Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Jaką wybrać?

Data dodania: 09-08-2023

Mycie zębów jest jedną z najważniejszych codziennych czynności, jakie wykonujemy dla swojej higieny i zdrowia. Do tych obszarów, przykładamy coraz większą wagę, dlatego chcemy też mieć pewność, że właściwie troszczymy się o naszą jamę ustną i uzębienie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup szczoteczki elektrycznej, która już od dawna uznawana jest przez dentystów, za bardziej skuteczną metodę walki z próchnicą i ceniona jest za dokładne mycie zębów. Która sprawdzi się lepiej: szczoteczka soniczna, czy rotacyjna? Jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice, i wreszcie, która z nich jest lepsza? Zatem podstawowa kwestia: szczoteczka soniczna, czy rotacyjna? Odpowiedzi na powyższe pytania, poszukamy w niniejszym poradniku.

Szczoteczka soniczna, a rotacyjna: podobieństwa i różnice

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, która szczoteczka może być lepsza, musimy najpierw przybliżyć sobie oba typy: modele soniczne i rotacyjne. W dalszym ciągu istnieje tu pewna nieścisłość. Jako pierwsze, na rynku pojawiły się szczoteczki rotacyjne, ale dla odróżnienia ich od szczoteczek manualnych, określane były mianem – zgodnie z prawdą – „szczoteczek elektrycznych”. Teraz jednak, kiedy pojawiły się także szczoteczki soniczne, rozróżnienie modeli elektrycznych i sonicznych nie ma sensu. Wynika to z faktu, iż oba modele są elektryczne, a ich główna cecha, związana z technologią mycia zębów, znajduje swoje odzwierciedlenie w nazwie. Mamy zatem szczoteczki elektryczne rotacyjne oraz szczoteczki elektryczne soniczne.

Technologia w szczoteczkach sonicznych a rotacyjnych

Szczoteczki soniczne zaprojektowane zostały stosunkowo niedawno, dlatego technologia w nich zastosowana jest obecnie najnowocześniejszym rozwiązaniem, wykorzystywanym w szczoteczkach do zębów. Mowa o wytwarzaniu fal dźwiękowych o wysokich częstotliwościach (ok 260 Mhz). Fale te wprawiają włosie szczoteczki w drgania, a dzięki temu, pasta oraz ślina dokładnie się łączą, przez co powstają mikrobąbelki. Jest to bliskie zjawisku kawitacji, w którym ciecz zmienia się w gaz pod wpływem niskiego ciśnienia. To właśnie jest pierwsza, zasadnicza różnica modeli sonicznych i rotacyjnych. W tych drugich, mamy bowiem do czynienia z mniej zaawansowaną techniką mechanicznego ścierania płytki nazębnej. Włosie wprawione w ruch rotacyjny (lub oscylacyjny), pociera powierzchnię zęba, oczyszczając ją z resztek jedzenia i płytki nazębnej. Ten sposób mycia jest bardzo intensywny i u osób z wrażliwymi dziąsłami, może prowadzić do podrażnień.

A może szczoteczki magnetyczne?

Nowością pośród szczotek są szczoteczki magnetyczne, które łączą okrągłą główkę szczoteczki z mikrowibracją włókien. Nowe szczoteczki Oral-B iO to nie tylko innowacyjny, interaktywny design, ale także rewolucyjna technologia, która zadba o Twoje zęby i piękny uśmiech.

Wygląd szczotek 

Drugą ważną różnicą, jaką można zaobserwować gołym okiem, jest kształt główki, jaki ma szczoteczka rotacyjna czy soniczna. W szczoteczkach sonicznych, jest ona podłużna i wygląda prawie tak, jak główka tradycyjnej szczoteczki manualnej. Z kolei modele rotacyjne cechuje okrągła główka, której wielkość pozwala „objąć” powierzchnię jednej strony zęba. Inny kształt główki oraz zastosowana technologia, przekładają się na nieco inną technikę mycia. W obu przypadkach jest ona odmienna, niż ta, jaką znamy z mycia szczoteczką manualną. Główkę szczoteczki rotacyjnej, należy po prostu kolejno przykładać do zębów z każdej strony na kilka sekund. Włosie powinno być ułożone prostopadle do zębów. Natomiast szczoteczkę soniczną, należy przyłożyć pod kątem około 45 stopni, zwracając uwagę, by nie dociskać zbyt mocno główki do uzębienia. Zbyt mocny nacisk, może niekorzystnie wpływać na liczbę generowanych drgań szczoteczki.


Także z technologią, związana jest kolejna różnica pomiędzy szczoteczką soniczną i rotacyjną. Chodzi o liczbę ruchów. W szczoteczkach rotacyjnych, zwykle jest to od kilku do kilkunastu tysięcy ruchów oscylacyjnych oraz w tzw. modelach „3D”, również do kilkudziesięciu tysięcy ruchów pulsacyjnych. Z kolei w przypadku szczoteczek sonicznych, liczba ruchów na minutę to już około 30-40 tysięcy, przy czym najbardziej zaawansowane modele, wytwarzają ich nawet 90-100 tys./min. To, zdaniem niektórych specjalistów sprawia, że szczoteczki soniczne są skuteczniejsze w czyszczeniu płytki nazębnej, czy wybielaniu zębów, niż ich starsze „kuzynki”.


Poza tymi istotnymi różnicami, szczoteczki soniczne i rotacyjne mają też wiele cech wspólnych. Podobny kształt urządzenia i zbliżony ciężar, to jedne z nich. Dodatkowo, urządzenia są zwykle zasilane akumulatorowo, a ładowane na specjalnej podstawce. Ponadto, niezależnie od tego, jaka szczoteczka: soniczna czy rotacyjna, spodziewać się możemy przydatnych rozwiązań, ułatwiających użytkowanie.

Najpopularniejsze rozwiązania spotykane w szczoteczkach rotacyjnych i sonicznych

Warto omówić ciekawe rozwiązania oraz funkcje, na jakie należy zwrócić uwagę, przy wyborze odpowiedniej dla nas szczoteczki. Trzeba tu wyjaśnić, iż liczba ruchów na minutę, która często postrzegana jest przez użytkowników za najważniejszy parametr danego modelu szczoteczki, niekoniecznie ma najistotniejsze znaczenie. Tak naprawdę o tym, jak dobra jest dana szczoteczka, przesądza przede wszystkim technika oraz częstotliwość mycia zębów. Należy więc myć zęby dokładnie i możliwie po każdym posiłku, minimum dwa razy dziennie. Używając szczoteczki sonicznej i rotacyjnej, nie należy też dociskać końcówki do powierzchni zęba, bo może to być drażniące dla dziąseł i ograniczać ruchy włosia.

Tryb pracy

Sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, są różne tryby pracy. Zarówno w modelach sonicznych, jak i rotacyjnych, znaleźć możemy na przykład tryb delikatny dla dziąseł, tryb masażu, czy też wybielający. Czy lepiej jest wybrać urządzenie, które jest wyposażone w różne tryby pracy? To oczywiście zależy od oceny kupującego. Dobrze jednak pamiętać, że szczoteczka soniczna czy rotacyjna to urządzenie, które kupujemy na lata. Przez te lata, wiele w naszym uzębieniu może się jednak zmienić: możemy potrzebować delikatnego trybu dla wrażliwych dziąseł, czy nawet trybu delikatnego, który pozwoli nam bezpiecznie szczotkować jamę ustną z aparatem ortodontycznym na zębach. Jeśli zatem mamy do wyboru szczoteczkę z kilkoma trybami i taką, która ma tylko jeden tryb, trzeba dobrze rozważyć, co będzie dla nas najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Zasilanie

Parametrem, który łączy wszystkie szczoteczki elektryczne, jest kwestia zasilania. Jest to również sprawa, na którą dobrze zwrócić uwagę ze względów czysto praktycznych. Mogąc wybrać podobne urządzenia, w podobnej cenie, zawsze dobrze rozważyć zakup modelu, który wymaga rzadszego ładowania. Różnice pomiędzy modelami w tym zakresie, są całkiem spore. Niektóre urządzenia pozwalają używać szczoteczki zaledwie tydzień, podczas gdy inne – nawet 3-4 tygodnie.


Zarówno w szczoteczkach sonicznych, jak i rotacyjnych, znaleźć możemy kilka istotnych wskaźników, dzięki którym nie musimy obawiać się, że szczoteczka wysiądzie wtedy, kiedy będziemy jej bardzo potrzebować. Mowa m.in. o wskaźniku stanu naładowania akumulatora, wskaźniku ładowania, czy sygnalizacji konieczności podłączenia urządzenia do ładowania. Rozwiązania te po prostu przypominają o tym, na jak długo wystarczy nam baterii.


Obecnie do najpopularniejszych rozwiązań, jakie spotykamy w szczoteczkach sonicznych i rotacyjnych, są także: timer, ułatwiający równomierne mycie całej jamy ustnej oraz czujnik siły nacisku, który chroni nasze dziąsła.

Która szczoteczka lepsza? Soniczna czy rotacyjna?

Na koniec, rozwiejmy największy dylemat osób kupujących swoją pierwszą szczoteczkę elektryczną. Która jest lepsza: szczoteczka soniczna czy elektryczna? Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a to, jaka będzie dla nas odpowiednia, związane jest m.in. ze stanem naszego uzębienia, ale również oczekiwaniami, co do samego sprzętu. Pewne jest, że zakup szczoteczki elektrycznej – czy to sonicznej, czy rotacyjnej – pozwoli nam dużo lepiej zadbać o uzębienie i dużo dokładniej usuwać resztki jedzenia, płytkę nazębną, a także przebarwienia z kawy, niż szczoteczka manualna. To, na co powinniśmy najbardziej zwrócić uwagę, to długość użycia po jednym ładowaniu, dostępne tryby pracy, a także końcówki do szczoteczki, będące w ofercie danego producenta. Często bowiem, to właśnie końcówki dobrane pod kątem miękkości, ułożenia czy długości włosia, mają duży wpływ na to, jakie są nasze odczucia oraz zadowolenie z danego produktu. Warto mieć na uwadze, że modele soniczne, uważane są często za delikatniejsze dla dziąseł, co ma znaczenie dla osób z nadwrażliwością. Jednak także używając szczoteczki rotacyjnej, z włosiem dopasowanym do delikatnego mycia, może być równie komfortowe.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756