Poradniki Eksperta

Ranking klimatyzatorów – najlepsze klimatyzacje [TOP10]

 2023-05-18 

Od jakiegoś czasu lata są coraz bardziej upalne, a klimat zdecydowanie się ocieplił. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobów na ochłodę, a chyba najlepszym z nich jest klimatyzator. W ofercie Media Expert znajdziesz wiele jednostek przeznaczonych do użytku w pomieszczeniach o różniej powierzchni. Przygotowaliśmy ranking klimatyzatorów, aby ułatwić Ci wybór. Efektywne chłodzenie to bowiem podstawowa funkcja, ale warto zwrócić uwagę także na dodatkowe rozwiązania.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Jaki klimatyzator wybrać?

W domach i mieszkaniach zazwyczaj korzystamy z klimatyzatorów przenośnych oraz typu split. Oba rozwiązania mają swoje zalety, jednak popularność jednostek split to trend, który jest coraz widoczniejszy. Klimatyzatory przenośne mają główny atut w postaci braku konieczności instalacji. To mobilne urządzenia, które możemy zakupić w sklepie i po rozpakowaniu oraz uruchomieniu są praktycznie gotowe do pracy. Jednak zintegrowanie wszystkich komponentów w jednej obudowie sprawia, że emitują większy hałas, ponieważ jednostka chłodząca znajduje się w pomieszczeniu oraz zajmują więcej miejsca. Klimatyzator przenośny może też pełnić funkcję osuszacza, np. w takich pomieszczeniach jak pralnia. To sprawia, że jest przydatny również poza sezonem.


Nasz ranking klimatyzatorów ściennych prezentuje modele typu split, które konsumenci wybierają coraz częściej ze względu na walory użytkowe. Tego typu zestaw ma dwa główne elementy – jednostki zewnętrzną oraz wewnętrzną. Ta pierwsza składa się ze skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego oraz wentylatora. To właśnie te elementy stanowią źródło największego hałasu, dlatego są montowane poza pomieszczeniem. Zajmują również całkiem dużo miejsca. W pomieszczeniach znajduje się jednostka wewnętrzna składająca się z parownika i dmuchawy dystrybuującej powietrze. Zazwyczaj jest ona instalowana na ścianie i ma kształt podłużnego prostopadłościanu. Oba elementy są zasilane energią elektryczną i są połączone instalacją rurową. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są również w systemy filtracji, które dbają o to, aby wydmuchiwane powietrze było czyste. Przydatnym rozwiązaniem jest także funkcja jonizacji.

Budowa klimatyzatorów typu split

Sprężarka w jednostce zewnętrznej służy do sprężania czynnika chłodniczego. To między innymi od niej zależy wydajność chłodzenia oraz zużycie energii klimatyzatora. Wydajnym i efektywnym energetycznie rozwiązaniem są sprężarki inwerterowe. Wyposażone są w elektroniczne sterowanie, co pozwala na znaczną oszczędność energii oraz cichszą prace, ponieważ wydajność jest stale dostosowywana do warunków termicznych panujących w pomieszczeniu. Rozwiązanie to cechuje się dużą niezawodnością oraz pozwala znacznie szybciej uzyskać odpowiednią temperaturę niż w tradycyjnych klimatyzatorach typu on/off. Ranking klimatyzatorów zawiera kilka propozycji ze sprężarką inwerterową, są one droższe niż tradycyjne, jednak warto rozważyć ich zakup, chociażby ze względu na niższe koszty eksploatacji czy mniejszy poziom hałasu.

Ważne parametry klimatyzatora

Oczywiście wydajność urządzenia powinna być dopasowana do rozmiarów pomieszczenia, które ma chłodzić. Wzięliśmy to pod uwagę przygotowując ranking klimatyzatorów. Przede wszystkim w specyfikacji sprawdź jaka jest maksymalna zalecana powierzchnia pomieszczenia, w którym ma pracować urządzenie. Podawane przez nas parametry dotyczą pomieszczenia o wysokości 2,7 m, w którym przebywają dwie osoby, a okna się umieszczone od południowego wschodu. Warto także zwrócić uwagę na wymiary jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ta pierwsza może być zainstalowana np. na tarasie lub balkonie, więc sprawdź, czy masz na nią miejsce. Bliska odległość jednostki zewnętrznej od wewnętrznej znacznie ułatwia montaż klimatyzacji. Jednostka zewnętrzna, jak już wspominaliśmy, jest zazwyczaj montowana na ścianie (więc musisz znaleźć na nią miejsce) i ma podłużny kształt. Zwróć także uwagę na aspekt estetyczny. Niektórzy producenci udostępniają rożne warianty kolorystyczne, co może mieć znacznie. Ciekawostkę stanowi jednostka wewnętrzna w formie, np. ramy na obraz lub zdjęcie. To bardzo estetyczne rozwiązanie i być może sprawdzi się w Twoim wnętrzu.


Oczywiście mówiąc o parametrach klimatyzatorów nie możemy zapomnieć o głośności urządzeń. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę, jaki poziom hałasu generuje przede wszystkim jednostka wewnętrzna. Głównym źródłem dźwięków są obroty wirnika i praca silnika napędu. Im są one szybsze tym poziom hałasu jest większy. Dlatego regulując te ustawienia możesz dostosować natężenie dźwięków do panujących warunków. Przyjmuje się, że hałas na poziomie 30 dB(A) nie zakłóca snu. W specyfikacji urządzenia warto sprawdzić jak głośne jest w poszczególnych trybach pracy. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora zazwyczaj generuje hałas na poziomie ok. 55 – 60 dB(A). Warto zdecydować się na klimatyzator z funkcją trybu nocnego, która znacznie ogranicza natężenie dźwięków.

Klasa efektywności energetycznej klimatyzatora

Nowoczesne klimatyzatory są oznaczane klasą efektywności energetycznej. Znacznik ten informuje o tym, jak oszczędny jest sprzęt. Producenci stosują dwa oznaczenia – dla funkcji chłodzenia oraz grzania dla trzech regionów geograficznych Europy, w przypadku urządzeń z pompą ciepła. W obu przypadkach najlepszą efektywność energetyczną oznacza symbol A+++, a najmniejszą D. Oprócz tego na etykiecie energetycznej znajdziesz informacje na temat poziomu hałasu czy zużycia energii elektrycznej.

Nie tylko chłodzenie – klimatyzator z pompą ciepła

Przygotowując ranking klimatyzatorów wybraliśmy kilka urządzeń z pompą ciepła. To nowoczesny sprzęt, który nie tylko efektywnie chłodzi. Zaletą tego typu urządzeń jest również możliwość ogrzewania pomieszczeń. Dzięki większej sprawności niż tradycyjny grzejnik elektryczny, klimatyzator może być efektywnym wyborem do dogrzewania pomieszczeń. Jak deklarują niektórzy producenci sprzęt może być wykorzystywany do grzania nawet, gdy za oknem słupek rtęci wskazuje -25 stopni Celsjusza. Konkretna wartość zależy od wybranego modelu.


Oczywiście ogrzewanie klimatyzatorem z pompą ciepła będzie droższe niż w przypadku korzystania np. z pieca na węgiel czy pellet. Jednak dla wielu osób zaletą będzie np. łatwość obsługi – wystarczy włączyć klimatyzator, ustawić odpowiednią temperaturę i po chwili w pomieszczeniu zacznie rozchodzić się przyjemne ciepło.

Sterowanie klimatyzatorem

Standardowym wyposażeniem jednostek chłodzących jest pilot zdalnego sterowania. To najłatwiejszy sposób kontroli, ponieważ jest on wyposażony w wyświetlacz, który wskazuje np. tryb pracy, ustawioną temperaturę, czy to jak długo sprzęt ma działać. Oczywiście ranking klimatyzatorów prezentuje także kilka modeli z funkcją Wi-Fi, która jest stosowana coraz powszechniej i pozwala na integrację z systemami smart home. Dzięki niej możesz kontrolować parametry pracy swojego klimatyzatora, np. z poziomu telewizora. Naturalnie dostępna jest również aplikacja na telefon, która jest zdecydowanie najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Oferuje podobne funkcje jak pilot, ale pozwala również na zdalne uruchomienie klimatyzatora z dowolnego miejsca. Przykładowo, gdy wracasz z pracy możesz kilka minut wcześniej uruchomić klimatyzator, aby w pomieszczeniu panowała przyjemna temperatura. Nowym trendem jest również wykorzystywanie asystentów głosowych do sterowania klimatyzacją.

Instalacja klimatyzatora typu split

Klimatyzator stacjonarny wymaga specjalistycznego montażu. Dlatego wychodząc naprzeciw Twoim potrzebom w ofercie Media Expert możesz zakupić klimatyzator wraz z usługą montażu. Jest ona wykonywana przez wykwalikowaną firmę współpracującą z Media Expert. Przedsiębiorstwo posiada wszystkie niezbędne certyfikaty uprawniające do wykonania usługi. W przypadku klientów indywidulanych, którzy chcą zakupić klimatyzator bez usługi montażu, muszą oni przedstawić umowę na montaż urządzenia zawartą z przedsiębiorcą posiadającym certyfikat dla przedsiębiorcy lub osobą fizyczną posiadającą certyfikat personalny.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756