Poradniki Eksperta

Robot odkurzający – dla kogo?

Choć nikt nie przeprowadził na ten temat szeroko-zakrojonych badań, to prawdopodobnie na liście najbardziej nielubianych obowiązków domowych sprzątanie plasuje się w czołówce. Nie można się temu dziwić...


Czynność ta zajmuje dużo czasu, a jej efekty przemijają bardzo szybko. Jeżeli posprzątamy w sobotę rano, to z pewnością już w niedzielę wieczorem pojawią się pierwsze irytujące zabrudzenia. Szczególnie narażona jest na nie podłoga, a doskonale wiedzą o tym rodzice i posiadacze zwierząt. Niemniej nawet jeżeli mieszkamy sami, to jesteśmy w stanie bardzo szybko nanieść brud na butach czy też nakruszyć podczas jedzenia. Znamy to. Dlatego w ostatnich latach właśnie roboty odkurzające stały się jednymi z najbardziej pożądanych produktów. Sumiennie wykonują swoją pracę i pojawiające się zabrudzenia eliminują na bieżąco. Są wiec urządzeniami dla każdego, ponieważ nawet osoby deklarujące zamiłowanie do sprzątania docenią pomoc.


Jak wybrać robota sprzątającego?


Czy stanęliście kiedyś przed wyzwaniem znalezienia kogoś, kto naprawia zepsuty sprzęt? Kto wówczas wzbudzał większe zaufanie „pan złota rączka” czy specjalista z autoryzowanego serwisu? Oczywiście, że ten drugi. Dlatego tak ważne jest zweryfikowanie możliwości naprawy. Jeżeli natomiast ta jest możliwa bez wychodzenia z domu i to szybko? Kuszące i tak to powinno działać – za pośrednictwem kuriera (tzw. door-to-door) lub samodzielnie. W tym drugim przypadku konieczna jest jednak modułowa konstrukcja robota – serwis tylko wyśle do nas daną część, a my wykonamy naprawę z pomocą przesłanego wideo-poradnika. Serwis i dostępność części jest więc ważna i łatwa do zweryfikowania. Idźmy dalej. Jaki musi być produkt, który sprzedawany jest od blisko dwóch dekad i to z ogromnym powodzeniem? Musi być oczywiście dobry. Dodatkowo długoletnie doświadczenie zapewnia optymalne rozwiązania. Teraz przejdźmy do liczb, które łatwo zweryfikować. Zaglądaliście ostatnio pod łóżko czy szafkę na nóżkach? Robot musi tam zaglądać każdego dnia, dlatego ważne, aby był jak najniższy. Najlepsze efekty osiągnie natomiast, gdy posiada dwie szczotki w głowicy czyszczącej. Tak, tu zdecydowanie lepiej jak jest więcej. Na koniec test „na oko” – po prostu porównaj roboty od spodu, może być na zdjęciu w internecie. Na ich podstawie jesteś w stanie ocenić jakość materiałów, a nawet zaawansowanie technologiczne.iRobot – przegląd modeli


iRobot jest pionierem domowej robotyki. Samą gamę Roomba rozwija nieprzerwanie od 2002 roku i posiada w swojej ofercie inne roboty, jak mopujące Braava. Te blisko dwie dekady pozwoliły zdobyć firmie ogrom doświadczeń, a dzięki temu wiele pożytecznych technologii. Jedną z nich jest unikatowy 3-stopniowy system sprzątania. 


Jak to działa? 

1. Wirująca szczotka boczna zagarnia brud sprzed robota, w tym ten zgromadzony wzdłuż ścian i w rogach w kierunku środka robota. 

2. Umieszczona w centralnej części robota głowica czyszcząca wyposażona jest dwie szczotki. Ich przeciwbieżne ruchy najefektywniej zbierają zabrudzenia. 

3. Siła ssąca odpowiada za zamknięcie ich w szczelnym zbiorniku. 


To efektywne rozwiązanie dostępne jest już w podstawowym modelu – iRobot Roomba 605. Znajdziemy w nim również inne charakterystyczne dla odkurzających iRobotów rozwiązanie – system Dirt Detect. Czujniki robota monitorują na bieżąco ilość zbieranych zabrudzeń, a gdy jest ich więcej, robot poświęca więcej uwagi danemu obszarowi. Moduł wifi oraz funkcja harmonogramu występują w modelach Roomba 676 i wyższych. Podłączenie do internetu zapewnia wygodę obsługi z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne, ale również stałe udoskonalanie robota. Nawet podczas funkcjonowania w naszym domu może on otrzymać aktualizacje oprogramowania. Model Roomba 676 jest tu doskonałym przykładem – poprzez optymalizację zarządzania energią jego czas pracy na jednym ładowaniu wydłużył się o 50%. Wspomniana funkcja harmonogramu pozwala z kolei na wskazanie robotowi godzin, w których ma zaczynać pracę każdego dnia tygodnia. Inną unikatową dla marki iRobot technologią jest AeroForce, którą znajdziemy w modelach Roomba e5 i wyższych. W jej przypadku dwie szczotki w głowicy czyszczącej posiadają gumową, bieżnikowaną powłokę. Zwiększa to efektywność oraz minimalizuje osadzanie się na nich zabrudzeń.Wiele przełomowych rozwiązań przyniósł rynkowy debiut pierwszego modelu serii 900 z oznaczeniem  Roomba 980 (w serii tej znajdziemy również model Roomba 975). Wówczas zadebiutowała opisana już technologia AeroForce (pierwszej generacji), czujnik podłoża oraz nawigacja iAdapt 2.0. Automatyczny odkurzacz Roomba 980 rozpoznają podłoże i np. w momencie wjechania na dywan zwiększy swoja moc. W przypadku modeli Roomba serii 900 i wyższych warta poświęcenia większej uwagi jest nawigacja. Zestaw czujników zbliżeniowych jest tu wspierany przez zabezpieczoną kamerę. Dzięki temu robot jest w stanie zarejestrować zmiany w otoczeniu i gdy podczas jego pracy przesuniemy np. fotel, Roomba zauważy ten fakt i wysprząta odsłoniętą powierzchnię. Z kolei gdy podczas pracy robotowi zabraknie energii, zapamięta pozycję, w której przerwał i dokończy pracę po naładowaniu. Oznacza to, że w razie potrzeby Roomba 980 może sprzątać nawet 360 minut! 


Najnowsze i zarazem najwyższe modele Roomba i7 oraz s9 również wprowadziły kilka przełomowych rozwiązać. Możemy wymienić to technologie Imprint Smart Mapping oraz Imprint Link. Pierwsza pozwala im na stworzenie dokładnej mapy naszego mieszkania lub domu (do 10 kondygnacji), abyśmy mogli wskazać pomieszczenia, które mają być wysprzątane. Druga z wymienionych technologii umożliwia współpracę z robotem mopującym Braava jet m6. Wówczas po odkurzaniu pomieszczenia lub pomieszczeń automatycznie rozpocznie się w nich proces mopowania. Flagowiec – Roomba s9 – charakteryzuje się odmiennym kształtem oraz związaną z nim technologią Perfect Edge. Doświadczenie marki iRobot sprawia, że jej produkty są efektywnymi pomocnikami na lata. Firma przykłada wielką wagę do obsługi posprzedażowej, stąd autoryzowany serwis w Polsce zbiera najwyższe noty. Jeżeli dodamy do tego bardzo atrakcyjne ceny oraz arsenał przełomowych technologii, iRobot jawi się jako doskonały wybór w walce z zabrudzeniami, każdego dnia.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert