Zdaniem eksperta
Systemy operacyjne stają się kluczowymi elementami infrastruktury IT. Windows 10, flagowy produkt firmy Microsoft, zyskał popularność na całym świecie, będąc na froncie innowacji i użyteczności.
Zakończenie wsparcia dla systemu operacyjnego Windows 10, zostało zaplanowane przez Microsoft na 14 października 2025 roku. Stanowi to ważny moment przełomowy w historii technologii informacyjnych. Wydarzenie to nie tylko zamyka jeden z rozdziałów ewolucji systemów operacyjnych, ale przede wszystkim otwiera dyskusję na temat przyszłości cyfrowej infrastruktury oraz bezpieczeństwa danych.
Ogłoszenie zakończenie wsparcia dla Windows 10 wywiera presję na wiele sektorów. W edukacji system jest szeroko stosowany w laboratoriach komputerowych, czy chociażby bibliotekach. Instytucje będą musiały więc dokonać aktualizacji sprzętu i oprogramowania, co obciąży ich budżet. Sektor zdrowia nie będzie miał łatwiej. Kompatybilność i bezpieczeństwo systemów ma kluczowe znaczenie, zatem zakończenie wsparcia może na pewien czas skomplikować zarządzanie danymi klinicznymi, a także zwiększyć ryzyko naruszenia bezpieczeństwa.
Bez aktualizacji i wsparcia, systemy oparte na Windows 10 staną się podatniejsze na cyberataki, malware oraz inne formy eksploatacji. W erze rosnącego zagrożenia w sieci, utrzymanie aktualnego i wspieranego na bieżąco systemu operacyjnego jest kluczowe dla ochrony infrastruktury IT. Dla użytkowników i firm ważna jest także strefa prywatności i nienaruszalność danych, a te bez zabezpieczenia stają się bardziej podatne na zagrożenia.
Zobacz także: Komputery do biura - ranking [TOP10]
Zakończenie wsparcia dla systemu otwiera nową erę modelu biznesowego dla oprogramowania. Możliwe staje się bowiem wprowadzenie płatnych aktualizacji bezpieczeństwa. Ta potencjalna zmiana modelu miałaby bardzo duży wpływ nie tylko dla organizacji biznesowych, ale także dla użytkowników indywidualnych, korzystających z systemu na swoich komputerach stacjonarnych lub laptopach.
Przy wprowadzeniu ewentualnego modelu płatnych aktualizacji, możliwe jest zastosowanie jednego z wariantów. Znana z usług cyfrowych subskrypcja może chociażby oferować regularne aktualizacje i wsparcie za stałą, miesięczną lub roczną opłatą. Inna możliwość to dokonywanie jednorazowych wpłat przy każdej, nowej aktualizacji. Jakikolwiek model nie zostanie zastosowany, kluczowym stanie się zrozumienie, tego co dokładnie jest oferowane, by jak najlepiej zbalansować koszty z potrzebami funkcjonalności i bezpieczeństwa.
Będzie to ważne głównie dla sektora biznesowego, zwłaszcza dla małych i średnich firm. Te będą musiały dokładnie ocenić i przeanalizować, które z aktualizacji są krytyczne dla ich operacji. Konieczna będzie także ocena konsekwencji związanej z pominięciem niektórych aktualizacji. Zależnie od znajomości tematu wyzwanie może stanowić również zarządzanie licencjami i subskrypcjami na większą skalę.