Poradniki Eksperta

Jaki odkurzacz pionowy wybrać?


Mało kto jest w stanie pozwolić sobie na mieszkanie lub dom z dużą powierzchnią przeznaczoną na przechowywanie. Ilość różnego rodzaju urządzeń, gadżetów, ubrań, ręczników itp. potrafi urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów. Nawet najbardziej pojemne szafki, szafy i półki potrafią dać za wygraną. Dlatego też tak istotne jest oszczędzanie cennego dla nas miejsca. Producenci sprzętów RTV i AGD starają się, by produkowane przez nich urządzenia spełniały wiele różnych funkcji. Dzięki takim rozwiązaniom możemy chociażby zaoszczędzić ograniczone miejsce. Pralko-suszarki, mikrofalówki z funkcjami pieczenia czy gotowania na parze, blendery z końcówkami idealnymi do ubijania – lista sprzętów zaskakujących swoimi licznymi funkcjami nie ma końca. Ostatecznie, wszystko sprowadza się do kilku cech: wygody, oszczędności miejsca i pieniędzy i przede wszystkim funkcjonalności. Najlepszym rozwiązaniem może być odkurzacz pionowy – jaki wybrać, by się nie zawieść? Na czym polega działanie tego urządzenia i jakie są cechy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem? Na wszystkie te pytania poznasz odpowiedź już za chwilę.


jaki odkurzacz pionowy


Odkurzacz pionowy – o co w tym chodzi?


Zanim odpowiemy sobie na pytanie jaki odkurzacz pionowy wybrać, by być w pełni usatysfakcjonowanym, zastanówmy się dlaczego urządzenia te zasługują na naszą szczególna uwagę. Odkurzacze pionowe znacznie różnią się od klasycznych urządzeń. Wszystkim znany jest obraz sporego, ciężkiego, opartego na kółkach urządzenia z długą elastyczna rurą i mniej lub bardziej długim kablem zasilającym. Kolejnym charakterystycznym elementem jest zbieranie zanieczyszczeń do worków. Wszystkie te cechy odchodzą w niepamięć za sprawą nowych, skutecznych rozwiązań. Zaczynając od kształtu, wagi i trybu pracy – tutaj nowoczesne rozwiązania wprowadziły istotną rewolucję. Możesz zapomnieć o klasycznym wyglądzie i cechach odkurzacza. Proste, zgrabne i lekkie urządzenia są znacznie łatwiejsze w obsłudze, nie męczą tak bardzo i są na tyle kompaktowe, że zmieszczą się nawet w najmniejszych przestrzeniach. Modele dostępne w naszym sklepie mają na tyle niską wagę, że z łatwością je podniesiesz, a nawet odkurzysz rogi ścian i sufitu. Inna konstrukcja urządzenia pozwoli Ci również na prostsze, mniej obciążające plecy sprzątanie. Długa, prosta i dostosowująca się do ruchów Twojej ręki rura znacznie ułatwi manewrowanie sprzętem. Pożegnać możesz się również z nie do końca praktycznym kablem zasilającym. Duża część odkurzaczy pionowych wykorzystuje w pracy specjalne akumulatory, które po naładowaniu pozwalają Ci na pracę bez potrzeby stałego podłączenia do źródła energii.


Koniec nadszedł również dla znanych wszystkim worków zbierających zanieczyszczenia. Odkurzacze pionowe wykorzystują specjalne pojemniki, które zbierają nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu. Możesz zapomnieć o sprawdzaniu zapełnienia worka, martwieniu się o znaczny spadek siły ssania przy jego stopniowym wypełnianiu czy potrzebie ich ciągłego kupowania. Urządzenia korzystające z pojemników wymagają wyłącznie prostego i higienicznego opróżnienia zbiornika od czasu do czasu i to wszystko! Wiemy już jakie zalety niosą za sobą te kompaktowe sprzęty, przejdźmy więc do odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jaki odkurzacz pionowy wybrać?


Sprawdź również: 


Jaki odkurzacz pionowy do 500 zł? Ranking 2021 [TOP5]

Odkurzacz pionowy z funkcją mycia - ranking [TOP10]Najważniejsze cechy odkurzaczy pionowych


Zastanawiając się nad kupnem nowego odkurzacza pionowego, powinieneś poznać kilka cech, które najbardziej wpływają na jakość i działanie urządzenia. Możesz skorzystać również ze specjalnie przygotowanych przez naszych ekspertów rankingów najlepszych urządzeń dostępnych na rynku. Zawsze warto jednak wiedzieć o tym, co w danym sprzęcie jest najważniejsze i dostosować swój wybór do Twoich wymagań. Jaki odkurzacz pionowy spełni Twoje oczekiwania? Zależy to od cech takich jak moc urządzenia, jego waga, maksymalny czas działania, pojemność i łatwość opróżnienia zbiornika na zanieczyszczenia, głośność czy ogólna wygoda obsługi. Nad każdym z tych zagadnień pochylimy się osobno, byś wiedział wszystko, co najważniejsze w odkurzaczach pionowych.


Zacznijmy od mocy urządzenia, która jest kluczową informacją dla kupującego nowy odkurzacz. Siła, z jaką pracuje sprzęt, wpływa w dużym stopniu na jakość sprzątania. Im wyższa moc urządzenia, tym będzie ono sprawniejsze i może wykorzystać różne inne rozwiązania. Użycie specjalnej turboszczotki, która z łatwością pozbędzie się trudnych do zassania zanieczyszczeń (na przykład włosów i sierści), wymaga nieco wyższej mocy. Warto zwrócić uwagę na często dostępny tryb Boost, który wzmocni moc ssania odkurzacza. Oczywiście, wysoka moc wiąże się z wyższym poborem energetycznym, a to przekłada się na wysokość rachunków za prąd. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż wysoka moc sprzętu pozwala na szybsze, sprawniejsze sprzątanie. Skracając czas pracy z urządzeniem, zużywamy tym samym mniej energii. Jeżeli będziemy sprzątali umiejętnie, nie tylko znacznie zaoszczędzimy cenny czas, ale również prąd.


Kolejnym czynnikiem, który ma istotne znaczenie, jest waga urządzenia. Odkurzacze pionowe charakteryzują się lekkością, dzięki czemu nie musisz męczyć się podczas sprzątania. Waga sprzętu tego rodzaju może wynosić nawet mniej niż 2,5 kilograma! Oczywiście, nie jest to jedyny czynnik, na który należy zwrócić uwagę. Czasem, moc urządzenia, czas pracy i funkcje dodatkowe mogą przeważyć nad jego wagą. Wspomnieliśmy o maksymalnym czasie pracy, który jest powiązany z napięciem akumulatora. W mniejszych mieszkaniach nawet pół godziny czy 20 minut zdają się być w pełni wystarczające. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zakupić sprzęt o znacznie dłuższym czasie pracy. W naszym sklepie znajdziesz również urządzenia o znacznie dłuższej możliwości sprzątania bez potrzeby dodatkowego ładowania – nawet do 90 minut!


Pojemność zbiornika na zanieczyszczenia jest kolejną cechą, która wpływa na komfort sprzątania. Im większa jest pojemność, tym rzadziej będziesz zmuszony go opróżniać. Warto wspomnieć jednak, że specjalne technologie stosowane w odkurzaczach pionowych pozwalają na stałą, wysoką moc zasysania; nieważne jak bardzo zostanie zapełniony pojemnik. Sytuacja ma się odwrotnie w przypadku klasycznych, wymiennych worków. Zbiorniki na zanieczyszczenia cechują się również wyjątkowo łatwym opróżnianiem i ewentualnym ich czyszczeniem. Odkurzacze znane są z hałasu, który potrafią generować. Nowoczesne urządzenia jednak, stosując najnowsze rozwiązania, znacznie ograniczają swoją głośność. Jeżeli urządzenie operuje w zakresie poniżej 85 decybeli, możemy być pewni, że sprzątanie nie zakłóci spokojnej atmosfery w Twoim domu.


Jeżeli nadal nie wiesz jaki odkurzacz pionowy wybrać, możesz pokierować się funkcjami dodatkowymi urządzenia. W zależności od modelu, który wybierzesz, możesz liczyć na przeróżne udogodnienia. Na szczególną uwagę zasługują dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest możliwość sprzątania na mokro. Tym sposobem możesz za jednym razem odkurzyć podłogę oraz ją umyć – oszczędność czasu jest piorunująca. Kolejną możliwością jest zastosowanie sprzętu jako odkurzacz ręczny. Wystarczy, że odłączysz najważniejszą część urządzenia, by sprawnie posprzątać auto, okruszki z blatów, zakamarki kanapy czy trudno dostępne miejsca.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert