Poradniki Eksperta

Urządzenia do gotowania na parze - ranking (2021)

Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie posiłków – gotowanie, pieczenie, smażenie, duszenie na wolnym ogniu. Jednak to gotowanie na parze jest bez wątpienia najzdrowszą formą obróbki termicznej. Decydując się na urządzenie do gotowania na parze, zyskujemy sprzęt, w którym przygotujemy niezliczoną liczbę potraw, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. 


Urządzenie do gotowania na parze


Zalety urządzenia do gotowania na parze


Gotowanie na parze to sposób na przyrządzenie przede wszystkim zdrowych posiłków. Obróbka termiczna sprawia, że wiązania wartościowych substancji ulegają rozerwaniu. Dlatego też gotowanie warzyw i owoców, a także mięsa powoduje, że wartościowe dla zdrowia substancje odżywcze ulegają rozpadowi. Jeśli zależy nam na zachowaniu możliwie największej liczby związków aktywnych, warto zdecydować się na urządzenie do gotowania na parze.  Co więcej, parowar pozwala na przygotowanie potraw praktycznie bez dodatków, takich jak olej, masło czy śmietana. To właśnie te składniki zwiększają kaloryczność posiłków. Decydując się na gotowanie na parze, ograniczamy więc kalorie do minimum. Warto pamiętać, że potrawy przygotowywane na parze są nie tylko niskokaloryczne, lecz także zdrowe, ponieważ nie zawierają substancji szkodliwych wytwarzanych podczas smażenia.  Co więcej, gotowanie na parze pozwala na zachowanie wszelkich walorów smakowych i estetycznych potrawy. Owoce i warzywa przyrządzane w ten sposób zachowują wyrazisty smak i naturalne barwy. Aromat i związki odpowiedzialne za kolor produktów nie zostają ,,wypłukane” podczas gotowania czy zalania olejem przy smażeniu. Urządzenie do gotowania na parze jest więc przydatne nie tylko dla osób będących na diecie odchudzającej, lecz także dla wszystkich, którym zależy na zdrowych i smacznych posiłkach. Potrawy przyrządzane w ten sposób zalecane są także osobom, które ze względów zdrowotnych powinny pozostawać na diecie lekkostrawnej. Co więcej, gotowanie za pomocą gorącej pary jest bardzo proste, dlatego amatorzy rozpoczynający swoją przygodę w kuchni z pewnością docenią urządzenie do gotowania na parze.  Najlepszy parowar jest urządzeniem uniwersalnym, w którym przygotujemy nawet kilka posiłków jednocześnie. Podstawową zasadą działania, jaka dotyczy urządzeń do gotowania na parze, jest wykorzystanie energii cieplnej wytwarzanej podczas parowania wody. Co ważne, temperatura pary wodnej może sięgać nawet 120 stopni Celsjusza, co znacznie przekracza temperaturę wody uzyskiwaną podczas gotowania. Posiłki mogą więc być przygotowywane nie tylko zdrowo, lecz także znacznie szybciej w porównaniu do tradycyjnego gotowania. 


Urządzenie do gotowania na parze w najprostszym i zarazem najmniej kosztownym wydaniu to nakładka układana na garnku lub zestaw garnków zawierający element do gotowania na parze i pokrywę. Zasada gotowania jest prosta – do garnka wlewamy wodę, która pod wpływem ogrzewania paruje, dzięki czemu wytwarza się para. Gorąca para wodna gromadzi się w pojemniku wyposażonym w otwory, w którym umieszcza się produkty spożywcze. Niektóre garnki do gotowania na parze posiadają kilka poziomów, dzięki czemu możemy przyrządzać wiele potraw jednocześnie. Nieco więcej możliwości w kuchni daje specjalne urządzenie do gotowania na parze, czyli parowar. Najlepszy sprzęt tego typu umożliwia szybkie przyrządzenie wielu potraw jednocześnie. Mięso, ryby i warzywa mogą być przyrządzane w zaledwie kilkanaście minut. Oszczędność czasu jest wynikiem szczelności elektrycznych parowarów, co wyróżnia takie urządzenia na tle tradycyjnych garnków do gotowania na parze. Jeśli to na czasie zależy nam najbardziej, zdecydowanie najlepszym wyborem okaże się szybkowar. To urządzenie, które zachowuje zamknięty obieg pary. Wadą szybkowarów jest natomiast mała pojemność w porównaniu do parowarów. Na co zwracać uwagę, wybierając urządzenie do gotowania na parze – opinie ekspertów 


Urządzenia do gotowania na parze różnią się nie tylko rodzajem i sposobem zasilania, lecz także szczegółami dotyczącymi parametrów technicznych czy dodatkowymi funkcjami. Aby wybrać najlepszy parowar, należy więc dokładnie przeanalizować dany model i kierować się przede wszystkim indywidualnymi oczekiwaniami. 

Osoby, które zamierzają gotować na parze sporadycznie, mogą zdecydować się na tańsze rozwiązanie. Jeśli jednak ten sposób przyrządzania posiłków będzie gościł w kuchni na co dzień, warto zainwestować w najlepszy parowar, który sprosta wymaganiom i ułatwi kulinarne eksperymenty.  

Decydując się na urządzenie do gotowania na parze, warto zwracać uwagę przede wszystkim na:


  • moc urządzenia – elektryczne parowary pobierają energię elektryczną. Im wyższa moc, tym szybciej przyrządzimy potrawy, ale jednocześnie zużyjemy więcej prądu; Warto więc wybierać urządzenia dobrej jakości, które zapewnią wydajną pracę. 

  • pojemność i liczba półek – jeśli zależy nam na przygotowywaniu potraw dla całej rodziny, należy zwrócić uwagę na pojemność parowaru. Z kolei dla ułatwienia dobrym rozwiązaniem są urządzenia do gotowania na parze, które posiadają kilka poziomów. Dzięki temu jednocześnie przyrządzimy mięso, ryby, warzywa czy kasze i ryż;  

  • materiał wykonania – parowar powinien być wykonany z materiału odpornego na wysoką temperaturę i zarysowania. Warto zwrócić uwagę, czy poszczególne elementy urządzenia mogą być myte w zmywarkach automatycznych;

  • sposób sterowania – w zależności od modelu parowar może być sterowany mechanicznie lub elektronicznie; 

  • dodatkowe funkcje – niektóre modele urządzeń do gotowania na parze posiadają dodatkowe ułatwienia, takie jak programowanie, czujnik wypełnienia wodą, pojemnik na zioła i jajka czy wyświetlacz LCD i funkcję utrzymania ciepła.  


Jakie urządzenie do gotowania na parze kupić? Ranking


Jeśli nie mamy pewności, jakie urządzenie do gotowania na parze spełni nasze wymagania, warto poznać opinie ekspertów. Analizujemy więc parowary w różnych kategoriach cenowych, porównując ich funkcje.  


  1. Pierwszy parowar, jaki uwzględnia nasz ranking, to model ADLER AD 633 – urządzenie za niewiele ponad 100 zł zwraca uwagę ze względu na stosunkowo dużą pojemność – 9 litrów. Parowar pracuje z mocą 800 W i pozwala na przyrządzenie kilku posiłków jednocześnie dzięki trzem warstwom. Sterowanie odbywa się automatycznie, jednak wbudowany timer ułatwia pracę. Co ciekawe, w tej kategorii cenowej możemy już liczyć na przyśpieszony start, co oznacza, że para wodna wytwarzana jest szybciej, a tym samym posiłki przygotujemy w krótkim czasie. Kolejnym plusem tego urządzenia do gotowania na parze jest dodatkowa podstawka do przygotowywania jajek, a także pojemnik do produktów sypkich, takich jak kasze i ryż. Parowar może być myty w zmywarce, a po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca. Jego wadą jest brak możliwości regulacji temperatury i stosunkowo niska moc.

  2. Ranking urządzeń do gotowania na parze kontynuuje sprzęt w wyższej kategorii cenowej – parowar THOMSON THCS07860. W tym przypadku za nieco ponad 350 zł zyskujemy urządzenie o mocy aż 1600 Wat, elektroniczne sterowanie oraz regulację temperatury. Urządzenie nie nadaje się jednak dla osób, które chcą przygotowywać kilka potraw w tym samym czasie. Parowar posiada tylko jedną nakładkę do gotowania na parze o pojemności 4,5 litra. 
  3. Znacznie więcej możliwości w kuchni daje natomiast kolejny prezentowany parowar - TEFAL VS4003 Vitacuisine Compact. W podobnej cenie w porównaniu do jego poprzednika zyskujemy trzypoziomowe urządzenie do gotowania na parze, co więcej, o pojemności 10,3 litrów.  Parowar o mocy aż 1800 Wat jest sterowany elektronicznie, posiada wyświetlacz LCD, regulację temperatury oraz minutnik. W tym parowarze możemy ustawić czas gotowania, a nawet wybrać opóźnione uruchomienie czy korzystać z funkcji podtrzymania ciepła. Co więcej, w urządzeniu zastosowano dodatkowe nakładki bez otworów, które umożliwiają przygotowanie potraw w sosie. Parowar jest wyposażony w cztery kubeczki, dzięki którym przygotujemy zdrowe desery na parze. 

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert