtrującego. Warto więc zapoznać się z poniższym poradnikiem, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dlaczego warto pić wodę?

Codziennie do naszego organizmu, powinna być dostarczona odpowiednia ilość wody. Najlepiej spożywać ją regularnie i w małych porcjach, które są lepiej wchłaniane do tkanek i nie ulegają szybkiemu wydalaniu. Woda jest idealna przy odchudzaniu, gdyż eliminuje uczucie głodu. Ponadto reguluje ciśnienie krwi, pomaga usunąć zbędne produkty przemiany materii i nawilża powietrze wdychane do płuc. Nie można również zapomnieć o tym, że ten zbawienny dla organizmu człowieka płyn, wspomaga jego koncentrację, dostarcza substancje odżywcze do mózgu, nawilża skórę oraz usuwa toksyny. Prozdrowotne działanie wody, jest więc nieocenione. Najlepiej spożywać wodę czystą, pozbawioną zanieczyszczeń, barwników, konserwantów, które często występują w napojach. Warto więc, abyś miał zawsze pod ręką wodę, która nadaje się do bezpośredniego spożycia. Taką jest właśnie woda z dzbanka filtrującego!

Jakie substancje usuwa z wody wkład filtrujący?

Wkład filtrujący umieszczony w dzbanku, oczyszcza wodę z wielu szkodliwych substancji. Usuwa przede wszystkim zanieczyszczania mechaniczne (np. rdza), związki chloru, zanieczyszczenia organiczne, a także ołów, czy w wielu przypadkach minimalizuje nadmierną twardość wody. Ważne jest, że filtr eliminuje kamień, który osadza się na ściankach szklanek i filiżanek. Tak przefiltrowana woda, jest smaczna i zdrowa. Możesz ją pić bezpośrednio, ale wykorzystać również do herbaty, kawy, innych napojów, czy posiłków przygotowywanych dla całej rodziny.

Jaki dzbanek filtrujący wybrać?

W ofercie naszego sklepu, jest duży wybór dzbanków filtrujących. Każdy z nich składa się z pojemnika, do którego nalewa się wodę, filtra i pokrywy, na której zazwyczaj umieszczony jest wskaźnik informujący o konieczności wymiany filtra. W niektórych modelach zamontowana jest lampa LED, która zmienia kolor, aby zasygnalizować potrzebę jego wymiany. Na uwagę zasługuje bardzo ciekawy i nowoczesny design dzbanków. Duży wybór kolorystyki sprawia, że te małe urządzenia mogą być idealnym dodatkiem do wielu kuchni. Estetycznie prezentują się dzbanki z pokrywkami w kolorze uniwersalnej bieli, czy też czerni, ale też w bardziej odważnych kolorach, takich jak zieleń, róż czy niebieski. Pełna gama barw, przypadnie do gustu najbardziej wymagającym użytkownikom. Bardzo ważnym parametrem jest oczywiście pojemność, która powinna być dostosowana do potrzeb domowników. Dla mniejszej rodziny, wystarczająca będzie pojemność 1 l-1,5 l, zaś dla większej 2 l. Natomiast w miejscu pracy, sprawdzi się np. dzbanek filtrujący o pojemności 5,2 l. Większość modeli dzbanków wykonana jest z bezpiecznego, przezroczystego plastiku. Dzięki temu, widać poziom znajdującej się w nim wody.


Innym rodzajem są dzbanki filtrujące, wykonane np. ze szkła, które bardzo elegancko się prezentują. Idealnie w dzbankach sprawdzają się: ergonomiczny uchwyt, ułatwiający korzystanie, uchylna klapka wlewu, czy podziałka ilości wody. W zestawie z dzbankiem filtrującym, jest zazwyczaj wkład filtrujący. Zdarza się, że dołączony jest także np. praktyczny bidon, który możesz zabrać w podróż.

Do czego służy wkład filtrujący i jak działa?

Wkłady filtrujące składają się zazwyczaj z dwóch składników, mianowicie węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej. Pierwszy składnik ogranicza poziom m.in. pestycydów i detergentów w wodzie, co wpływa na poprawę jej smaku i zapachu. Drugi składnik natomiast, niweluje twardość wody i redukuje metale w niej zawarte. Drobna siateczka znajdująca się w filtrze, zatrzymuje zanieczyszczenia. Wkłady powinny być wymieniane w większości dzbanków, co 4 tygodnie. Gwarantuje to idealnie czystą wodę, którą można pić bez przegotowania. Jeśli woda jest bardzo zanieczyszczona, wkłady można wymieniać nawet co 2 tygodnie. Warto pamiętać, że są przyjazne dla środowiska i można je bezpiecznie wyrzucać do kosza.

Jak postępować przy pierwszym użyciu dzbanka?

Dzbanek zawsze trzeba dokładnie umyć, używając np. płynu do mycia naczyń (niektóre modele można myć w zmywarce). Podczas tej czynności, trzeba uważać, aby nie zamoczyć wskaźnika wody znajdującego się na pokrywce, by nie uległ uszkodzeniu. Po wyjęciu filtra z opakowania, należy go pozostawić w wodzie na kilka minut. Producent wskazuje w instrukcji, czas namaczania filtra przed jego pierwszym użyciem. Ma to na celu, oczyszczenie tego elementu z pyłu. Po tej czynności możesz umieścić filtr w dzbanku. W niektórych modelach, np. lekkie wepchnięcie z charakterystycznym kliknięciem, będzie świadczyło o prawidłowym jego umieszczeniu. Następną czynnością, jest nalewanie wody do dzbanka filtrującego.

Ile wlać wody do dzbanka filtrującego?

Ilość wody, uzależniona jest przede wszystkim od pojemności dzbanka filtrującego. Zatem, ile wlać wody do dzbanka filtrującego? Zasada jest taka, że należy wlać tyle wody, ile się zmieści na przefiltrowaną partię. Producent zawsze to określa i podaje w instrukcji. Po nalaniu wody do pełna należy odczekać, aż zostanie ona przefiltrowana. Mogą to być np. 1-2 minuty. Musisz pamiętać, że przy pierwszym użyciu filtra, woda nie nadaje się do picia. Dopiero po dwóch wstępnych filtracjach, możesz ją pić. Pamiętaj o ustawieniu wskaźnika zużycia wkładu filtrującego (w zależności od modelu), który może być mechaniczny lub elektroniczny.

W jaki sposób wlewać wodę do dzbanka filtrującego?

Wlewanie wody do dzbanka filtrującego, nie jest skomplikowaną czynnością. W wielu modelach, znajduje się uchylna klapka wlewu wody. Wystarczy delikatnie ją unieść i odkręcić kran. Następnie wolnym strumieniem wlewać wodę, która będzie oczyszczana przez specjalny wkład filtrujący, umieszczony w dzbanku. Nie korzystaj z ciepłej wody, gdyż mogą się znajdować w niej trudne do przefiltrowania bakterie. Nie przyspieszaj tego procesu, włączając strumień wody o większym ciśnieniu. Dzbanek nie przefiltruje wody w sekundę, a takim zachowaniem, możesz doprowadzić do rozpryskania wody na inne powierzchnie. Dobrym nawykiem, jest nalewanie wody do dzbanka zaraz po jego opróżnieniu. Nie musisz wtedy z niecierpliwością czekać na wodę, gdy jej potrzebujesz.

Jak przechowywać przefiltrowaną wodę?

Woda w dzbanku filtrującym, nie powinna być wystawiona na Słońce, by nie rozwinęły się w niej mikroorganizmy. Aby temu zapobiec, można ją przechować w lodówce. Wiele modeli dzbanków ma specjalne kształty, które umożliwiają ustawienie dzbanka, np. na drzwiach lodówki. Właściwym miejscem do przechowania przefiltrowanej wody, jest miejsce zacienione i chłodne. Woda z dzbanka filtrującego, powinna być wypita w ciągu 12 godzin. Po tym czasie, należy ją wylać, albo dobrze spożytkować np. do podlewania kwiatów. Na pytanie, ile wlać wody do dzbanka filtrującego, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zależy to przede wszystkim od jego wielkości i wskazówek producenta. Pewne jest, że nie można przelać wody, aby nie doprowadzić do jej rozlania. Dzbanek filtrujący jest idealnym rozwiązaniem dla dbających o środowisko, ale i o swój budżet. Zapewnia nam czystą i smaczną wodę, którą możemy pić bez przegotowania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756