Poradniki Eksperta

Jaka lokówka do krótkich włosów? Ranking [TOP10]

 2023-04-07 

Czy lokówka do włosów to propozycja tylko dla osób, które mają długie lub półdługie włosy? Nic bardziej mylnego! Wszystko zależy od modelu, który wybierzemy. Jaka lokówka do krótkich włosów sprawdzi się najlepiej oraz jakie powinna mieć funkcje, by ułatwiała domową stylizację? Przede wszystkim powinna być jak najbezpieczniejsza dla włosów oraz wyposażona w rozwiązania, które pozwalają chronić włosy przed nadmierną temperaturą. Urządzenie wyposażone w jej regulację pozwala na dopasowanie parametru do typu i podatności włosów. Dodatkowym atutem każdej lokówki jest zastosowanie na jej wałku specjalnej powłoki, która chroni pasma włosów przed przypaleniem. Nowoczesna lokówka, wbrew pozorom, może być urządzeniem naprawdę zaawansowanym i bogatym w praktyczne dodatki i funkcje. Przedstawiamy, które z nich sprawdzą się w przypadku krótkich włosów oraz czy w ogóle krótkie włosy wymagają szczególnych rozwiązań.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Jakie są typy lokówek?

Lokówki to bogata gama urządzeń odznaczających się zróżnicowanym kształtem i grubością wałka. Ale nie tylko. Obecnie klasyfikacja obejmuje modele tradycyjne o jednej, stałej grubości wałka, modele stożkowe, czyli zwężające się ku czubkowi, lokówki o kształcie przypominającym suszarkę do włosów oraz lokówki automatyczne, które wizualnie nie przypominają klasycznych urządzeń. Rozwiązania i funkcje w modelach tradycyjnych i stożkowych są do siebie bardzo podobne, w odróżnieniu od lokówek automatycznych.


Kręcenie włosów lokówką manualną polega na nakręcaniu pasma po paśmie na rozgrzany wałek i przytrzymanie każdego z nich przez kilkanaście sekund. W zależności od grubości lokówki uzyskamy małe loczki- w przypadku cieńszych sprzętów, lub w przypadku grubszych- eleganckie loki. Grube lokówki świetne nadają się także do przygotowywania delikatnych fal. Z kolei fryzura uzyskana przy pomocy lokówki stożkowej będzie bardzo naturalna ze względu na nierównomierną średnicę loków.


Trzeba tu wspomnieć o innym typie lokówki manualnej, wyróżniającym się innowacyjnym kształtem, zbliżonym do wyglądu suszarki do włosów. Te modele bardzo ułatwiają ręczne nawijanie loków szczególnie osobom o małej wprawie. W związku z tym, że włosy kręcimy przed lustrem, niekiedy zdarzają się trudności koordynacyjne z nawijaniem pasm w odpowiednim kierunku. W przypadku takiej lokówki jej wałek można ustawić poziomo, przy czym całe urządzenie nadal można trzymać w wygodnej pozycji, jak suszarkę do włosów. Takie lokówki wyróżniają się nie tylko kształtem, ale także funkcją nawiewu, która chłodzi włosy i zapewnia trwałość skrętu.


W przypadku lokówek automatycznych skręty będą bardziej jednolite, jednak w wielu modelach istnieje możliwość wyboru grubości wałka, jeśli producent dodał go do kompletu. Lokówką automatyczną również można wykonać loki na krótkich włosach, jednak niektórzy producenci informują wprost, że dany model jest przeznaczony dla włosów o minimalnie określony długości – na przykład 16 cm. Lokówka automatyczna sama „wciąga” wydzielone pasmo włosów i dokładnie nawija je na wałek, automatyzując i upraszczając stylizację. Po określonym czasie urządzenie wydaje sygnał dźwiękowy, by poinformować o możliwości wyjęcia pasma z lokówki. Daje to komfort użytkowania i minimalizuje ryzyko przypalenia włosów.

Czy lokówka do krótkich włosów jest inna niż ta do włosów długich?

Zacznijmy od nieoczywistego pytania o to, czy lokówka do krótkich włosów to jakiś specjalny model? Oczywiście nie, jednak ze względu na długość pasm nie każdą lokówką można uzyskać konkretne loki o pożądanej przez siebie grubości. Przy najkrótszych włosach użycie urządzenia o dużej średnicy może utrudniać uzyskanie korzystnego efektu fryzury. Loki w tym przypadku łatwiej będzie wystylizować przy pomocy urządzenia z cieńszym wałkiem. Dlatego, odpowiadając na powyższe pytanie, należy stwierdzić, że są to dokładnie te same urządzenia, co do włosów długich, jednak ocena potencjalnego efektu stylizacji danym modelem zależy od długości pasm oraz indywidualnych umiejętności użytkownika.

Najważniejsze rozwiązania, funkcje i parametry lokówek

Jeśli nie wiesz, jaka lokówka do krótkich włosów będzie najlepsza, koniecznie zwróć uwagę na najważniejsze parametry i cechy, jakimi powinien odznaczać się taki sprzęt. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak często chcemy kręcić włosy. Jeśli zamierzamy robić to od czasu do czasu, to śmiało możemy wybrać model o podstawowych rozwiązaniach. Jednak w przypadku częstych stylizacji, warto postawić na zaawansowane urządzenie, które zagwarantuje komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo dla włosów.


Dobra lokówka powinna być wyposażona w regulację temperatury. Zwykle jest to regulacja skokowa – automatyczna lub elektroniczna. Najczęściej do wyboru są 3, 4 lub 5 poziomów ustawienia temperatury, ale najbardziej podstawowe modele mają zaledwie 1 lub 2 stopnie. Na rynku dostępne są również lokówki o 8-9 stopniowej skali. Ważniejszą sprawą niż sama liczba stopni ustawień temperatury, jest jej zakres, ponieważ małe różnice ciepła pomiędzy jednym a drugim ustawieniem są w praktyce mało wyczuwalne. Większość modeli ma zakres temperatur w granicach od 160-170 do około 200-230o Celsjusza, przy czym w przypadku włosów podatnych na stylizację nie ma potrzeby korzystania z tych najwyższych ustawień.


Kolejną sprawą ważną dla bezpieczeństwa włosów, jest specjalna trwała i odporna na zarysowania powłoka ceramiczna, chroniąca włosy przed uszkodzeniami. Powłoka taka równomiernie rozprowadza ciepło, szybko się nagrzewa, a do tego jest bardzo gładka. Jeśli nie wiesz, jaka lokówka do krótkich włosów sprawdzi się najlepiej, to od razu postaw na model, który będzie działał ochronnie dla Twoich włosów.


Funkcją, którą coraz częściej można spotkać w lokówkach do włosów, jest jonizacja. Zapewnia ona włosom lśniący wygląd, domyka ich łuski oraz sprawia, że prezentują się wyjątkowo zdrowo.

Praktyczne rozwiązania

W związku z tym, że kręcenie włosów wymaga utrzymywania uniesionych rąk przez dłuższy czas, lokówka powinna być lekka i umożliwiać swobodną manipulację. Ważne, by przewód miał obrotowe mocowanie, co zapobiegnie frustracji z powodu plączącego się i skręcającego kabla. Przydatnym dodatkiem będzie także specjalne „oczko” do zawieszania lub mata termiczna, dołączona do urządzenia. W przypadku tradycyjnych lokówek warto zwrócić uwagę na nienagrzewający się czubek wałka. Ułatwi on utrzymanie lokówki. Ważną sprawą, dzięki której użytkowanie urządzenia będzie bezpieczniejsze, jest jej automatyczne wyłączanie. Istotnym parametrem jest również szybkość nagrzewania się lokówki. Zwykle jest to zaledwie kilkanaście sekund, dzięki czemu stylizacja włosów przebiega bardzo sprawnie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756