Poradniki Eksperta

Jak działa robot sprzątający?

Na rynku możemy wyróżnić trzy typy robotów sprzątających podłogi. Są to odkurzacze automatyczne, roboty z funkcją odkurzania i mopowania oraz modele mopujące. Jaki robot sprzątający będzie najlepszy? Tu trzeba uwzględnić kilka czynników. Jeśli poszukujemy urządzenia 2 w 1 można wybrać odkurzacz automatyczny z mopem. W praktyce jednak lepsze rezultaty da wybór dwóch oddzielnych urządzeń, które mogą pracować efektywniej. Pamiętajmy bowiem, że odkurzacz automatyczny i robot myjący podłogi to urządzenia komplementarne, które świetnie się uzupełniają. Sprawdź i dowiedz się jak działa robot sprzątający.


jak działa robot sprzątający


Jeśli zastanawiasz się jaki robot sprzątający wybrać, przede wszystkim postaw na najlepszy odkurzacz automatyczny w Twoim budżecie. Jeśli ma funkcję mycia podłóg – to dobrze, jednak nie jest ona niezbędna. Najważniejsze jest efektywne i skuteczne odkurzanie, które wymaga zastosowania zaawansowanej nawigacji, aby sprzęt sprawnie przemieszczał się po pomieszczeniu.


Jak robot odkurzający sprząta?


Gdy będziesz rozważał jaki robot sprzątający wybrać, może pojawić się wątpliwość czy tak małe urządzenie jest w stanie efektywnie sprzątać. Jak działa robot sprzątający? Nie musisz się obawiać, wystarczy zapoznać się z jego zasadą działania i wszystko będzie jasne. Nawet najlepszy odkurzacz robot ma mniejszą moc, niż tradycyjny odkurzacz workowy czy cyklonowy. Jednak konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby była jak najbardziej efektywna. Przede wszystkim zminimalizowane są nieszczelności i straty mocy. Do tego siła ssania jest wspomagana przez obracające się z dużą szybkością szczotki lub gumowe wałki. No i w końcu robot powinien mieć harmonogram pracy. Oznacza to, że może codziennie automatycznie włączać się o określonej godzinie i sprzątać. Tym samym nie musi pozbywać się tak dużej ilości zabrudzeń, jak typowy odkurzacz.

Oferta odkurzaczy automatycznych jest zróżnicowana, dotyczy to także kształtu. Dostępne są głównie modele okrągłe oraz przypominające literę „D”. Jaki robot sprzątający będzie lepszy? W praktyce różnice sprowadzają się do obecności szczotek bocznych. Robot okrągły nie wjedzie do narożników, dlatego ma specjalną szczotkę, która wymiata z niego zabrudzenia i kieruje je do szczotki głównej. Robot w kształcie litery „D” nie musi mieć szczotki pomocniczej. Na rynku zdecydowanie więcej znajdziemy robotów okrągłych.

Standardowo większość robotów sprzątających jest wyposażona w stację dokującą. Urządzenie przebywa w niej gdy nie pracuje i doładowuje tam akumulatory. Najlepsze roboty sprzątające mają nawet specjalne stacje, które opróżniają automatycznie ich pojemnik na zabrudzenia. To przydatna funkcja, ponieważ zbiornik robota ze względu na niewielką pojemność wymaga regularnego opróżniania.Robot sprzątający na mokro – jak działa


Jaki robot sprzątający wybrać, gdy chcesz czyścić podłogi na mokro? Musisz zdecydować pomiędzy robotem mopującym, a odkurzaczem automatycznym z funkcją mycia. Niezależnie od typu urządzenia, są – wyposażone w nasadkę mopującą. Może być jednorazowa lub wielokrotnego użytku – wykonana z trwałego materiału. Zaletą nasadek jednorazowych jest to, że nie masz bezpośredniego kontaktu z brudem. Zbiornik robota napełniasz wodą, która następnie zwilża nasadkę mopującą, np. przy pomocy spryskiwacza. W modelach mopujących nasadki mogą być nasączone specjalnym detergentem, uwalniającym się pod wpływem wody. Jaki robot sprzątający wybrać ostatecznie? Jeśli zależy Ci na bardzo skutecznym czyszczeniu podłóg na mokro i masz już odkurzacz automatyczny, postaw na robot mopujący. Odkurzacz robot myjący podłogi wybierz wtedy, gdy z czyszczenia na mokro będziesz korzystał okazjonalnie.


Sensory w robocie


Wszystkie automatyczne urządzenia sprzątające są wyposażone w szereg sensorów i czujników, które kontrolują ich pracę oraz ułatwiają poruszanie się w przestrzeni. Te bardziej zaawansowane przypominają niemalże systemy nawigacyjne i opisujemy je w dalszej części tekstu. Niezależnie od tego jaki robot sprzątający wybierzesz, praktycznie każdy będzie miał wbudowane podstawowe czujniki. Odpowiadają one za wykrywanie przeszkód np. mebli czy po prostu ścian. Niezwykle ważne jest także wykrywanie schodów, które zapobiega upadkom. Z odkurzacza automatycznego możesz więc korzystać także w piętrowym domu. Do tego niektóre modele mają czujniki zabrudzeń, które skutecznie informują o tym, które miejsca należy czyścic z większą dokładnością. Robot sprzątający do dywanów może mieć zaś sensor, który wykrywa zmianę podłoża. Gdy wjedzie na taką powierzchnię, automatycznie zwiększy wydajność swojej pracy.


Roboty sprzątające w naszej ofercie:


Robot odkurzający z nawigacją


Jeśli zastanawiasz się jaki robot sprzątający nie pogubi się w Twoim mieszkaniu o skomplikowanym układzie, postaw na model z zaawansowaną nawigacją. Rozwiązanie to znajdziemy już w coraz większej liczbie odkurzaczy automatycznych. Nazywane jest również mapowaniem. Na czym ono polega?

Odkurzacz automatyczny jest wyposażony w szereg czujników jak np. kamery czy dalmierz laserowy. W trakcie pracy urządzenie tworzy mapę sprzątanej przestrzeni, co przynosi kilka dodatkowych korzyści. Przede wszystkim robot wie, które przestrzenie już posprzątał i nie wraca do nich. Jeśli w trakcie pracy wyczerpie się akumulator, urządzenie może wrócić do stacji dokującej, doładować baterie i kontynuować sprzątanie od miejsca w którym ostatnio je skończył. Mapę pomieszczeń możesz podejrzeć w aplikacji na smartfonie. Mogą być na niej zaznaczone miejsca, które były bardzo zanieczyszczone. Najlepszy robot sprzątający zapisze stworzoną mapę także po to, aby w przyszłości sprzątanie było jeszcze skuteczniejsze. Dodatkowo może tworzyć mapy różnych pięter Twojego mieszkania.


Jak działa robot z aplikacją?


Niezależenie od tego jaki robot sprzątający wybierasz, modele z komunikujące się ze smartfonem są dostępne w niemal każdym segmencie. Trzeba przyznać, że jest to obecnie absolutna podstawa. Jak działa robot sprzątający z aplikacją? Odkurzacz automatyczny może komunikować się za pomocą Bluetooth lub częściej Wi-Fi. Ten drugi typ łączności jest bardziej zaawansowany. Gdy Twój inteligentny robot sprzątający już zadomowi się w lokalnej sieci, czas na zainstalowanie aplikacji na telefonie. Jej możliwości to przede wszystkim łatwa konfiguracja urządzenia. Bez problemu ustawisz jego harmonogram pracy i będziesz mógł na bieżąco sprawdzać jak radzi sobie ze sprzątaniem. Niektóre roboty z wbudowaną kamerą pozwolą Ci nawet podejrzeć, co dzieje się w mieszkaniu. Jeśli odkurzacz zablokuje się w jakimś miejscu, dostaniesz o tym powiadomienie. Możesz go też zdalnie włączyć np. wtedy gdy zaraz po powrocie z pracy odwiedzą Cię nieoczekiwani wcześniej goście. Kolejna z korzyści to oczywiście wspominana wcześniej mapa w aplikacji, która wskaże Ci posprzątany obszar..


Robocie, posprzątaj salon!


Dziś bez problemu nasz odkurzacz automatyczny może przyjąć takie polecenie. Jaki robot sprzątający wybrać, aby można nim było sterować głosowo? Przede wszystkim musi on być kompatybilny z asystentem głosowym np. Google lub Amazon Alexa. Potem wystarczy krótka konfiguracja, w trakcie której nadamy robotowi nazwę. Wystarczy wydać odpowiednią komendę i urządzenie rozpocznie pracę. Jeśli mamy bardziej zaawansowany model, można wskazać nawet konkretne pomieszczenie do sprzątnięcia. Inne zadania, które może zrealizować robot sprzątający to np. powrót do stacji dokującej w celu naładowania akumulatorów lub zakończenie sprzątania.


Automatyczne sprzątanie nie tylko podłogi


Gdy będziesz odpoczywał na kanapie, a Twój odkurzacz automatyczny akurat będzie czyścił podłogę, na pewno znajdziesz chwilę na refleksję. Być może pomyślisz wtedy jaki robot sprzątający może Cię jeszcze wyręczyć? Okazuje się, że na rynku znajdziemy także automatyczne myjki do okien. Robot taki jest wyposażony w czyszczące ściereczki i może mieć system zasysający zabrudzenia. Oprócz szyb, poradzi sobie również z innymi szklanymi powierzchniami, a nawet płytkami ceramicznymi. Urządzenie wykryje krawędzie okna i łatwo obliczy najbardziej efektywną trasę czyszczenia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756