Zdaniem eksperta
Sztuczna inteligencja opanowuje już i tak mocno zdigitalizowany świat. Giganci technologiczni rywalizują ze sobą i dostarczają coraz to lepiej zoptymalizowane aplikacje. Google nie daje za wygraną i wprowadza mocną konkurencję dla ChatGPT.
Google nie odstępuje na krok w wyścigu o pozycję lidera w rozwoju aplikacji AI. Choć to ChatGPT jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym narzędziem, niedługo może się to zmienić. Google Gemini jest następcą Barda, który nie okazał się sukcesem. Oczywiście nie oznacza to wycofania jego dotychczasowych funkcji.
Gemini ma być nowym, rozszerzonym projektem. Środowisko będzie udostępnione za darmo, tak jak podstawowy model Chat GPT (3.5). Jeśli jednak chcesz skorzystać z bardziej zaawansowanego planu Advanced, będzie to kosztować 19,99 dolarów miesięcznie. To wydatek porównywalny do abonamentu za dostęp do ChatGPT 4.0.
Warto tutaj wspomnieć, że w testach wielozadaniowości MMLU rozwiązanie Google uzyskało lepszy wynik od oprogramowania OpenAI o niespełna 4 procent. Także w innych analizach Gemini wypadło naprawdę świetnie. Zdecydowanie jest to mocny sygnał dla deweloperów ChatGPT, którzy muszą pilnować tego, aby ich narzędzie nadal wiodło prym.
Należy nie zapominać o jeszcze o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Dotychczasowy Asystent Google został wchłonięty przez nowe środowisko. Dzięki temu, Gemini stanie się kompleksowym narzędziem AI, które ma skonsolidować wszystkie znane już funkcjonalności, a także te nadchodzące.
Aplikacja Google Gemini nie jest jeszcze gotowa do instalacji poprzez sklep Google Play. Póki co, oprogramowanie może być instalowane w innych krajach, ale należy spodziewać się dynamicznego wdrażania. Problemem w oficjalnym udostepnieniu narzędzia, jest unijne prawo.
Jednak jeśli użytkownicy będą zdeterminowani, mogą dokonać instalacji samodzielnie, pobierając plik APK. Ważne jest, aby nie pobierać aplikacji Gemini z niepewnych źródeł. Kluczowe jest także zainstalowanie najnowszej wersji oprogramowania, która nie nakłada ograniczeń terytorialnych.
Chociaż oficjalnie nie wprowadzono jeszcze języka polskiego, Gemini dobrze radzi sobie z odpowiadaniem w polszczyźnie, jeśli zmieni się odpowiednie ustawienia. Sam interfejs, póki co, pozostanie w języku angielskim.
Google Gemini ma być kompleksowym rozwiązaniem, które pomoże w bardzo wielu zadaniach. Aplikacja rozumie między innymi tekst, obraz i dźwięki. Jest w stanie wygenerować nie tylko odpowiedzi na postawione pytania, ale także profesjonalny tekst na dany temat. Gemini może także rozpoznać przedmioty na zdjęciach, aby Ci je opisać lub znaleźć w sieci.
Oprogramowanie poradzi sobie dobrze także z zadaniami matematycznymi, fizycznymi, a przygotowanie skryptów programistycznych, także nie będzie wyzwaniem. Oczywiście to, w jaki sposób zadanie zostanie wykonane, zależy także od użytkownika, który definiuje polecania – tzw. prompty.
Możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych narzędzi Google, daje Gemini ogromne możliwości. Trzeba mieć także na uwadze to, że kolejne możliwości oprogramowania będą regularnie wprowadzane. Google ma zamiar stać się liderem w wyścigu AI, co jest bardzo możliwe. Zwłaszcza po odrobieniu lekcji z poprzednim projektem – Bardem.