Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie są rodzaje alkomatów?

 2022-11-17 

Alkomaty to urządzenia, które coraz częściej można spotkać jako wyposażenie auta, domu, czy nawet firmy. Główne zadanie, jakie przed nimi stoi to stwierdzenie, czy osoba, która poddawana jest badaniu, jest pod wpływem alkoholu. Przepisy bardzo wyraźnie określają, jakie są dopuszczalne dawki w organizmie, gdy chcecie prowadzić auto, ale na tym nie koniec zastosowania alkomatów. Wbrew pozorom, możecie się z nimi spotkać w wielu różnych okolicznościach. W naszym poradniku przyjrzymy się, jakie są rodzaje alkomatów i w jakich sytuacjach należy z nich korzystać.

Kiedy przydaje się alkomat?


Pierwszym skojarzeniem, które zapewne pojawiło się w Waszych głowach po usłyszeniu słowa alkomat, jest prowadzenia auta. Złamanie obowiązującego prawa może Was kosztować całkiem sporo, dlatego lepiej zawsze upewnić się, czy jesteście w stanie prowadzić samochód, czy jakikolwiek inny pojazd mechaniczny. Alkohol potrafi być bardzo niebezpieczny dla osoby kierującej, dlatego, jeśli nie macie pewności, czy wypita do obiadu lampka wina ma na Was negatywny wpływ, lepiej skorzystać z pomocy alkomatu. Najlepiej do tego zadania nadają się urządzenia wykorzystywane przez służby mundurowe.

Alkomat policyjny


Rodzaje alkomatów zaczniemy omawiać od alkomatów policyjnych, ponieważ to z nimi najczęściej będziecie mieć styczność. Rutynowa kontrola trzeźwości na drodze to zupełnie normalna procedura, ale dlaczego akurat te alkomaty tak bardzo wyróżniają się na tle innych? Przede wszystkim tego typu alkomaty są o wiele bardziej czułe od pozostałych modeli. Pozwalają na sprawdzenie ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, nawet jeśli jego stężenie jest bardzo niskie. Pomimo tego, że jak już wspominaliśmy, przepisy dopuszczają obecność pewnej ilości alkoholu u kierowcy, są to wartości wyjątkowo niskie, które w wielu przypadkach mogą nie być wyłapane przez alkomaty ze średniej półki. Alkomaty policyjne to najczęściej urządzenia, które potrafią wykonać badanie i podać wynik w krótkim czasie, co jest ich dużą zaletą. Dodatkowo wszystkie alkomaty policyjne muszą posiadać odpowiedni atest.

Alkomaty policyjne w naszej ofercie:

Alkomat elektrochemiczny


Na rynku znajdziecie dwa podstawowe rodzaje alkomatów, które korzystają z innych technologii do wykrywania alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to alkomat półprzewodnikowy i elektrochemiczny. Ten drugi cieszy się zdecydowanie większą popularnością, głównie dlatego, że sensor zastosowany w tego typu alkomatach jest o wiele bardziej miarodajny. Czułość alkomatu elektrochemicznego pozwala zatem na sprawdzenie szerszego zakresu promili, co przekłada się także na jego dokładność. Używając tego rodzaju urządzeń, będziecie mogli wykryć podczas badania nawet niewielkie ilości alkoholu, a w wielu sytuacjach może się to okazać bardzo istotne dla pełniejszej oceny sytuacji. Kolejną zaletą alkomatów elektrochemicznych jest stabilność ich pracy. Nawet po kilkuset badaniach sensor będzie dobrze skalibrowany. Oznacza to, że samą kalibrację można przeprowadzać nawet co kilka tysięcy wykonanych testów. Dlatego też są to alkomaty najczęściej używane w policji.

Alkomaty elektrochemiczne w naszej ofercie:

Modele bezustnikowe


Przyglądając się temu, które rodzaje alkomatów są najpopularniejsze, szybko zorientujecie się, że należą do nich alkomaty bezustnikowe. Korzystają z nich bardzo chętnie opisane wyżej służby mundurowe, ponieważ eliminują potrzebę wymiany ustnika po każdorazowym badaniu. Pozwala to na duże oszczędności, ponieważ potrzeba dokupywania nowych ustników całkowicie zniknie. W praktyce oznacza to, że sensor w alkomacie jest w stanie wykonać test wyłącznie na podstawie strumienia powietrza wydychanego przez osobę poddaną kontroli. Z tego samego względu, alkomat bezustnikowy nadaje się do badania zawartości alkoholu we wszelkiego rodzaju cieczach. Takie urządzenie może okazać się bardzo przydatne, gdy przebywając na imprezie ze znajomymi lub w gronie rodziny, chcemy dyskretnie sprawdzić, czy możemy sobie pozwolić na wypicie podanego napoju.

Alkomaty bezustnikowe w naszej ofercie:

Alkomat dowodowy


Poznaliście już najpopularniejsze rodzaje alkomatów, pora więc przyjrzeć się tym bardziej specjalistycznym. Jednym z nich jest alkomat dowodowy który, jak sama jego nazwa wskazuje, ma za zadanie zbieranie dowodów w postaci wyników przeprowadzonych badań. Wbrew pozorom, wiele alkomatów policyjnych jest alkomatami dowodowymi. Pierwsze badanie zawsze wykonywane jest urządzeniem bezustnikowym, ale w razie pojawienia się podejrzanych wyników, kolejne dokonywane jest już za pomocą alkomatu dowodowego. Najczęściej korzystają one z ustników, aby wyeliminować jakiekolwiek podejrzenia. Samo badanie nie jest jeszcze podstawą do rozpoczęcia procedur karnych, ponieważ alkomat dowodowy musi mieć ważne wzorcowanie. Alkomat musi przejść bardzo rygorystyczne badania laboratoryjne, które potwierdzą, że wyniki otrzymanych badań mieszczą się w granicach błędów określanych we wzorze, stąd też nazwa tej procedury. W przypadku stwierdzenia poprawnego działania, wydawany jest odpowiedni certyfikat. Tylko wtedy wyniki badań mogą być użyte np. w sądzie.

Alkomaty dowodowe w naszej ofercie:

Który alkomat jest najlepszy dla firm?


Wszystkie omówione wyżej rodzaje alkomatów łączy jedna, wspólna cecha, którą jest możliwość ich wykorzystywania na terenie firmy i zakładu pracy. Sam kodeks pracy jasno definiuje obowiązki i przywileje zarówno pracowników, jak i przełożonych w sytuacji, gdy konieczna jest weryfikacja stanu trzeźwości. Część z firm decyduje się na profesjonalne alkomaty dla firm, które najczęściej mają aktualny certyfikat wzorcowania.


Warto pamiętać, że certyfikat ma ważność przez 6 miesięcy. Tego typu urządzenia są bardzo dokładne, ponieważ w zakładzie pracy obowiązują inne przepisy niż te przygotowane dla kierowców i pracodawca ma możliwość nawet zwolnienia swojego pracownika, jeśli ten jest pod wpływem alkoholu. W wielu przypadkach alkomat dowodowy jest znacznie dokładniejszy i bardziej miarodajny niż np. alkomat policyjny.

Alkomaty dla firm w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756