Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak dobrać rower dla dziecka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

 2023-05-01 

Każdy dorosły z pewnością posiada wspomnienie, kiedy to po raz pierwszy wsiadł na rower. Emocje, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu to ekscytacja, radość, ale także niepewność i odrobina strachu. Być może pierwsze przejażdżki kończyły się upadkami ze względu na brak doświadczenia w kierowaniu jednośladem, lub jego niedopasowaniem do uwarunkowań fizycznych małego kierowcy. Rodzice, którzy stoją przed wyborem zwłaszcza pierwszego roweru dla swojej pociechy, powinni zwrócić na ten czynnik szczególną uwagę. Właściwe parametry urządzenia odgrywają istotną rolę w nauce koordynacji ruchowej, a także gwarantują bezpieczeństwo malucha. Jak dobrać rower dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Aktywność ruchowa od najmłodszych lat, czyli jak wybrać rower dla dziecka? 

Jednym z pierwszych czynników, na które opiekunowie powinni zwrócić uwagę podczas wyboru jednośladu dla dziecka, jest jego wiek. Zainteresowanie wycieczkami rowerowymi można wzbudzać w nim już od najmłodszych lat np. poprzez zabieranie malucha na wyprawy w przyczepce rowerowej. Będzie to pierwsza okazja, aby pociecha mogła zaobserwować, do czego służy rower, jak działa i jakie wzbudza emocje. Jeżeli spostrzeże, że rodzice odczuwają radość z jazdy jednośladem, istnieje większa szansa, że w przyszłości nie będzie miało obaw przed spróbowaniem własnych sił w jego kierowaniu. Pierwszym rowerem dziecięcym, który powinni wybrać rodzice są jeździki, a po pewnym czasie rowerki biegowe. Pierwsze próby nauki malucha jazdy jednośladem, powinny być uwarunkowane jego poziomem rozwoju fizycznego. Dla jednego dwulatka może okazać się za wcześnie na prowadzenie pojazdu, inny będzie już gotowy na bardziej zaawansowany sprzęt. Opiekunowie muszą zwrócić uwagę czy dziecko wykazuje zainteresowanie rowerem, a także czy jego koordynacja ruchowa pozwala na samodzielne i stabilne siedzenie na siedzisku.

Rowery dziecięce w naszej ofercie:

Jaki  rower dla dziecka będzie bezpieczny?

Kiedy maluch opanuje równowagę podczas siedzenia na rowerze, należy podjąć próbę nauki jazdy. W tym celu idealnie sprawdzi się rower z bocznymi kółkami, które po pewnym czasie można bez problemu odpiąć. Rodzice, zastanawiający się jaki rower dla dziecka powinni wybrać, muszą przede wszystkim wziąć pod uwagę wzrost swojej pociechy. Podstawową metodą, która ułatwia dobranie odpowiedniego jednośladu, jest zmierzenie wewnętrznej strony nóg dziecka. Można to zrobić przy pomocy zwykłej linijki, lub poprzez umieszczenie książki między jego udami w możliwie najwyższym miejscu i określenie odległości od podłogi do górnej krawędzi okładki. Uzyskaną wartość należy odnieść do specjalnej tabeli, którą producenci rowerów dziecięcych umieszczają na swoich stronach internetowych. Właściwy rozmiar roweru dla dziecka sprzyja efektywnej nauce, ale także zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy oraz odpowiada za komfort i wygodę użytkowania. Maluch powinien swobodnie opierać stopy na pedałach, a jednocześnie jego noga ma być wyprostowana. Także kierownica musi leżeć na wysokości, która pozwoli dziecku ustawić ramiona pod kątem prostym w stosunku do tułowia. Plecy mają być wyprostowane, a głowa zwrócona prosto przed siebie.

Prawidłowe parametry jednośladu - jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

Kwestia jak dobrać rower do wzrostu dziecka, wymaga również uwzględnienia szczegółowych parametrów jednośladu. Jaki rozmiar roweru dla dziecka będzie odpowiedni? Pierwszym z parametrów jest rozmiar kół. Ich najpopularniejszą miarą, którą można znaleźć w opisach technicznych, są cale. Dla maluchów w wieku od 3 do 4 lat optymalną wielkością są koła 12 - calowe. Z kolei już dla 5 i 6 latków rozmiar może wzrosnąć nawet do 16 cali. Jednoślady, które najczęściej kupowane są w formie prezentu komunijnego, mają koła o wielkości 24 cali i niewiele różnią się od rowerów dla dorosłych, mających od 26 cali. Drugim z istotnych kryteriów podczas wybierania roweru dla dziecka jest długość ramy. Powinna być dobrana do wysokości malucha, ponieważ to pozwoli mu swobodnie kierować jednośladem, a także ułatwi wykonywanie czynności schodzenia i wchodzenia. Co więcej, jej właściwy wymiar przyczynia się też do utrzymania prawidłowej postawy podczas jazdy, która jest szczególnie ważna dla optymalnego rozwoju dziecka. Rowery powinny również zawierać trwałe hamulce, które umożliwią maluchowi skutecznie zmniejszanie prędkości lub gwałtowne zatrzymanie się w sytuacjach awaryjnych. Egzemplarze dla bardziej zaawansowanych użytkowników mogą być wzbogacone o przerzutki, ułatwiające dostosowanie pracy jednośladu do warunków na drodze. Rodzice nie powinni zapominać o wybraniu odpowiedniego koloru roweru, który będzie przyciągał uwagę małego kierowcy i zachęci do aktywnego użytkowania.


Zakup jednośladu dla malucha to ogromne wydarzenie zarówno dla niego jak i rodziców. Teraz kiedy wiesz już jak dobrać rower dla dziecka, możesz podarować mu egzemplarz perfekcyjnie dopasowany do jego potrzeb. Sprawdź ich szeroką ofertę w naszym sklepie i wywołaj uśmiech na twarzy swojej pociechy!

Rowery dziecięce w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756